Naslovna Novosti Francuska obećava hipersoničnu raketu: ASN4G dostizaće brzinu 6-7 Maha i biće lansirana...

Francuska obećava hipersoničnu raketu: ASN4G dostizaće brzinu 6-7 Maha i biće lansirana iz aviona Rafale

4
rafale b lansira nuklearnu krsterecu raketu asmpa r
rafale b lansira nuklearnu krsterecu raketu asmpa r
google news

Francuska razvija raketu ASN4G (Air-Sol Nucléaire de 4ème Génération), predviđenu da do 2035. godine unapredi njenu nuklearnu sposobnost odvraćanja u kontekstu sve dinamičnijeg geopolitčkog i tehnološkog okruženja.

Ovaj hipersonični sistem, koji se lansira iz vazduha, razvija kompanija MBDA Francuska uz podršku ONERA (francuske agencije za istraživanje u oblasti vazduhoplovstva).

ASN4G bi ukoliko uspeju da je razviju, trebalo da zameni raketu ASMPA (Air-Sol Moyenne Portée Amélioré) u okviru francuske strategije nuklearnog odvraćanja.


Glavne karakteristike rakete ASN4G

  • Hipersonična brzina: Raketa će navodno dostići brzinu između 6 i 7 Maha (otprilike 8.500 km/h, pri čemu je 1 Mah ~ 1.224 km/h), što je značajan napredak u odnosu na prethodnika ASMPA.
  • Domet: Preko 1.000 km, dvostruko više u odnosu na stari sistem.
  • Stelt karakteristike: Francuzi obećavaju smanjenu radarsku vidljivost, kako bi otežali protivničkim PVO sistemima detekciju i presretanje.
  • Scramjet motor: Omogućavaće održavanje velikih brzina na dužim relacijama.
  • Kompaktan dizajn: Kompatibilnost s već postojećim i budućim platformama, uključujući budući Rafale F5.
lovac super rafale standarda f5 trebalo bi da bude rival avionima eurofighter typhoon mig 35 i su 35
lovac super rafale standarda f5

Raketa ASN4G je osmišljena kao rešenje za savladavanje sve naprednijih sistema A2/AD (anti-access/area denial). Ovakva koncepcija visoke brzine, uz stelt tehnologiju, najavljuju Francuzi, ostvariće prodor kroz najmodernije PVO sisteme.


Razvoj i tehnološki kontekst

Program datira još iz 1990-ih, a zvanično je potvrđen 2014. godine, kada je odlučeno da se najviše oslanja na hipersoničnu brzinu kao efikasnu strategiju protiv naprednih sistema PVO.

U okviru vojnog programa PROMETHEE, francuska industrija razvijala je scramjet motore i druge hipersonične tehnologije, pri čemu se već koriste napredni softverski paketi, poput CEDRE od ONERA, za optimizaciju aerodinamičkih i propulzionih osobina rakete.

Takođe, unutar programa MIHYSYS, pokrenutog 2024. godine, dodatno se radi na razvoju hipersonične propulzije.

ASN4G se oslanja na francusku strategiju modernizacije nuklearnog odvraćanja, predviđajući da novi lovac Rafale F5 (kao i druge buduće platforme) bude naoružan tom raketom.

Integracija ovog sistema, ukoliko se ikada dogodi, ojačaće vazdušnu komponentu francuske nuklearne trijade, jer će ASN4G moći da izvede složene manevre pri hipersoničnim brzinama, čime bi povećala efikasnost protiv modernih PVO sistema.


Uticaj na francusku nuklearnu strategiju

  • General Stefan Virem, komandant strateških vazdušnih snaga, naglašava da je cilj rakete da osigura prodor kroz neprijateljsku odbranu.
  • Admiral Erve de Bonaventr, savetnik generalnog direktora MBDA, pohvalio je tehnološki napredak ovog projekta, uključujući kompatibilnost s aktuelnim i budućim platformama.
  • Modernizacija francuskog vazduhoplovstva: ASN4G se razvija paralelno s ostalim inovacijama, poput dronova stelt dizajna, koje bi se u budućnosti koristili zajedno s Rafalom, a o čemu smo već pisali.

Predviđa se da će ASN4G biti operativna do 2035. godine, a njena eksploatacija bi mogla potrajati do polovine ovog veka.

The Future of France’s Nuclear Deterrence ASN4G Hypersonic Missile to Transform Strategic Defense

Ovo je prirodni nastavak dugogodišnjeg nastojanja Francuske da obezbedi sebi nezavisno i kredibilno nuklearno odvraćanje.

Primena hipersoničnih pogonskih tehnologija, stelt rešenja i uvećanog dometa osiguraće Francuskoj efikasnu strategiju nuklearne odbrane u sve izazovnijem bezbednosnom okruženju, međutim, činjenica je da debelo kasne za konkurencijom.

4 KOMENTARA

  1. Оће, кад добију делове од Кинеза и Руса.
    Французи осим сира и вина и белог леба не знају ништа пристојно да направе већ пола века!

    Slažem se 2
    Ne slažem se 2
  2. Kažu 6-7 maha,znači u realnosti 4-5 maha,a Ruska najslabija hipersonična raketa leti brzinom od 11 maha( dokazana u realnim ratnim uslovima) ,,DALEKO JE ZAPADNA TEHNOLOGIJA U ODNOSU NA RUSKU I KINESKU!!

    Slažem se 8
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version