Sjedinjene Američke Države intenzivno rade na uspostavljanju ogromnih mreža malih satelita na niskim orbitama Zemlje, koji će u realnom vremenu pružati podršku američkim trupama, gde god se one nalazile.
Napori Pentagona da na orbitu pošalje i poveže stotine satelita dobili su dva važna podsticaja 9. januara preko Agencije za razvoj svemira (SDA), Nacionalnog ureda za izviđanje (NRO) i kompanija iz privatnog sektora odbrambene industrije koje učestvuju u ovom projektu.
Napredak u mreži malih satelita SDA
Prvi korak napred zabeležen je u okviru SDA konstelacije na niskoj orbiti Zemlje, poznate kao Proliferirana svemirska arhitektura ratnika (Proliferated Warfighter Space Architecture – PWSA).
Kompanija York Space Systems saopštila je 9. januara da je jedan od njihovih satelita za prenos podataka uspešno uspostavio lasersku komunikaciju sa satelitom za upozoravanje i praćenje raketa, koji je proizvela kompanija SpaceX.
Na prošlomesečnoj konferenciji Spacepower, direktor SDA Derek M. Turner opisao je ovu komunikaciju kao ključni test za validaciju planova agencije za mrežu satelita koji mogu brzo prenositi podatke širom sveta.
SDA koristi lasersku tehnologiju umesto tradicionalnih radio-frekvencija, omogućavajući brži prenos podataka uz manju potrošnju energije i povećanu sigurnost signala.
U septembru je SDA demonstrirala lasersku komunikaciju između dva SpaceX satelita. Međutim, uspostavljanje veze između dva različita dobavljača predstavljao je kritičan test za standardizaciju optičkih komunikacijskih terminala.
Podrška trupama sa Zemlje
Za američke trupe, uspešna validacija tehnologije „mesh mreže“ SDA od suštinskog je značaja za obezbeđivanje da senzori i borbene jedinice širom sveta mogu razmenjivati podatke u roku od nekoliko sekundi. Ovo je posebno važno za misije SDA koje uključuju upozoravanje i praćenje raketa.
Dirk Wallinger, generalni direktor kompanije York, izjavio je: „Uspešna demonstracija prve laserske veze između različitih dobavljača potvrđuje vrednost otvorenih standarda i saradnje u stvaranju integrisane svemirske arhitekture za vojne potrebe.“
Novi sateliti za Nacionalni ured za izviđanje
Istog dana kada je York objavio svoj uspeh, Nacionalni ured za izviđanje (NRO) uspešno je lansirao sedmi niz satelita za svoju novu proliferiranu konstelaciju, sastavljenu od stotina, pa čak i hiljada malih satelita. Lansiranje je obavljeno raketom SpaceX Falcon 9 sa baze Vandenberg u Kaliforniji.
NRO nije dao mnogo detalja o novoj konstelaciji, ali je potvrdio da služi za jačanje kapaciteta za obaveštajni rad, nadzor i izviđanje. Tokom 2024. godine NRO je lansirao gotovo 100 satelita, a planira da poveća broj na stotine do 2028. godine.
Prednosti „vojske malih satelita“
Zvaničnici Pentagona ističu da veliki broj manjih satelita pruža manju šansu protivnicima poput Kine ili Rusije da naruše američke svemirske kapacitete. Uništavanje jednog ili dva velika satelita moglo bi da ima katastrofalne posledice, dok bi napad na stotine manjih satelita bio neefikasan i prevelik izazov za protivnike.
Zamenica ministra odbrane, Ketlin H. Hiks, izjavila je 10. januara na Univerzitetu Džons Hopkins da SAD žele da njihova satelitska mreža bude toliko velika da bilo kakav napad na nju bude neefikasan i preskup.
Korak ka budućnosti rata
Pored obezbeđivanja globalne pokrivenosti na niskim orbitama Zemlje, SAD planiraju da premeste ciljeve praćenja pokretnih objekata sa Zemlje u svemir.
Sateliti će pružati taktičke podatke američkim trupama, čineći ih sposobnijim za brze i precizne reakcije na bojnom polju. Ovaj razvoj označava značajan korak ka budućim oblicima ratovanja.