Naslovna Novosti Još jedan korak ka mogućem “Armagedonu”? SAD ubrzano modernizuju svoj nuklearni arsenal

Još jedan korak ka mogućem “Armagedonu”? SAD ubrzano modernizuju svoj nuklearni arsenal

3
još jedan korak ka mogućem %22armagedonu%22? sad ubrzano modernizuju svoj nuklearni arsenal
još jedan korak ka mogućem %22armagedonu%22? sad ubrzano modernizuju svoj nuklearni arsenal
google news

Završetkom modernizacije nuklearne bombe B61-12 LEP, američka Nacionalna uprava za nuklearnu bezbednost (NNSA) planira započeti proizvodnju nove bombe B61-13 2026. godine.

Modernizacija B61-12: Novo poglavlje u nuklearnoj strategiji SAD-a

U poslednje dve godine, kao odgovor na sukob u Ukrajini, ruski lideri Putin i Medvedev iznosili su otvorene pretnje upotrebom nuklearnog oružja ukoliko bi bezbednost Rusije bila ugrožena.

Međutim, uprkos tim pretnjama, Rusija nije pribegla ni korišćenju taktičkog nuklearnog oružja male snage. U isto vreme, SAD su fokusirane na obimnu modernizaciju svog nuklearnog arsenala.

Američka NNSA završila je radove na unapređenju B61-12 LEP, bombe koja se koristi više od 50 godina. Program modernizacije, koji je započet 2008. godine, ima za cilj produženje životnog veka bombe za 20 godina i poboljšanje njenog učinka.

Nova verzija B61-12 ima smanjenu snagu u poređenju sa prethodnim modelima, ali je značajno preciznija zahvaljujući unapređenim repnim stabilizatorima. Ovi stabilizatori omogućavaju preciznije navođenje bombe ka cilju sa velike visine, smanjujući rizik po pilote.

f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe
f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe
  • Karakteristike B61-12:
    • Dužina: 12 stopa
    • Bojeva glava: 50 kilotona (ekvivalent 50.000 tona TNT-a)
    • Integrisana tehnologija: kombinacija GPS i inercijalnog navođenja za preciznost u svim vremenskim uslovima.

Američki vojni časopis The National Interest opisao je B61-12 kao “najopasnije nuklearno oružje” zbog njegove fleksibilnosti i preciznosti, a ne snage eksplozije.

Međutim, postavlja se pitanje koliko bi ove bombe bile praktične u slučaju stvarnog nuklearnog sukoba. Potreba da se nosilac nađe iznad mete čini njihovu upotrebu izuzetno rizičnom u savremenom ratovanju, gde su PVO sistemi veoma razvijeni.

Za razliku od savremenih sistema, poput JDAM-ER ili AASM Hammer, B61-12 ne poseduje dodatne komplete za produženi domet ili ubrzanje. Podsetimo, da je F-35A sertifikovan za lansiranje nuklearnih bombi B61-12, najavljeno je marta prošle godine.

Planovi za proizvodnju B61-13

Sa završetkom modernizacije B61-12, NNSA će započeti proizvodnju nove bombe B61-13 tokom fiskalne 2026. godine. Ova sledeća generacija nuklearnih bombi biće dodatno unapređena u smislu preciznosti i pouzdanosti, kako bi zadovoljila savremene strateške potrebe.

b61 13 nuklearna bomba
b61 13 nuklearna bomba

Prema američkim vojnim stručnjacima, u narednim decenijama svi sistemi nuklearnog naoružanja i platforme za njihovu isporuku biće zamenjeni novim verzijama.

Centar za nuklearno naoružanje američkog ratnog vazduhoplovstva (AFNWC) već je potpisao ugovore za „buduće varijante“, što ukazuje na dalji razvoj ove serije bombi.

Iako su uloženi značajni resursi u modernizaciju B61-12, upotreba ovih bombi u realnim ratnim uslovima ostaje izuzetno diskutabilna. Uprkos tome, SAD nastavljaju da investiraju u nuklearni arsenal kao ključni deo svoje strategije odvraćanja.

Stanje nuklearnog arsenala SAD

Trenutno SAD poseduju oko 3.708 nuklearnih bojevih glava, od kojih je približno 1.770 raspoređeno, dok se oko 1.938 nalazi u rezervi.

U novembru 2024. godine, SAD su uspešno testirale interkontinentalni balistički projektil Minuteman III, što je dodatno naglasilo njihovu spremnost za nuklearnu odbranu.

minuteman iii nekoliko sati nakon zatvaranja birališta, sad lansirale icbm kao demonstraciju nuklearne spremnosti
minuteman iii

Korak ka Armagedonu?

Ova obimna modernizacija nuklearnog arsenala i kontinuirane tenzije između svetskih sila postavljaju pitanje o globalnoj bezbednosti i potencijalnoj eskalaciji nuklearnog sukoba.

Za mnoge, ovi događaji predstavljaju još jedan korak ka mogućem “Armagedonu” i globalnoj katastrofi.

3 KOMENTARA

  1. Glupost I pranje novca – kakva bre modernizacija…

    Ko god da drukne 50-100 megatona nuklearku pobice CEO svet jer vazduh kruzi I po Americi I S.koreji I po Rusiji…

    Odbrana opet pranje novca – kada je kraj onda je kraj digne rakete na 200km visine I rokne ih – zagadi vazduh I opet sve zavrseno…

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version