Dolazak Donalda Trampa u Belu kuću mogao bi negativno da utiče na Srbiju, posebno zbog njene vojne saradnje s Kinom.
Zapadna pažnja trenutno je usmerena na rat u Ukrajini i situaciju na Bliskom istoku nakon pada Asadovog režima i dominacije pro-turskih džihadista u Siriji. Što se tiče Kine, fokus je na njenim vojnim vežbama oko Tajvana, gde se mogućnost invazije prema zapadnim narativima čini kao sve izvesnijom.
Ipak, Kina je ostvarila značajan prodor u Evropi kroz vojnu saradnju sa Srbijom, što svakako izaziva zabrinutost u NATO-u. Srbija je u potpunosti integrisala kineski sistem protivvazdušne odbrane FK-3 u svoj arsenal, postajući prva evropska zemlja koja koristi ovaj sistem.
Ministarstvo Odbrane Republike Srbije je u saopštenju objavljenom 30. decembra navelo da PVO sistem FK-3 pruža naprednu zaštitu neba Srbije.
Napredna tehnologija FK-3
Ministarstvo odbrane Republike Srbije objavilo je da su sposobnosti zaštite vazdušnog prostora zemlje značajno unapređene integracijom kineskog raketnog sistema FK-3. Ovaj sistem, koji je zapravo izvozna verzija kineskog HQ-22, predstavlja zaista značajnu nadogradnju za vazduhoplovstvo i protivvazdušnu odbranu Srbije.
Sistem uključuje komandno vozilo, lansere raketa, radarske sisteme i logističku podršku, stvarajući sveobuhvatnu mrežu protivvazdušne odbrane. Sistem FK-3 je projektovan za visoku mobilnost, što omogućava brzo raspoređivanje i fleksibilnost u različitim operativnim uslovima.
Prema američkom istraživačkom centru, sistem FK-3 (izvozni HQ-22), postiže maksimalnu brzinu od 6 Maha, iako mu je maksimalni domet nešto kraći u poređenju sa HQ-22. Oba sistema, FK-3 i HQ-22, obično uključuju radarsko vozilo i tri lansirna vozila, pri čemu svako lansirno vozilo može nositi po četiri presretačke rakete.
Dodatno, FK-3 je dizajniran da odoli elektronskim protivmerama i da funkcioniše efikasno u okruženjima sa visokim nivoom ometanja. Sistem koristi vozila konfiguracije 8×8, od kojih svako transportuje četiri rakete lansirane vertikalno.
Kineski stručnjaci navode da FK-3 koristi nagnute lansirne rampe umesto sistema vertikalnog lansiranja. Dok vertikalno lansiranje pruža veću fleksibilnost, ono ograničava domet, jer rakete moraju koristiti sopstveno gorivo za prilagođavanje pravca.
Nagnute rampe pomažu u usmeravanju raketa, čime se povećava njihov domet. Osim toga, struktura nagnutih rampi je jednostavnija i lakša u poređenju sa vertikalnim sistemima, što čini ceo sistem ekonomičnijim.
Kina tvrdi da je FK-3 jedini raketni sistem za protivvazdušnu odbranu na svetu koji poseduje dvostruki sistem navođenja, kombinujući komandno i poluaktivno radarsko navođenje sa navođenjem komandama tokom celog kursa.
Ova tehnologija omogućava FK-3 da isporuči visoku preciznost i na dugim i na kratkim dometima, dok je veoma otporan na smetnje.
Odnos s Kinom i reakcija Zapada
Srbija je naručila FK-3 još 2019. godine, uprkos upozorenjima američkih zvaničnika da bi trebalo da uskladi svoj vojni arsenal sa zapadnim standardima ukoliko želi članstva u zapadnim savezima.
Isporuka je završena 2022. godine uz pomoć kineskih transportnih aviona Y-20, označivši najveću isporuku kineskog oružja u Evropu.
FK-3 je uporediv sa američkim sistemom Patriot i ruskim S-300, iako ima nešto manji domet u odnosu na najnovije verzije S-300. Sistem je sposoban da istovremeno prati i uništava do šest vazdušnih ciljeva koristeći 12 raketa.
Trening i operativna efikasnost
Srpska posada prošla je obuku u Kini kako bi naučila rukovanje i održavanje sistema. Ministarstvo odbrane Srbije navodi da se svakodnevno sprovode vežbe radi osiguranja operativne spremnosti.
FK-3 je projektovan da cilja razne vazdušne pretnje, uključujući avione, helikoptere i krstareće rakete, sa dometom od 100 kilometara i maksimalnim visinskim dometom od 27 kilometara.
Geopolitički izazovi i mogući pritisci
Nakon što je sistem FK-3 isporučen 2022. godine, kineski tabloidi su sugerisali da su određene zapadne zemlje “pokrenule kampanju klevetanja protiv Srbije”, vođene navodnom zabrinutošću zbog moguće upotrebe kineskog sistema protivvazdušne odbrane u Evropi.
Te zemlje su strahovale da bi napredni radar sa faznom rešetkom sistema FK-3 mogao da detektuje sve aktivnosti NATO aviona u blizini Srbije.
S obzirom na dolazak Donalda Trampa na vlast u SAD, zapadni analitičari smatraju kako je moguće da će Srbija biti pod pritiskom da ukloni kineski FK-3 i zameni ga zapadnim sistemima poput Patriota.
Trampova administracija već je najavila čvrst stav prema EU, zahtevajući povećane kupovine američkog gasa kako bi se izbegle dodatne carine na evropske proizvode.
Kada je reč o Srbiji, ostaje pitanje da li će američki predsednik napraviti izuzetak kada se radi o oružanom sistemu iz Kine, zemlje koju SAD smatraju strateškim rivalom broj jedan.
Dok zapadni mediji prenose različite poruke nalogodavaoca, zanimljivo je primetiti saglasnost kada je u pitanju efikasnost kineskog PVO sistema u službi vojske Srbije.
Србији више одговара Израелска Гвоздена купола од Патриота. Јер Србија је као и Израел територијално мала земља.
И самим тим би и Србију Гвоздена купола одлично штитила као и Израел.
NIJE JOŠ PROVERENO… BOLJE BI BILO JAPANSKO ILI USA…
Jedini razlog što kupuju kinesko oružje jeste tajnost ugovora. Na taj način mogu da se dograđuju na cijenu do mile volje. Zli jezici kažu dinar na dinar, pa čak i više.
USA će se zavući u mišju rupu…bre pišče, što li ovo napisa? Trebali smo ih iznenadit’.
Zar misliš da Ameri to ne znaju!!!
Treba podržati sve koji su protiv Amerike, pa čak i Hute, jer Amerika je naš neprijatelj od 1999 god.!!!!
Pišeš ono što ne znaš, Ameri su nas u drugom svetskom ratu žešće bombardovali od Hitlera, stari smo mi neprijatelji.
Nece da bude nista.Srbija ne pravi probleme u regionu.Trampu veci problem Huti sto raketiraju brodove,ometaju plovidbu,i gadjaju Izrael,koji 2000 km daleko i Iran,koji salje te rakete.Huti ispada sve imaju za zivot,trebaju im samo rakete.Izgleda Iranu,Hutima se crno pise.Srbija pod Trampom,ce ima jos bolje odnose sa SAD.
1. Pošto ga svi mediji (pozivajući se na kineske izvore) porede i sa S-300, da li PVO sistem FK-3 ima mogućnost gađanja ciljeva i na zemlji, s obzirom da S-300 zapravo i to može?!
2. Kakva zapadna kampanja klevetanja Srbije koja iste godine kupuje još snažnije osmatračke radare francuske proizvodnje GM200/400?!
Hvala!
S300 moze da gadja ciljeve na zemlji ali posle prepravki i vrlo neprecizno, no mu nije namena. Rusi ga ispaljuju uglavnom da bu zbunjivali PVO Ukrajine a ne kako bi naneli neku ozbiljni stetu.
Nisu meni Rusi na pameti, oni imaju kud i kamo sa čime! Mene Srbija zanima u slučaju da nam Izraelci otkažu (po direktivi Vašingtona) Puls MLRS, a Hrvatima HIMARS stiže pa stiže ovaj put!? Reko’ zemlja zemlja sistem uz male prepravke i modifikacije (za to smo velemajstori) i eto nama sistem odvraćanja! Možda ga već imamo, a da nismo ni svesni, pa mašio on i za 100/200m!
Pitanje kad će ih francuzi isporučiti, sa ključ kodom, što mislim NIKAD TO FRANCUZI NEĆE URADiTI, a novac će uzeti.
Srbija ja slobodna zemlja i moze da kupuje sta joj odgovara, pa zar kapitalizam nije demokratija, ili je ipak krvava diktatura.
Verovatno će morati uzeti još neki hotel ili banju!!!
Sistem FK3 i njegove rakete koje su kod nas u upotrebi imaju tzv vruće lansiranje jer se raketni motor pali direktno i kontejneru i raketa brže kreće prema cilju dok postoji i varijanta sa vertikalnim lansiranjem koje ima mogućnost lansiranja u svim pravcima dok naša verzija mora da usmeri lanser prema cilju koji se gadja verzija sa vertikalnim lansiranjem to ne mora i druga mana vrućeg lansiranja je što se lakše uočava prilikom lansiranja drugo raketa sa vertikalnim lansiranjem ne koristi svoje gorivo za izbacivanje već raketu izbacuje komprimovani vazduh na određenu visinu i tek onda se pali raketni motor