NaslovnaNovostiAmerička vojska raspoređuje nova lansere raketa M270A2 kako bi ojačala kapacitete u...

Američka vojska raspoređuje nova lansere raketa M270A2 kako bi ojačala kapacitete u Evropi protiv Rusije

Američka vojska zvanično je rasporedila novi sistem višestrukih lansiranja raketa (MLRS) M270A2 u 41. brigadu poljske artiljerije stacioniranu u Nemačkoj, što je ključno za jačanje artiljerijskih kapaciteta SAD u Evropi.

Ovaj potez dolazi usled sve većih tenzija s Rusijom, koje su eskalirale zbog rata u Ukrajini, gde su prethodne verzije američkog MLRS-a dokazale svoju efikasnost na bojnom polju.

Kao deo Petog korpusa, 41. brigada poljske artiljerije, prva je jedinica američke vojske koja u potpunosti prelazi na napredni sistem M270A2, zamenjujući starije platforme M270A1.

    Ova modernizacija naglašava fokus američke vojske na održavanje tehnološke superiornosti i operativne spremnosti u Evropi, gde regionalna bezbednosna situacija ostaje nestabilna.

    M270A2 donosi značajna unapređenja u odnosu na prethodnike, oslanjajući se na iskustva stečena tokom upotrebe sistema M270 u ukrajinskom sukobu.

    Podsetimo, dana 11. novembra 2024. godine, američko Ministarstvo odbrane (US DoD) objavilo je da je modernizovani sistem višestrukog lansiranja raketa (MLRS) M270A2 debitovao tokom NATO vežbe Dynamic Front 25, održane na poligonu Ravajarvi u Rovaniemiju, Finska.

    Prvi modernizovani lansirni sistem M270A2 isporučen je 9. jula 2022. godine od strane kompanije Lockheed Martin u partnerstvu sa Red River Army Depot.

    Tehnička unapređenja M270A2

    • Motor: Novi motor od 600 konjskih snaga omogućava veću mobilnost i brže premeštanje na bojnom polju.
    • Zaštita: Blindirana kabina pruža povećanu zaštitu posadi od indirektne vatre i drugih pretnji, što je ključna modernizacija s obzirom na sve složenije artiljerijske operacije.
    • Sistem za kontrolu paljbe: Napredni sistem omogućava brže ciljanje i efikasnije izvršavanje misija, pružajući bržu reakciju na nove pretnje.
    m270a2
    m270a2

    Najvažnija novina je kompatibilnost M270A2 sa municijom najnovije generacije, poput rakete Precision Strike Missile (PrSM), koja značajno proširuje domet sistema.

    PrSM omogućava precizne udare na ciljeve udaljene do 500 kilometara, pružajući stratešku prednost u napadima dugog dometa.

    Unapređene sposobnosti u kontekstu ukrajinskog sukoba

    M270A2 direktno rešava operativne izazove koji su identifikovani tokom upotrebe starijih verzija MLRS sistema u Ukrajini.

    Na ukrajinskom bojnom polju, sistemi M270 su se pokazali efikasnim u preciznim napadima na važne ciljeve, uključujući linije snabdevanja i komandne centre ruske vojske, tvrde zapadni sponzori, koje su i obezbedili ovo oružje.

    Međutim, stariji sistemi imali su ograničenja u brzini ciljanja i zaštiti posade, što su sada navodno rešili novi unapređeni modeli, dodaju stručnjaci sa zapada.

    Sa druger strane, ruske trupe su tokom svojih dejstsava po Ukrajini pogodile i uništile više lansera MLRS M270, kao i verzije M270B1, pored brojne druge vredne opreme i sistema naoružanja.

    Rusi ovaj sistem čini se uništavaju najčešće spostvenim operativno raketnim taktičkim kompleksom Iskander.

    Dinamična vežba i NATO interoperabilnost

    Tokom multinacionalne vežbe Dynamic Front 25 u novembru 2024. godine, 41. brigada poljske artiljerije testirala je M270A2.

    Vežba je imala za cilj unapređenje interoperabilnosti s NATO saveznicima. Poboljšane mogućnosti sistema demonstrirane su tokom bojevih gađanja, gde je postignuta besprekorna integracija sa savezničkim artiljerijskim sistemima.

    Ovo raspoređivanje ne samo da povećava vatrenu moć američke vojske, već i jača kolektivnu sposobnost NATO-a. M270A2 sada predstavlja ključni deo strategije SAD za precizne napade i jačanje saveza u Evropi.

    Ukratko o osnovnom M270 MLRS

    M270 MLRS je jedan od najmoćnijih i najfunkcionalnijih višenamenskih raketnih sistema u službi Oružanih snaga Ukrajine. Ova instalacija je sposobna da lansira i rakete i taktičke projektile na značajne udaljenosti.

    Njegovo uništenje predstavljalo je ozbiljan gubitak za ukrajinsku vojsku, posebno u kontekstu aktivnih neprijateljstava na istoku zemlje, kao i na zapadu Rusije.

    U pitanju je mobilni artiljerijski raketni sistem koji se koristi za lansiranje nevođenih raketa i vođenih raketa zemlja-zemlja. Ovaj sistem je prvobitno razvijen od strane SAD-a i trenutno je u upotrebi u različitim vojnim snagama širom sveta. 

    M270 ima modularni lansirni sistem koji može nositi više vrsta raketa, uključujući nevođene rakete i vođene rakete zemlja-zemlja. Tipičan lansirni kontejner može nositi 12 raketa. M270 koristi različite vrste raketa uključujući MLRS (M31 GMLRS) sa dometom od nekoliko desetina kilometara.

    GMLRS su precizne rakete koje mogu biti opremljene različitim bojevim glavama, uključujući i takozvane “Unitary” bojeve glave i bojeve glave sa poddeljenim efektom.

    mars ii mlrs m270 mlrs e nemacka
    mars ii mlrs m270 mlrs e nemacka

    M270 je montiran na mobilnom  vozilu koje mu omogućava brzu relokaciju na različite lokacije.  Vozilo ima široku pokretljivost na različitim vrstama terena, što ga čini korisnim za različite taktičke situacije.

    M270 ima modularni lansirni sistem koji može nositi više vrsta raketa, uključujući nevođene rakete i vođene rakete zemlja-zemlja. Sistem za lansiranje raketa integriše se sa komandnim i kontrolnim sistemom koji omogućava precizno određivanje ciljeva i upravljanje lansiranjem raketa.

    M270 MLRS se koristio u različitim sukobima i vojnim operacijama širom sveta, uključujući Zalivski rat, ratove na Balkanu, Avganistan i Irak. Tokom vremena, M270 je prošao kroz različite modernizacije kako bi se održala njegova operativna efikasnost i usklađivanje sa savremenim vojnim standardima.

    5 KOMENTARA

    1. ovim smećem oni misle da brane EU od ruskih hipersonika ???? Alo, NATO paktaši…terapija…ne preskakati☝

      Slažem se 1
      Ne slažem se 1

    KOMENTARIŠI

    Molimo unesite svoj kometar!
    Ovde unesite svoje ime

    Povezani članci

    Najnovije objave