NaslovnaNovostiNakon lovca 6. generacije i nosača aviona, Kina predstavila novi dron WZ-9...

Nakon lovca 6. generacije i nosača aviona, Kina predstavila novi dron WZ-9 opremljen moćnim radarom

Kineska vojna industrija već danima u nizu nastavlja da iznenađuje kako saveznike, tako i potencijalne protivnike.

Na internetu su se pojavili snimci testiranja novog kineskog drona WZ-9, poznatog pod kodnim imenom „Božanski orao“. Ova bespilotna letelica, razvijena za potrebe Narodnooslobodilačke armije Kine, mogla bi da bude revolucionarni korak u sferi protivvazdušne odbrane.

Prema tvrdnjama stručnjaka, WZ-9 je opremljen radarskim sistemom sposobnim da otkrije ciljeve s malim radarskim odrazom, uključujući američke lovce pete generacije F-22 i F-35, kao i strateške bombardere B-2.

Dron, koji je kreirala kineska korporacija CETC (China Electronics Technology Group Corporation), prvi put je prikazan na testiranjima u okviru tajnog programa. Njegov osnovni zadatak jeste nadzor vazdušnog prostora i neutralisanje teško uočljivih ciljeva, koje je tradicionalno bilo teško detektovati i uništiti.

Na video-snimku, koji je postao dostupan na internetu, vidi se WZ-9 na velikim visinama i, kako se pretpostavlja, njegova interakcija sa drugim elementima sistema protivvazdušne odbrane.

Karakteristika WZ-9 jeste inovativni višemodni radarski sistem. On može da radi u različitim frekvencijskim opsezima, što omogućava uočavanje ciljeva s malom radarskom vidljivošću na velikoj udaljenosti.

Smatra se da je WZ-9 namenjen obezbeđivanju neprekidnog radarskog pokrivanja, zbog čega će biti ključni element zaštite vazdušnog prostora Kine.

Stručnjaci napominju da razvoj WZ-9 može značajno da utiče na ravnotežu snaga u vazdušnom prostoru.

Lovci s malim radarskim odrazom, poput F-22 i F-35, tradicionalno su pružali prednost SAD u oružanim sukobima, omogućavajući izvođenje preciznih udara bez većeg rizika od otkrivanja. Ipak, pojava tehnologija poput WZ-9 dovodi u pitanje efikasnost te strategije.

Sistem „Božanski orao“ može da se integriše s drugim komponentama kineske PVO, uključujući raketne PVO komplekse i presretačke sisteme. To će stvoriti višeslojnu zaštitu sposobnu da neutralizuje i pretnje koje predstavljaju lovci, ali i krstareće i balističke rakete.

Analitičari takođe smatraju da bi WZ-9 mogao da se upotrebljava za izviđanje i koordinaciju udara na ključne protivničke ciljeve.

Pre ovog drona, a posle potpuno neočekivanog probnog leta prototipa lovca šeste generacije, Kina je porinula u more svoj najnoviji ratni brod, koji kombinuje mogućnosti nosača aviona i desantnog broda.

Uz novi kineski lovac, prikazan pre dva dana, ovaj dron bi moglo postati ključni instrument Pekinga u slučaju eskalacije sukoba sa SAD oko Tajvana koji inače nema svoju stolicu u Ujedinjenim Nacijama, a samo 12 zemalja su ga zvanično priznale kao državu, dok paradoksalno SAD nisu jedna od njih.

4 KOMENTARA

  1. a zašto ne objavite vest i u drugom avionu 6 generacije???..za samo 24 sata kinezi izbacili dva aviona vanzemaljske tehnologije …ili nečete da ovi rusofili pate…jer rusi su zadnjih 25 godina izbacili jedan i po avion ŠKLJ generacije..

    Slažem se 3
    Ne slažem se 3

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave