Sjedinjene Države su, izgleda, zvanično potvrdile raspoređivanje modernizovanih B61-12 nuklearnih bombi — koje mnogi stručnjaci nazivaju „najopasnijim“ oružjem u američkom nuklearnom arsenalu — na NATO baze u Evropi. Ova odluka dolazi u trenutku kada se SAD pripremaju za svet u kome će se, pored Rusije, i Kina pojaviti kao “nuklearni paritet.”
Američke vazdušne nuklearne bombe u najnovijoj verziji – B61-12 – raspoređene su na unapred postavljene pozicije, potvrdila je šefica Nacionalne uprave za nuklearnu bezbednost (NNSA), Džil Grubi.
„Nove gravitacione bombe B61-12 su u potpunosti raspoređene unapred (forward deployed),“ izjavila je Grubi 16. januara tokom konferencije održane u Institutu Hadson.
Prema podacima NNSA, Ministarstvo odbrane SAD (DoD) primilo je poslednju seriju ovih nuklearnih bombi u decembru.
„Prošlog meseca, program B61-12 dostigao je poslednju proizvodnu jedinicu, završivši ciklus proizvodnje za samo tri godine od početka. Prva bomba B61-12 proizvedena je u novembru 2021, a kraj programa bio je planiran za 2025. godinu.“
Ukupan broj ovih plutonijumskog oružja nije zvanično objavljen. Bombe B61-12 su zamenile starije verzije 3, 4, 7 i 10.
B61-12: najnovija verzija starog oružja
- Nasleđe B61: B61 termonuklearne gravitacione bombe su u američkom arsenalu još od 1968. godine, ali su sada podvrgnute temeljnoj modernizaciji.
- Poboljšana preciznost: B61-12 ima upravljivi repni komplet (tail kit), koji zamenjuje potrebu za padobranom, omogućavajući pilotima da je izbace s velike visine i daljine od cilja.
- Razorna moć: B61-12 nosi bojevu glavu od 50 kilotona, dok se stariji modeli (poput B83) mogu pohvaliti većom maksimalnom snagom (do 1,2 megatona), ali uz manju preciznost.
Poruka NATO saveznicima
Jill Hruby, administratorka Nacionalne uprave za nuklearnu bezbednost (NNSA), izjavila je tokom govora u Hudson Institute da su nove B61-12 „u potpunosti unapred raspoređene“ (forward deployed). Hans Kristensen iz Federacije američkih naučnika potvrdio je da ovo zvuči kao prva zvanična potvrda početka razmeštanja ovih bombi u evropskim bazama.
Raspodela u NATO bazama
Otprilike 100 starijih verzija bombi B61-3/4 nalazi se u podzemnim skladištima na NATO bazama u Evropi, uključujući:
- Büchel (Nemačka): 15 bombi
- Kleine-Brogel (Belgija): 15 bombi
- Volkel (Holandija): 15 bombi
- Gedi (Italija): 15 bombi
- Aviano (Italija): 20 bombi
- Incirlik (Turska): 20 bombi
Bombe su kompatibilne sa taktičkim višenamenskim avionima poput F-35A, F-15E, F-16 i Tornado. Od ukupnog broja, 60 bombi je dodeljeno za upotrebu od strane NATO-a.
Rusija, Kina i novo doba nuklearne konkurencije
- Ruski “nuklearni prag”: Moskva je ranije upozoravala da će raspoređivanje B61-12 sniziti „nuklearni prag“ i povećati rizik od konflikta.
- Kineska pretnja: SAD takođe brine naglo širenje kineskih nuklearnih kapaciteta, uključujući najnovije sisteme isporuke i moguće napuštanje politike „no-first-use“.
- Dvostruka konkurencija: Jill Hruby ističe da se svet kreće ka „tripolarnom“ nuklearnom poretku, gde i Rusija i Kina imaju sposobnosti da se suprotstave SAD.
Modernizacija i obnova nuklearne industrije SAD
S obzirom na potrebu da se održi nuklearna nadmoć, SAD planiraju da obnove ili izgrade nove pogone za obogaćivanje uranijuma i proizvodnju plutonijumskih „jezgara“ (pits). Prema rečima Hrubyjeve, postrojenja koja datiraju još iz vremena Projekta Menhetn više ne odgovaraju savremenim standardima.
„Moramo pokrenuti domaći program obogaćivanja uranijuma, a to uključuje i niskobogaćeni i visokoobogaćeni uranijum, neophodan za različite vojne aplikacije. Takođe su nam potrebni novi pogoni za proizvodnju visoko-eksplozivnih materijala, jer su postojeći kapaciteti ograničeni.”
– Jill Hruby
Glavni arsenal u SAD
Glavni arsenal B61 bombi nalazi se na teritoriji SAD. Prema izveštaju Bulletin of the Atomic Scientists iz januara 2025. godine, SAD poseduju 380 nuklearnih bombi B61:
- 100 bombi namenjeno je taktičkim višenamenskim avionima.
- 280 bombi predviđeno je za strateške bombardere B-2 Spirit, koji mogu nositi do 16 ovih bombi po letu.
Na primer, avion F-15E može nositi do pet bombi B61, dok su kapaciteti za F-16 i F-35A po dve bombe.
Da li nuklearna strategija
Raspoređivanje B61-12 bombi na evropskom tlu predstavljа prekretnicu u nuklearnoj strategiji SAD i jačanje savezništva unutar NATO-a. Dok Rusija i Kina ubrzano razvijaju sopstvene nuklearne kapacitete, Vašington odgovara modernizacijom oružja i obnovom nuklearne infrastrukture.
Da li će to dovesti do novog „Nuklearnog Armagedona“ ili efikasno održati globalnu ravnotežu straha, pokazaće naredni potezi svih ključnih geopolitičkih igrača.
Sa druge strane Rusija i Kina razvijaju svoje izuzetno napredne nuklearne kapacitete, SAD nastavljaju da modernizuju svoj arsenal i raspoređujući ih među svojim satlitima kako bi održale tempo.