Naslovna Novosti Srbija se ozbiljno naoružava ali ne iz SAD ili Rusije: Stižu PULS...

Srbija se ozbiljno naoružava ali ne iz SAD ili Rusije: Stižu PULS raketni sistemi i Hermes 900 dronovi iz Izraela

35
srbija se ozbiljno naoružava ali ne iz sad ili rusije: stižu puls raketni sistemi i hermes 900 dronovi iz izraela
srbija se ozbiljno naoružava ali ne iz sad ili rusije: stižu puls raketni sistemi i hermes 900 dronovi iz izraela
google news

Srbija je zaključila ugovor vredan 335 miliona dolara sa izraelskom odbrambenom kompanijom Elbit Systems. Ugovor uključuje nabavku naprednih dronova i sistema raketne artiljerije PULS (Precise and Universal Launching System), izvestio je izraelski dnevnik Haaretz.

Podsetimo, Elbit Systems je još 18. novembra 2024. iz Haife objavio da je dobio ugovore u ukupnoj vrednosti od približno 335 miliona dolara, za snabdevanje odbrambenim sistemima jedne evropske zemlje.

Ugovori uključuju isporuku preciznih i univerzalnih sistema za lansiranje raketa (Precise and Universal Launching Systems, PULS™) kao i Hermes™ 900 bespilotnih sistema (Unmanned Aircraft Systems, UAS) opremljenih naprednim nosivim teretom.

Ugovori će se realizovati na period od tri godine i šest meseci. Bezhalel (Butzi) Machlis, predsednik i izvršni direktor kompanije Elbit Systems, tada je izjavio da je kompanija ponosna što će snabdeti svog evropskog kupca naprednim i svestranim rešenjima odbrane koja poboljšavaju operativnu efikasnost i prilagodljivost.

Ovi ugovori odražavaju globalno poverenje u inovativne sisteme ELBIT-a kao što su PULS i Hermes 900, koji su dizajnirani da ispune širok spektar zahteva. 

Izraelski PULS: Više od HIMARS-a

Sistem PULS, sličan američkom HIMARS-u, predstavlja fleksibilnu platformu koja može koristiti municiju različitih kalibara, uključujući rakete od 122 mm, 160 mm, 306 mm i 370 mm, sa dometom do 300 kilometara.

izraelski puls (precise and universal launching systems)
izraelski puls (precise and universal launching systems)

Prednost ovog sistema je njegova brzina i fleksibilnost – može se postaviti i ispaliti projektil u roku od jednog minuta, bez potrebe za premještanjem artiljerijskih jedinica.

Mobilna lansirna platforma omogućava korišćenje različitih kontejnera, što znači da PULS može istovremeno lansirati rakete na različite udaljenosti.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, je u novembru 2024. najavio ovu nabavku, ističući njene sposobnosti. „Kupujemo najsofisticiranije oružje na svetu. Sa direktnom komunikacijom između komandnog centra i raketne artiljerije, naši sistemi mogu odmah uništiti svaki cilj. Ovo oružje je snažnije od HIMARS-a,“ izjavio je Vučić.

Kako navodi Haaretz, Srbija je nedavno iz Kine uvezla vojna vozila koja su sposobna da transportuju raketne lansere, čime se dodatno povećava efikasnost sistema PULS.

Hermes 900: Najnovija generacija dronova za Srbiju

Pored raketnog sistema PULS, Srbija je naručila i Hermes 900, napredne dronove koji značajno premašuju trenutnu tehnologiju srpske vojske.

Ovi višenamenski dronovi koriste se za nadzor, izviđanje i identifikaciju ciljeva, kako na kopnu, tako i na moru. Hermes 900 je najveći dron kompanije Elbit Systems i ima sposobnost nošenja teških tereta, kao i dugotrajnog leta.

uav elbit system hermes 900
uav elbit system hermes 900

„Nabavili smo nove dronove, možda i najbolje na svetu, i očekujemo njihovu isporuku 2025. godine,“ izjavio je Vučić u novembru 2024. godine. Iako je ovaj rok optimističan, prema iskustvu Švajcarske, Elbit Systems je obično isporučivao Hermes 900 u roku od 18 meseci nakon potpisivanja ugovora.

Geopolitički značaj i vojna saradnja

Izrael i Srbija uspostavili su bliske odnose, posebno nakon rata u Gazi i Libanu, kada je izvoz srpskog oružja u Izrael značajno porastao. Prema podacima Haaretz-a, Srbija je u 2024. godini izvezla u Izrael oružje u vrednosti od 23,1 miliona evra.

Elbit Systems je takođe objavio da će isporuka sistema PULS i Hermes 900 trajati tri i po godine, što ukazuje na dugoročnu i stabilnu saradnju između dve zemlje.

Holandija već kupile PULS sistem, dok Grčka, Danska i Nemačka prate srpski primer

Da je predsednik Srbije zaista u pravu, potvrdila je i Holandija, koja se takođe u aprilu mesecu 2024. godine odlučila za PULS raketne sisteme uz isto obrazloženje da su sposobniji od HIMARS-a.

Holandija nije jedina zemlja koja je pored Srbije izabrala PULS. Grčka i Danska takođe kupuju sistem, dok je zainteresovana i Nemačka, koja nudi izglede za međunarodnu saradnju radi povećanja evropske autonomije.

Kako se navodi, Grčka je u završnoj fazi procesa odobrenja za kupovinu 38 sistema, što dodatno ukazuje na sve veću potražnju za izraelskom vojnom tehnologijom u Evropi.

Nove akvizicije značajno će unaprediti vojne kapacitete Srbije, omogućavajući joj da odgovori na regionalne izazove i očuva vojnu ravnotežu. Saradnja sa Izraelom ne samo da jača tehnološke sposobnosti Srbije već i njen geopolitički položaj u jugoistočnoj Evropi.

Ukratko o sistemu PULS

PULS se može se konfigurisati da nosi razne rakete i municiju kalibara od 122 do 300 mm u dva zatvorena kontejnera: 36 (2 kontejnera × 18 raketa svaka) 122 mm Grad; 26 (2×13) 160mm LAR-160; ACCULAR; osam (2×4) 306mm EKSTRA raketa; dva (2×1) 330mm projektila Delilah ili četiri (2×2) 370mm taktičke balističke rakete Predator Hawk.

puls (precise and universal launching systems)
puls (precise and universal launching systems)

PULS je takođe sposoban da nosi i lansira SkyStriker lutajuću municiju što je jedinstvena karakteristika među MLRS sistemima. Dronovi SkyStriker imaju domet preko 100 km, a prema video snimku koji je objavio Elbit Sistems, 6 dronova je spakovano u jedan kontejner.

Dron može da gađa pokretne mete za razliku od drugih projektila sistema PULS, ali takođe može da se vrati i sleti nakon izviđanja i može se ponovo pokrenuti. Navođenje projektila vrši se putem GPS i INS.

Nemačka kompanija Krauss Maffei Wegmann (KMW) dogovorila je prošle godine sa Elbit Systems-om da razvije verziju za Evropu, nazvanu Europuls.

Ukratko o dronovima Hermes 900 Kochav

Hermes 900 je izraelska bespilotna letelica za srednje visine, srednje veličine, višestruke nosivosti, dizajnirana za taktičke misije. Predstavlja naslednika serije dronova Hermes 450, jednog od najviše rasprostranjenih vojnih dronova na svetu.

Ima izdržljivost od preko 30 sati i može da leti na maksimalnoj visini od 9100 m, sa primarnom misijom izviđanja, nadzora i komunikacije. Hermes 900 ima raspon krila od 15 m i masu od 970 kg, sa sposobnošću nosivosti od 300 kg.

hermes 900
hermes 900

Opcije korisnog opterećenja uključuju elektro-optičke/infracrvene senzore, radar sa sintetičkim otvorom/indikaciju cilja koji se kreće po zemlji, komunikacije i elektronsku inteligenciju, elektronsko ratovanje i hiperspektralne senzore.

35 KOMENTARA

  1. Za dronove u redu ali cemu kupovato modularni vbr kada to sami pravimo? Zasto bacati pare za preskupe sisteme i da nam koriscenje, odrzavanje, logistika i delovi zavise od tamo nekih izraelaca ako sami pravimo i reklamiramo slican sistem?

    Slažem se 3
    Ne slažem se 2
    • Зато што наши вбр односно лансери ракета користе “глупу” муницију, односно, непрецизни су. Мора се лансирати салва ракета да би се циљ неутралисао, за разлику од израелског ПУЛС. Да не говорим о домету од 300 км којему нисмо ни близу…
      Надам се да је уговорен и пренос знања, то би био пун погодак, мада се и обрнутим инжењерингом може доста научити. Ова куповина од Израела је изузетно добар посао, за разлику од куповине француских “Рафала” која је тежак промашај.

      Slažem se 18
      Ne slažem se 1
  2. Cim mi kupujemo oruzije to znajte da ce biti rata koji nas ocekuje za par godina kada se sve bivse rezervat-republike i pokrajine dovoljno naoruzaju i onda pocnu da provociraju u kooperaciji sa drugima iz regiona na nasem jadnom Balkanskom delu gde mrznja i nagon ubijanja i te kako jos uvek postoji..Mozda bi Vucic trebao da poradi mnogo vise na Teslinim patentima koji cuce po podrumima muzeja pa da napravimo jos jace i smrtonosnije oruzije za odvracanje i dominaciju a specijalno protiv ustasa i siptara koji ocito rade u kombinaciji decenijama.

    Slažem se 8
    Ne slažem se 5
    • Kakvi teslini patenti iz podruma muzeja kakvi bakaraci i fantazije. Tesla je celu karijeru bio u Americi i sve sto je ostalo iz njega je tamo, sve sto je vredelo od patenata ameri su vec iskoristili.

      Slažem se 14
      Ne slažem se 1
    • Izraelsko oružje i jeste u vrhu ali naši, stručnjacii i političari, lažu da je to vrh. Obećavali su nam VBR-ove iz domaće proizvodnje. Dometa čak i do 300 km. Sve je, po njima, bilo gotovo. Samo da ga testiramo u Pakistanu, Kazahstanu ili Egiptu. Sada to isto “naše” gotovo oružje, koje smo mi već proizveli i čija serijska proizvodnja samo što se nije zahuktala, kupujemo od Čifuta. Ne mogu da shvatim toliko laganja i nepoštovanja svog naroda. Mi smo bruka Balkana…

      Slažem se 1
      Ne slažem se 6
  3. И Руска сабља је боља од западног модерног наоружања посебно авиона. Питање је само како их оборити у лету. Ако ништа западно не ваља што копирају и што купују западну електронику?

    Slažem se 5
    Ne slažem se 29
    • “Hospođa HadžiPešić, da, da …” a neprijatelji hrvatima a posebno šiptarima, koristit njihove metode, da, učiti od njih,? ako želiš da imaš “obraza” …?

      Slažem se 3
      Ne slažem se 18
  4. sa će rusoputinofiličari da se rasprrrde kako je trebalo da se uzme rusko smeće, a znamo da rusi nemaju ništa id ovog, posebno dronove sa dronovima zaostaju 50 godina..

    Slažem se 6
    Ne slažem se 41
    • Rusi nas koriste samo za svoje interese, uvek kad ,god su mogli izdali su nas, Rusi nam samo uvaljuju njihovo smece od oružja , rusofili to nikad neće shvatiti

      Slažem se 8
      Ne slažem se 28

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version