NaslovnaNovostiPredstavnik glavne ukrajinske uprave obaveštajaca GUR-a: Rusija poseduje zalihe od 1400 raketa

Predstavnik glavne ukrajinske uprave obaveštajaca GUR-a: Rusija poseduje zalihe od 1400 raketa

Ukrajinski mediji često spekulišu o temi „koliko raketa je Rusiji preostalo“ i o mogućnostima ukrajinskih dronova-kamikaza da prodru duboko na rusku teritoriju. Dana 27. decembra, portparol Glavne uprave za obaveštajne poslove Ministarstva odbrane Ukrajine (GUR MO) Andrej Jusov ponovo je govorio o ovoj temi u intervjuu za novinarku Galinu Ostapovec u emisiji televizijskog kanala „Novini.LIVE“.

Odgovarajući na pitanja voditeljke, Jusov je izjavio da, prema podacima ukrajinske vojne obaveštajne službe, Rusija još uvek raspolaže značajnom zalihom dalekometnih raketa i ima kapacitet da proizvodi nove, koristeći strane komponente. Prema njegovim rečima, Rusija ima u zalihama oko 1400 raketa različitih tipova.

Detalji ruskih zaliha

Jusov je objasnio da se deo ove zalihe tretira kao „nepovredivi rezervat“, što znači da Rusija pažljivo planira i sprovodi operacije, za razliku od ranijih faza sukoba. Prema njegovim podacima, Rusija trenutno ima:

• 350 „Kalibara“

• 500 „Oniksa“

• 50 „Kindžala“

• Preko 130 „Iskandera“

• Više od 400 raketa H-101, H-35 i H-55.

Takođe je naveo da Rusija mesečno može proizvesti između 40 i 50 raketa iz serije „Iskander“, 30-50 „Kalibara“ i oko 50 raketa H-101, ali je naglasio da je proizvodnja ovih projektila kritično zavisna od stranih komponenti.

novi ruski priobalni hipersonicni raketni sistem koristice rakete cirkon
novi ruski priobalni hipersonicni raketni sistem koristi rakete cirkon

Potencijalni novi udari i ukrajinski dronovi

Govoreći o mogućim novim udarima Rusije balističkim raketama „Orešnik“ na Ukrajinu, Jusov je istakao da je to složeno pitanje, ali nije isključio mogućnost da će Rusija ponovo koristiti ovu raketu kako bi izvršila pritisak na Kijev i njegove zapadne saveznike.

U intervjuu je Jusov, takođe, naglasio uspehe ukrajinskih dronova-kamikaza. Prema njegovim rečima, ukrajinski bespilotni letelice sada mogu pogađati ciljeve udaljene do 2.000 kilometara.

„Ono što možemo reći – to više nije tajna – ukrajinske dalekometne bespilotne letelice imaju mogućnost da deluju na udaljenostima do 2.000 kilometara. Ali, ne potvrđujemo niti negiramo kada se nešto desi u Rusiji“, dodao je Jusov.

Iz ovih izjava, koje dolaze iz ukrajinskih zvaničnih izvora, jasno je da spin o tome kako je Rusiji „ponestalo raketa“ ne odražava realnu situaciju.

bastion p lansira oniks
bastion p lansira oniks

Jusov je, iako indirektno, priznao da je ranija ukrajinska propaganda o ograničenim ruskim zalihama raketa bila preterana ili netačna.

Uprkos tome, situacija na frontu ostaje nepredvidiva, s obzirom na stalnu proizvodnju ruskih raketa i razvoj novih ukrajinskih ofanzivnih kapaciteta.

23 KOMENTARA

  1. Zao mi je zbog vase ne upucenosti u realnost ali Rusija ima hiljadama puta vise raketa od vase pretpostavke i moja iskrena izjava i savjet vama je : “ne igrajte se sa vatrom.

  2. Oni su procenjivali pre 2 godine da Rusija više nema raketa. Sad odjednom 1.400. Za sledećih 6 meseci će proceniti da ih ima sasvim dovoljno da ih potaba jedno 6x zajedno sa svim njihovim EU “partnerima”.

    Slažem se 6
    Ne slažem se 1
  3. Русима нестало ракета 2022,од тад ратују фиктивно,имагинарно орешник је фиктивна ракета,то је велики рефлектор у облаку,растављају веш машине за ракете,немају горива,плина,струје,стратешки су поражени итд итд,све морбидност до морбидности а Руси напредују полако ал’јебитачно

    Slažem se 7
    Ne slažem se 1
    • Какве глупости,имају више него што им треба зато их често и бацају…

      Slažem se 5
      Ne slažem se 1
  4. Oво је требало давно да се заврши али се бојим да је Русија завршила. У Америци је инфлација и за њих висока референтна каматна стопа. Укратко то значи отварање славина и повећање производње нафте и гаса. Према томе цена ће пасти на око 50$ по барелу. Русија је рачунала војни буџет на 70$.
    Следеће године војни буџет износи 40% буџета око 135 милијарди $ . Изгубили су рат

    Slažem se 3
    Ne slažem se 13
    • Kako uopšte bilo koja nuklearna sila može da izgubi rat?Zar misliš da rukovodeća nomenklatura nije predvidjela različite opcije delovanja u rasponu od odličnih do izuzetno loših scenarija i fluktacija na medjunarodnoj sceni?Svaka država(pogotovo kada se nadje u ratu)to čini.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave