NaslovnaNovostiPutnici aviona Embraer E190AR koji se srušio u Kazahstanu prijavili 'eksplozije i...

Putnici aviona Embraer E190AR koji se srušio u Kazahstanu prijavili ‘eksplozije i gelere koji su ušli u kabinu’

Putnički avion Embraer E190AR, registrovan kao 4K-AZ65 azerbejdžanske avio-kompanije AzAr (Azerbaijan Airlines), u zoru 25. decembra poleteo je iz Biškeka (Frunze) u Kirgistanu ka Bakuu bez incidenata.

Ovo bi bio njegov drugi let od četiri planirana tokom istog dana. Iz glavnog grada Azerbejdžana trebalo je da produži za Grozni u Čečeniji (let J2-8243). Avion je u 7:55 po bakuskom vremenu, pet minuta pre planiranog vremena, počeo da rula ka pisti za svoj 55-minutni let do glavnog grada Čečenije.

Posle deset minuta bio je u vazduhu i ubrzo je, na visini od 9.100 metara, ušao u ruski vazdušni prostor. Javno dostupni podaci o letu ukazuju da je letelica u 10:08, više od dva sata nakon što je trebalo da sleti u Grozni, počela da emituje 7700 – šifru za opštu vanrednu situaciju.

Posada se, moguće je, javila putem radija, izvestivši o kvaru sistema kontrole leta i zatražila da se let preusmeri na Aktau u Kazahstanu.

Od tog trenutka, putanja leta aviona postala je neuredna, sa oscilacijama u pravcu i visini, brzo menjajući i brzinu i visinu. Podaci o letu sugerišu da se avion spustio na nekoliko metara od površine Kaspijskog mora, nedaleko od obale kod Aktaua, ali je uspeo ponovo da dobije na visini.

U ovom trenutku piloti su uspeli da grubo postave avion za prinudno sletanje na pistu 11 aerodroma Aktau (SCO/UATE).

Međutim, zbog oscilacija letelice, od prilaza se odustalo; letelica je napravila okret od 360° ulevo, a zatim ponovila manevar udesno. Stajni trap je skoro dvaput dodirnuo zemlju, ali se u 10:28 po bakuskom vremenu, na otprilike 5 km severozapadno od piste aerodroma Aktau, avion srušio.

Video-snimci pokazuju da Embraer, sa izvučenim stajnim trapom, pokušava da zauzme pravilan položaj za prilaz. Nakon toga, avion ponire i, u zaokretu udesno, udara o tlo, pri čemu prednji deo trupa i desno krilo trpe najveći deo udara. Letelica se zatim prevrće i zapali, a zadnji deo trupa se odvaja. Taj deo aviona time je izbegao požar i skoro neoštećen se zaustavio na krovu.

Treba napomenuti da je samo nekoliko sati nakon događaja usledio niz informacija. Detalji su još uvek neprovereni i podložni promenama.

Posada Embraera je, navodno, neposredno pred pad izvestila o jakom udaru u trup. Dispečeri su zaključili da se možda radi o sudaru sa jatom ptica. Štaviše, i „AzAl Airlines“ je odmah posle tragedije izvestio da je uzrok pada aviona bio sudar sa jatom ptica. Ipak, nakon pada, kazahstanske službe bezbednosti javile su da se radilo o eksploziji boce s kiseonikom u kabini.

Navodno je reč o boci u prednjem delu aviona, koja omogućava dotok kiseonika u kokpit u slučaju dehermetizacije pilotske kabine. Prema preliminarnom mišljenju stručnjaka, verovatnije je da je došlo do naglog pada pritiska u boci, što je izazvalo njeno raspadanje i razletanje čeličnih delova po kabini.

Vredi napomenuti da je 25. jula 2008. godine, na letu Qantas 30 iz Londona za Melburn, u avionu Boeing 747-438 (MSN 25067, registracija VH-OJK) eksplodirala boca s kiseonikom, usled čega je na trupu nastala velika rupa. Avion se tada uspešno spustio bez posledica po putnike.

