Naslovna Novosti Istorijski dan za Rusiju: Zvanično operativan prvi puk najboljeg PVO sistema na...

Istorijski dan za Rusiju: Zvanično operativan prvi puk najboljeg PVO sistema na svetu, S-500 „Prometej“

6
krimski most dobija hipersonični štit dva diviziona pvo sistema s 500 raspoređena u krasnodarskom kraju
umetnička impresija pvo sistema s 500
google news

Ruski „Prometej“ navodno može da izvede do sada nezamislive stvari u domenu PVO, kao što je, na primer, obaranje čitavih satelita.

Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije, general Valerij Gerasimov, najavio je početak operativne upotrebe prvog puka opremljenog najsavremenijim PVO sistemom S-500 „Prometej“.


Novi iskorak za rusku PVO

Gerasimov je izjavio da se radi o prvom koraku u potpuno novoj eri za protivvazduhoplovne snage zemlje. Nije, međutim, precizirao koliko je tačno jedinica ove vrste isporučeno i stavljeno u upotrebu u ruskoj vojsci.

Sistem S-500 „Prometej“ konstruisan je i razvijen da bude glavna uzdanica u zaštiti ruskog vazdušnog prostora, s mnogo širim spektrom dejstva od svojih starijih rođaka, sistema S-300 i S-400.

Svaka baterija S-500 može da presreće savremene pretnje, poput nadolazećih interkontinentalnih balističkih projektila, hipersoničnih raketa i satelita u niskoj orbiti Zemlje.

Prema dostupnim informacijama, ruski „Prometej“ je značajno napredniji od bilo kojeg drugog PVO sistema trenutno u upotrebi. Očekuje se da bude značajno efikasniji čak i od već dokazanog S-400. U suštini, S-500 se smatra najnaprednijim protivvazdušnim i protivraketnim sistemom na svetu danas.


Glavne karakteristike

Ruski izvori navode da rakete sistema S-500 mogu da gađaju ciljeve na maksimalnom dometu od 600 kilometara, što je znatno više u odnosu na domet od 400 km koji je imao prethodni sistem S-400.

Šok i strahopoštovanje ruski sistem s 500 prometej po prvi put javno predstavljen u moskvi [foto]
Ruski sistem s 500 prometej po prvi put javno predstavljen u moskvi 2024 godine

Kao što je već napomenuto, jedna od ključnih prednosti u odnosu na njegovog prethodnika jeste sposobnost S-500 da obara hiper-hipersonične projektile u dolasku. Barem tako navode ruski državni mediji. Ako se ova sposobnost potvrdi, radi se o pravoj revoluciji u svetu PVO sistema.

Jednako je revolucionarna i njegova navedena mogućnost obaranja neprijateljskih satelita u niskoj orbiti Zemlje. To bi „Prometej“ moglo pretvoriti u noćnu moru za SAD i NATO. Planira se da se u narednim godinama njime pokriju najvažnije strateške lokacije širom Rusije.

Vrlo je verovatno da je S-500 „Prometej“ danas jedini PVO raketni sistem koji je dizajniran specijalno za presretanje hipersoničnih pretnji.

Budući da je Rusija svetski lider u razvoju ovih vrsta oružja, veruje se da je svoju ekspertizu iskoristila prilikom osmišljavanja S-500 kao „ubice hipersoničnih raketa“.


Radar Jenisej: Ključ za presretanje hipersoničnih projektila

Jenisej je napredni višekanalni AESA radar (Active Electronically Scanned Array), razvijen za poboljšanje kapaciteta S-500 sistema u borbi protiv hiperzvučnih pretnji.

Prva javno dostupna fotografija S-500 @mod_russia
Prva javno dostupna fotografija S-500

Prema dostupnim informacijama, „Jenisej“ je multifunkcionalna radiolokaciona sektorna stanica otporna na ometanje. Otpornost na smetnje se postiže zahvaljujući udaljenim stubovima koji blokiraju uticaj smetnji na rad.

Stanica može da prati bilo koje vazdušne mete (aerodinamičke i balističke ciljeve), uključujući i hipersonične. Postavljanje stanice u stanje pripravnosti traje 5 minuta. Maksimalni domet otkrivanja vazdušnih ciljeva je 600 km, a visina 100 km.

Komandno mesto prima podatke o meti koji se zatim prenose drugim komponentama koje rade u tandemu na praćenju i eliminaciji cilja. Poboljšano otkrivanje mete omogućava Jenseijev dvopojasni fazni lokator, koji istovremeno uklanja signale ometanja.

Za elektronsko prisluškivanje i praćenje iz vazduha, Jenisej ima pasivni režim rada. U poslednjem slučaju, može da prenosi podatke o ciljanju kako bi aktivirao multifunkcionalne radare sistema S-400/S-500.

jenisej 2
jenisej 2

Nakon lansiranja, Jenisej je navodno sposoban da prati PVO rakete i precizno utvrdi da li je cilj pogođen. Sistem je navodno uveden u upotrebu 2021. godine. Pored mogućnosti nadzora u radijusu od 3600, radar, navodno, ima mogućnost sektorskog osmatranja i otkrivanja malih hipersoničnih ciljeva.

Prema tvrdnjama ruskih vojnih stručnjaka, kombinacija S-500 i Jenisej radara omogućiće efikasno presretanje čak i hipersoničnih projektila, poput američkog budućeg Dark Eagle.


Moguća upotreba u Ukrajini?

Ostaje da se vidi da li će „Prometej“ biti primećen u akciji, možda i na ukrajinskom ratištu, protiv zapadnih raketa velikog dometa. U svakom slučaju, interesovanje za njegovu efikasnost je ogromno.

6 KOMENTARA

  1. …..znači vanzemljaci opet bili u poseti….i to ne praznih ruku….legenda kaže da ni njima nije jasno kako se trodnevna specijalna operacija završila u dva umesto u tri dana….istraga je u togu…poz iz EU….ovde sve gore, male plate sreća imam rođaka u Rusiji da me prijavi kao podstanara….za početak….

    Slažem se 2
    Ne slažem se 5
  2. Pa videli ste u modernom ratovanju da jeftini dronovi kao Lancet i sl mogu veliku stetu da nanesu takvim sistemima..nema sumnje da je Prometej odlican,ali bez ogromne podrske tih manjih sistema je vrlo ranjiv..

    Slažem se 4
    Ne slažem se 1
  3. U eri bespilotnih letilica i hipersonicnog oruzja , krstarecih raketa velikog dometa , ranjiva i velika meta.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 3

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version