Naslovna Novosti Ruski desantni brodovi primećeni kod Gibraltara: Evakuacija baza u Siriji ili širenje...

Ruski desantni brodovi primećeni kod Gibraltara: Evakuacija baza u Siriji ili širenje vojnog prisustva?

3
ruski desantni brodovi primećeni kod gibraltara: evakuacija baza u siriji ili širenje vojnog prisustva?
ruski desantni brodovi primećeni kod gibraltara: evakuacija baza u siriji ili širenje vojnog prisustva?
google news

Uveče 22. decembra 2024. godine, kod obala Gibraltara primećeni su ruski desantni brodovi klasa “Ivan Gren” i “Ropuča”, u pratnji broda “Sparta”, specijalizovanog za transport naoružanja. Prema mišljenju analitičara Hjua Satona, ovi brodovi su na putu ka sirijskoj luci Tartus s ciljem evakuacije ruskih vojnih sredstava i povlačenja baze.

Prisustvo ruskih vojnih brodova u Sredozemnom moru nije neuobičajeno. Međutim, trenutna geopolitička situacija u regionu, uključujući moguće promene u sirijskom rukovodstvu i povećan pritisak međunarodne zajednice, može primorati Rusiju da preispita svoje vojno prisustvo u Siriji.

Desantni brodovi klasa “Ivan Gren” i “Ropuča” projektovani su za prevoz značajnih količina tehnike i ljudstva. Na primer, brodovi klase “Ivan Gren” mogu transportovati do 13 glavnih borbenih tenkova ili 36 oklopnih transportera, kao i do 300 marinaca.


Brod “Sparta” i moguća evakuacija

Brod “Sparta” je ranije korišćen za transport vojne opreme između Rusije i Sirije. Njegovo prisustvo u ovom konvoju moglo bi da ukazuje na nameru Rusije da povuče deo svoje opreme nazad u domovinu.

Tokom poslednjih meseci primećeno je smanjenje ruskog vojnog prisustva u Sredozemnom moru. Prema podacima iz maja 2024. godine, ruska flota u regionu svedena je na minimalni nivo, što može biti povezano sa promenom strateških prioriteta Moskve.

Za sada, zvaničnih izjava iz ruskog Ministarstva odbrane povodom ove operacije nema. Međutim, stručnjaci veruju da povlačenje baze u Tartusu može biti jedan od razloga trenutnih aktivnosti.

Ruska baza u Tartusu imala je ključnu ulogu u podršci operacijama ruske mornarice u Sredozemnom moru. Njeno eventualno zatvaranje moglo bi značajno da utiče na raspodelu moći u regionu i natera Rusiju da pronađe alternativne puteve za održavanje svog uticaja na Bliskom istoku.


Pad sirijskog režima

Dana 8. decembra 2024. godine, Sirija je doživela značajne promene koje su dovele do pada režima predsednika Bašara al-Asada. Nakon godina građanskog rata, pogoršanog ekonomskom krizom i masovnim protestima, ujedinjene snage sirijske opozicije pokrenule su ofanzivu 27. novembra 2024. godine.

Za manje od dve nedelje zauzeli su najveće gradove zemlje, uključujući Alepo, Hamu i Homs. Dana 7. decembra opozicione snage su zauzele Damask, proglasivši ga „oslobođenim od tiranina Bašara al-Asada“.

Predsednik Asad je napustio zemlju, dobivši azil u Rusiji. Premijer Sirije, Gazi al-Džalali, izjavio je da je spreman za predaju vlasti i pozvao na održavanje izbora.

3 KOMENTARA

    • Već viđeno u Vijetnamu, Somaliji, Avganistanu, Jemenu…
      Nego, gde je nosač aviona “Ajzenhauer? Nešto ne paradira.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version