Prema švedskom internet servisu „Flightradar24“, avion je poleteo ka Groznom u 6:50 po moskovskom vremenu; u 7:40 mogao je biti u blizini Vladikavkaza, nakon čega je nestao sa prikaza. Ponovo se pojavio tek oko 9:07, kada je već bio iznad Kaspijskog mora i leteo prema Aktauu u Kazahstanu.

U 9:28 praćenje leta je prestalo. Prema informacionom ekranu aerodroma Grozni, avion je tu trebalo da sleti u 8:20 časova. Pres-služba aerodroma saopštila je da je avion zbog magle preusmeren u Mahačkalu, a odatle je nastavio za Aktau. Prema podacima ruskog sajta za praćenje meteoroloških uslova „Gismeteo“, tog jutra je u Groznom zaista bila magla.

Ipak, aerodrom je mogao biti zatvoren i iz drugih razloga. Telegram kanal „Baza“, blizak bezbednosnim službama, izvestio je da je na aerodromu Grozni proglašen plan „Cover“ (aerodrom ne prihvata avione). Opozicioni čečenski Telegram kanal „NIYSO“ je u 8:24 izvestio o dronskom napadu na Čečeniju.

U verziji s maglom nije baš jasno zašto avion nije sleteo u Mahačkalu, već je nastavio da leti ka daljem aerodromu Aktau. Prema podacima informacione službe aerodroma u Mahačkali, u 7:00 i 7:20 na pistu su normalno sletali avioni.

Federalna agencija za vazdušni saobraćaj saopštila je da se kapetan aviona odlučio za alternativni aerodrom u Aktauu nakon sudara s jatom ptica, što je dovelo do „vanredne situacije na letelici“.

S druge strane, kazahstanski informativno-analitički portal „Orda“ tvrdio je da je Odeljenje za zdravstvo kazahstanskog regiona Mangistau izvestilo da je u avionu eksplodirala boca s kiseonikom. Međutim, nije jasno da li je do eksplozije došlo pre ili posle pada aviona.

U svakom slučaju, na čitavom sačuvanom delu trupa aviona primećen je niz proboja.

Za sada nije jasno da li su oni posledica mehaničkog dejstva iznutra ka spolja ili spolja ka unutra. Proboji idu u prilog teoriji o eksploziji boce, ali podsećaju i na oštećenja koja bi mogla da nastanu usled eksplozije protivavionske rakete u neposrednoj blizini letelice.

Izveštaje o ulasku gelera u kabinu potvrdili su putnici. Rus Subhonkul Rahimov, koji je preživeo pad, rekao je za RT da je tokom jednog od neuspešnih prilaza sletanju u Grozni došlo do eksplozije ispred aviona.

„Delić enterijera je odleteo pored mene i našao sam rupu na prsluku za spasavanje. Nakon ove eksplozije, između nogu je proleteo komadić koji je probio prsluk do kraja“, rekao je putnik.

Pojava fragmenata u kabini pokrenula je nova pitanja u istrazi. Stručnjaci su već skrenuli pažnju na prirodu oštećenja trupa aviona, što može ukazivati na spoljni uticaj.

Za sada je poznato da je od 62 putnika i 5 članova posade preživelo 32 putnika, dok se 27 nalazi u Mangistauskoj oblasnoj bolnici.

Pad Embraer E190AR bio je ozbiljan udarac za azerbejdžansku avijaciju i izazvao je međunarodnu negodovanje. Rezultati istrage, koji se očekuju u narednim nedeljama, mogli bi da rasvetle uzroke tragedije i odgovore na ključna pitanja o prirodi incidenta. U međuvremenu se nastavlja rad na analizi olupine aviona, podataka crne kutije i svedočenja očevidaca. O pravom uzroku nesreće moraće da se izjasni zvanična istraga.

1 KOMENTAR

  1. Da je mogao da ispusti gorivo, možda bi bilo više preživelih. Vidi se da je pilot lepo sleteo, ono što ih je ubilo je verovatno eksplozija.
    Strašno, neka počivaju u miru.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave