NaslovnaNovostiKineski borbeni avion šeste generacije srušio akcije američkog giganta Lockheed Martin za...

Kineski borbeni avion šeste generacije srušio akcije američkog giganta Lockheed Martin za 14 %

Američka korporacija Lockheed Martin, najveći proizvođač odbrambene opreme u SAD, suočila se s pritiskom zbog impresivnog napretka Kine u razvoju borbene avijacije.

Nakon objavljivanja prvih slika kineskih lovaca šeste generacije, Deutsche Bank je snizio rejting akcija Lockheed Martina sa „kupiti“ na „zadržati“, smanjujući ciljnu cenu sa 611 na 523 dolara.

Analitičar banke, Skot Dojšl, istakao je da bi nove kineske tehnologije mogle smanjiti dugoročnu potražnju za avionima F-35 od strane Pentagona.

On je dodao da kineski razvoj borbenih sposobnosti dovodi u pitanje dalja ulaganja u ovaj model aviona, posebno zbog sve veće verovatnoće prelaska na lovce sledeće generacije ili alternativne borbene sisteme.


Napredak Kine u razvoju avijacije

Prve slike kineskih aviona šeste generacije objavljene su 26. decembra 2024. godine. Na slikama se vide lovci sa dizajnom bez repa, što je karakteristika šeste generacije koja nije realizovana na postojećim modelima.

Prema nekim predviđanjima, Kina bi mogla započeti serijsku proizvodnju ovih lovaca pre SAD-a, dodatno učvršćujući svoju poziciju u trci za tehnološku dominaciju.

Ipak za sada, kineski J-20 i američki F-35 ostaju jedini lovci pete generacije koji se proizvode u velikim serijama. Međutim, analitičari sve više ukazuju na prednosti J-20, uključujući duži domet, bolje manevarske sposobnosti, impresivnu krstareću brzinu (bez dodatnog sagorevanja), veću nosivost raketa i snažniji radar.

f 35 j 20
f 35 j 20

Ove prednosti čine J-20 ozbiljnim konkurentom za F-35, čak i uz njihove slične stealth karakteristike i napredne kompozitne materijale.


Odgovor Lockheed Martina i izazovi za F-35

Napredak J-20 naterao je Lockheed Martin na ubrzanu modernizaciju F-35. Kompanija radi na unapređenju sistema, uključujući novi radar AN/APG-85, raketu AIM-260 za borbu na velikim daljinama i napredni sistem elektronskog ratovanja. Ipak, stručnjaci sumnjaju da će ova poboljšanja omogućiti F-35 da konkuriše avionima šeste generacije, koji će se pojaviti u narednoj deceniji.

Pored tehnoloških izazova, veliki problem predstavljaju budžetska ograničenja. Razvoj F-35 bio je izuzetno skup, a operativni troškovi ostaju među najvišim u klasi. Pojava kineskih tehnologija podstiče diskusije o preusmeravanju resursa na razvoj lovaca šeste generacije ili asimetričnih sistema poput dronova i sistema PVO.


Globalni uticaj kineskog tehnološkog napretka

Prema štampi na istoku, kineska strategija usmerena na razvoj modernih aviona značajno je promenila ravnotežu snaga u vazdušnoj sferi. SAD su prisiljene da preispitaju prioritete u odbrambenoj politici i ubrzaju razvoj sopstvenih aviona šeste generacije.

f 35 adir u službi izraelskog vazduhoplovstva
f 35 adir u službi izraelskog vazduhoplovstva naoružan GBU-31 JDAM

U kontekstu rastuće konkurencije i smanjenja tehnološkog jaza između zemalja, perspektive za F-35 postaju sve neizvesnije. Na globalnom nivou, razvoj kineskih vazduhoplovnih tehnologija otvara pitanja o budućnosti američke avijacije.

Ovaj napredak ne utiče samo na vojne budžete, već i na međunarodne saveze, izvoz oružja i dugoročne strategije u oblasti odbrane. U trci za dominaciju u vazduhu, fokus se sve više prebacuje na šestu generaciju i nove asimetrične tehnologije koje će oblikovati budućnost ratovanja.


Da li novi stelt lovac JH-20 menja ravnotežu snaga u Pacifičkom regionu?

Već smo preneli prve slike novog kineskog stealth lovca, što je prvi pilotirani taktički avion sa tehnologijom smanjene vidljivosti predstavljen u poslednjih 12 godina.

u pranji lovca pete generacije j 20, na nebu iznad kine po prvi put poleteo lovac šeste generacije
u pranji lovca pete generacije j 20, na nebu iznad kine po prvi put poleteo lovac šeste generacije

Fotografije, objavljene 26. decembra 2024. godine, prikazuju avion u letu zajedno sa lovcem pete generacije J-20. Iako neki stručnjaci spekulišu da bi ovo mogao biti prototip kineskog lovca šeste generacije, karakteristike aviona ukazuju na to da je reč o taktičkom bombarderu ili udarnom lovcu.


Zamena za zastareli JH-7

Prema dostupnim podacima, novi avion bi mogao da zameni zastareli JH-7, koji se koristi još od 1990-ih godina. Očekuje se da će avion nositi oznaku JH-20, što ga svrstava u „seriju 20“ kineske avijacije, koja uključuje J-20H-20, strateški transportni avion Y-20 i druge revolucionarne modele.

Novi stealth bombarder dizajniran je sa ciljem proširenog dometa, omogućavajući mu operacije izvan prve i druge linije ostrva u Pacifiku.


Geopolitički značaj JH-20

Stručnjak za kinesku avijaciju, Abraham Abrams, naglašava da bi novi avion mogao igrati ključnu ulogu u jačanju kineskih pozicija u Pacifičkom regionu.

Prema njegovim rečima, JH-20 može zameniti značajan deo flote JH-7 i zastarelih bombardera H-6, dopunjujući druga sredstva kineske Narodnooslobodilačke armije (NOAK), poput hipersoničnih glajdera i stealth dronova.

Abrams ističe da novi lovac može predstavljati ozbiljnu pretnju američkim vojnim bazama na Guamu i potencijalno na Havajima, osnažujući kineske kapacitete za projekciju moći.


Tehničke karakteristike JH-20

Tehničke specifikacije ukazuju na značajno unapređenje u dometu. Operativni radijus procenjuje se na 3000 kilometara, omogućavajući mu da dosegne ciljeve u Arktiku, Indijskom okeanu i udaljenim delovima Pacifika uz minimalnu podršku za dopunu goriva u vazduhu.

U poređenju sa J-20, novi avion će imati ograničene manevarske sposobnosti i smanjene kapacitete za vazdušne borbe, ali će nositi veći teret naoružanja.

kineski borbeni avion nove generacije (6. generacije) danas je izveo svoj prvi let
kineski borbeni avion nove generacije (6. generacije) danas je izveo svoj prvi let

Očekuje se da će JH-20 koristiti motore WS-15, koji se već nalaze na J-20 i poznati su po jednom od najboljih odnosa potiska i težine u svetu.

Ovo omogućava unifikaciju određenih sistema između dva aviona. Slično kao što je Su-34, izveden iz Su-27JH-20 bi mogao biti specijalizovana verzija J-20, prilagođena za udarne misije.


Uticaj na Zapad

Tačni termini prvog leta, početka serijske proizvodnje i obima proizvodnje ostaju nepoznati, ali stručnjaci smatraju da je program razvoja usmeren na rešavanje strateških izazova u jačanju kineske odbrane u Pacifičkom regionu.

U uslovima rastuće napetosti sa Zapadom i širenja američkih vojnih baza u regionu, JH-20 postaje ključni alat za projekciju kineske moći i neutralisanje pretnji na velikim udaljenostima.

Zapadni analitičari već primećuju da pojava JH-20 podstiče SAD na ubrzanje modernizacije svojih vazduhoplovnih snaga.

kineski borbeni avion 6. generacije danas je izveo svoj prvi let
kineski borbeni avion 6. generacije danas je izveo svoj prvi let

Zastarela flota aviona E-3 Sentry i relativno ograničene sposobnosti F-35 čine američku avijaciju manje pripremljenom za suprotstavljanje novim kineskim pretnjama. U kontekstu globalne trke za dominaciju u vazduhu, JH-20 nagoveštava pomeranje granica u tehnologiji borbene avijacije.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave