Iračke vlasti završile su proces predaje sirijskih vojnika, koji su ranije potražili utočište na teritoriji Iraka, vladi koju predvodi Abu Muhamed al-Džulani. Predaja je izvršena na graničnom prelazu Al-Kaim i predstavlja značajan korak ka stabilizaciji situacije na sirijsko-iračkoj granici.
Zajednička komanda Iraka potvrdila je da je ovaj potez usmeren na obezbeđivanje regionalne bezbednosti i sprečavanje potencijalnih pretnji od strane ekstremističkih grupa.
Povratak sirijskih vojnika pratio je niz pregovora između iračkih i sirijskih zvaničnika. Ovi vojnici su ranije pobegli iz Sirije uoči pada režima Bašara al-Asada, tražeći utočište u susednom Iraku.
Ruski vojnici u Siriji izrazili su svoj bes i razočaranje dok su prolazili pored kolone od nekoliko hiljada sirijskih vojnika koji su se predali džihadistima bez borbe. Video snimci prikazali su nam kako ruski vojnici iz vozila vojnom terminologijom i uvredama vređaju sirijske vojnike.
Suština onoga što se desilo u Siriji sumirana u jednom video snimku zabeleženom od strane ruskog vojnika pic.twitter.com/Mp8r3w8l9T
— Oruzje Online (@oruzjeonline) December 12, 2024
Jedan od ruskih vojnika dok se vozi suprotim smerom od bekstva Sirijaca izjavio je uz gnusne psovke:
„Gadovi su bacili oružje, hiljade prokletih kukavica. Pogledajte ove bastarde, nisu hrabri da brane svoju zemlju. Falanga dugačka kilometrima, a oni beže, napuštajući bojište. Ranije su nam govorili, osećamo se jaki sa vama, a sada su krenuli putem pakla.“
Predaja hiljade sirijskih vojnika dogodila se u trenutku odlučujuće situacije u zemlji, kada je al-Džulani, novi lider Sirije i lider grupe Hajat Tahrir al-Šam, terorističke organizacije, postepeno jačao svoju poziciju, posebno na severu zemlje, a sve to uz pomoć Turske i zapadnih službi.
Uprkos nesuglasicama među međunarodnim akterima o njegovoj ulozi, povratak vojnika mogao bi signalizirati pokušaj stvaranja nove bezbednosne strukture koja bi stabilizovala situaciju u regionu.
S druge strane, Irak je izrazio interes za jačanje saradnje sa Sirijom, uprkos složenoj političkoj situaciji u toj zemlji.
Postavlja se pitanje o daljoj sudbini predatih vojnika. Očekuje se da bi oni mogli biti integrisani u strukture pod kontrolom al-Džulanija ili bi mogli igrati ulogu u formiranju nove vojne konfiguracije na granici.
Međunarodni posmatrači pažljivo prate razvoj događaja, ističući da ovo može biti deo šireg plana za reorganizaciju vlasti na severu i istoku Sirije.
Pad režima Bašara al-Asada
Dana 8. decembra 2024. godine u Siriji je došlo do sloma režima Bašara al-Asada. Opozicione snage, koje su u novembru pokrenule ofanzivu, ušle su u glavni grad Damask, što je označilo kraj višegodišnjeg sukoba.
Nekoliko dana pre toga, opozicija je zauzela strateški važne gradove, uključujući Alep, Hamu i Homs, ostavivši Asadovu vojsku bez ključnih uporišta. Nakon pada Damaska, Bašar al-Asad je napustio zemlju i pobegao u Moskvu.
Ovaj događaj radikalno je promenio politički pejzaž Sirije i Bliskog istoka, ostavljajući zemlju u stanju političkog vakuuma i nove borbe za uticaj među različitim frakcijama, te je novi građanski rat itetkako moguć.
Ispade Rusi nema sta da traze u Siriji,boljevim u Libiji,kod generala Haftara.U Siriji bili u sendvicu izmedju Izraela,Turske terorista,raznih grupacija ,nemoguca situacija,plus Iran sumnjive namere pustio Asada niz vodu.
Em je sigurnije u Libiji, em je bliža Afrika a i JI Evropa bar 3x, em će oni zadržati i te baze u Siriji.
em svaki debakl rusa je opravdan….rusoputinofilčinoo, badava se tešiš, zadržaće oni u sirijii ku.ac od ovce..
Šta su mislili???