Kina je započela testiranja hipersonične letelice razvijene u okviru projekta Tengjun [Tengyun, 腾云], koji ima za cilj kreiranje višekratnog dvostepenog svemirskog broda do 2030. godine.
Prvi snimci ovih testova osvanuli su na internetu, privlačeći pažnju kako stručnjaka, tako i šire javnosti. Projekat Tengjun predstavlja ključni deo ambicioznog kineskog programa za razvoj naprednih svemirskih tehnologija.
Kina je započela testiranja hipersonične letelice razvijene u okviru projekta Tengjun, koji ima za cilj kreiranje višekratnog dvostepenog svemirskog broda do 2030. godine. pic.twitter.com/zikBVQ0mfk
— Oruzje Online (@oruzjeonline) December 30, 2024
Kako funkcioniše Tengyun?
Prema dostupnim informacijama, letelica je osmišljena da poleti sa standardne piste, postigne hipersoničnu brzinu i dostigne visinu između 30 i 40 kilometara.
Na toj tački odvaja se druga faza – višekratni svemirski brod nalik „šatlu“, koji nastavlja svoje kretanje u otvoreni svemir.
Nakon završetka misije, „šatl“ se vraća u atmosferu i sleće na Zemlju. Prva faza letelice, takođe višekratna, vraća se na aerodrom spremna za ponovnu upotrebu.
Prednosti Tengjun sistema
- Ekonomska isplativost: Višekratna upotreba letelice značajno smanjuje troškove svemirskih misija.
- Sigurnost i mobilnost: Sistem je dizajniran za lako i bezbedno rukovanje sa standardnih aerodroma.
- Konkurentnost: Tengjun ima potencijal da parira postojećim tehnologijama, poput Falcon 9 raketa kompanije SpaceX.
Stručnjaci ističu da hipersonične tehnologije, razvijene kroz ovaj projekat, otvaraju nove mogućnosti ne samo za svemirska istraživanja, već i za primene u civilnim i vojnim sektorima.
Kineski svemirski program
Projekat Tengjun deo je opsežnog kineskog svemirskog plana koji uključuje:
- Razvoj orbitalnih stanica.
- Istraživačke misije Meseca i Marsa.
- Komercijalne svemirske letove.
Peking intenzivno investira u istraživanje i razvoj kako bi zauzeo vodeću poziciju u globalnoj svemirskoj industriji.
Napredak i globalna konkurencija
Snimci testiranja hipersonične letelice ukazuju na značajan napredak Kine u oblasti visokotehnoloških inovacija.
Tengjun je projekat svemirskog aviona za višekratnu upotrebu koji je prvi put 2016. godine predstavila China Aerospace Science and Industry Corporation. Svemirski avion se sastoji od dve letelice, pri čemu se veća ponaša kao avion-nosač.
Hipersonični sistemi, sposobni da se kreću brzinama većim od 5 Maha, smatraju se revolucionarnim tehnologijama sa primenom u svemirskim istraživanjima i strateškoj odbrani.
Kineski uspeh u ovom segmentu dodatno pojačava globalnu konkurenciju u razvoju svemirskih tehnologija, posebno između najvećih svetskih sila – SAD-a, Rusije i Kine.
Projekat Tengjun simbolizuje budućnost jeftinijih i efikasnijih svemirskih misija, učvršćujući poziciju Kine kao lidera u istraživanju svemira.
bravo braćo kinezi..super silo!!..a ne ko kljakava korumpirana lukrativna nesposobna i zaostala puutjinova rusija
Pred njima je buducnost i dominacija u buducnosti , a propadanje EU i Rusije.
samo rusije
Ispadax,Rusi najvise zaostaju,nisu uputili letilicu,van zemljine orbite jos raspada Sovj.Saveza,svi pokusaji zavrsili kvarovima,rusenjem u zemljinoj orbiti,mesecu.
Баш сви или си то прочитао на “CNN”-y.???
A ko ih vozi na orbitalnu stanicu seljačino