Naslovna Novosti Nestašica pilota borbenih aviona: Kako SAD pokušavaju rešiti problem broja pilota kroz...

Nestašica pilota borbenih aviona: Kako SAD pokušavaju rešiti problem broja pilota kroz veliki program obuke

0
raf f35b i usaf b2 u formaciji
raf f35b i usaf b2 u formaciji
google news

Američko ratno vazduhoplovstvo (USAF) suočava se s problemima u obuci dovoljnog broja pilota. Kako bi rešili ovaj izazov, testiraju se rešenja koja uključuju saradnju s civilnim sektorom.

Ovo bi moglo postati najveće vojno-civilno partnerstvo na ovom polju od Drugog svetskog rata.

Nova saradnja s civilnim sektorom

Komanda za obrazovanje i vazduhoplovnu obuku (AETC) udružila je snage s Programom obuke za letenje Fondacije za aeronautiku Severne Dakote Univerziteta u Arizoni i Brunner Aerospace programom u Teksasu kako bi testirali novi model početne obuke pilota (Initial Pilot Training – IPT). Ovo je objavljeno 8. januara od strane USAF-a.

Ukupno 65 studenata-pilota iz USAF-a učestvovalo je u obuci u Mesu, Arizona, i Džordžtaunu, Teksas, u okviru programa „Male grupne probe“ (Small Group TryOut – SGTO), koji podržava plan AETC-a za reviziju obuke pilota u SAD-u i savezničkim zemljama.

Cilj SGTO-a je da studenti završe početnu obuku u roku od 139 kalendarskih dana, uz oko 110 sati letenja. Po završetku SGTO-a, polaznici USAF-a dobijaju licencu privatnog pilota, sertifikat za instrumentalno letenje i kvalifikaciju za više motora.

a 10 f 22 f 35 f 15c f 15e i f 16
A-10, F-22, F-35, F-15C, F-15E, i F-16

„Prvi rezultati su pozitivni“, izjavio je brigadni general Metju Lird, direktor AETC-a za planove, programe i međunarodne poslove. „Partnerstvo s civilnim sektorom, koji poseduje stručnost i kapacitete, omogućava USAF-u da se fokusira na podučavanje specifičnih vojnih vazduhoplovnih veština.“

Nastavak obuke na vojnom avionu

Nakon završetka IPT-a, prva klasa studenata iz SGTO-a započela je, u septembru 2024, obuku na vojnom avionu T-6A [Texan II] u bazi Kolumbus. Druga grupa studenata započeće obuku na T-6A u martu 2025. godine.

U okviru programa osnovne obuke pilota (Undergraduate Pilot Training – UPT), studenti će raditi s vojnim instruktorima 108 dana, uz oko 57 sati letenja i 50 sati simulacije na T-6A Texan II avionu.

Program će se nadovezati na znanja stečena tokom IPT-a i fokusiraće se na specifične vojne veštine, pri čemu će polaznici na kraju dobiti kvalifikaciju vojnog pilota.

„Program povećava kapacitet obuke pilota i poboljšava kvalitet diplomaca,“ istakao je general Lird. „Takođe, uspostavlja veze s civilnim sektorom, stvarajući buduće kapacitete ako budu potrebni.“

Planovi za proširenje

AETC planira dalju saradnju s većim brojem javnih univerziteta koji nude programe obuke pilota u skladu sa zahtevima SGTO-a za naredne generacije studenata 2025. godine.

Podaci prikupljeni tokom obuke analiziraju se kako bi informisali buduće odluke i podržali cilj USAF-a da godišnje obučava 1.500 pilota.

Istorijska perspektiva

USAF ima dugu tradiciju saradnje s civilnim školama letenja. Tokom Drugog svetskog rata, tadašnji Army Air Corpsudružio je snage sa civilnim školama za početnu obuku pilota. Kroz ovaj program, obučeno je približno 200.000 pilota, od kojih je polovina prošla kroz civilne škole.

piloti američkih lovaca f 35 opremaju se za mogući termonuklearni konflikt
piloti američkih lovaca f 35 sa opremom za termonuklearni konflikt

Danas USAF nije suočeno s tako velikim zaostatkom, ali već nekoliko godina ne uspeva da dostigne cilj od 1.500 obučenih pilota godišnje.

„Radimo s industrijom kako bismo povećali kapacitete obuke pilota brzinom koja je potrebna za nacionalnu bezbednost,“ izjavio je general-potpukovnik Brajan Robinson, komandant AETC-a. „Pretnje rastu i nemamo vremena. Ako budemo pozvani, bićemo spremni da branimo našu naciju; a ako dođe do borbe, pobedićemo.“

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version