U Kijevu tvrde kako su uspeli da stvore sopstveno lasersko oružje, Trozubac.
Kijev nastavlja da širi mitove o sposobnostima svoje vojne industrije, a danas je komandant snaga bespilotnih sistema Oružanih snaga Ukrajine, Vadim Suharevski, izjavio da je Ukrajina uspela da razvije sopstveno lasersko oružje za borbu protiv letelica.
Prema tvrdnjama ovog oficira, Ukrajina je postala peta zemlja na svetu koja poseduje lasersko oružje. Suharevski je rekao da sistem može obarati avione i bespilotne letelice na visini do 2 kilometra.
„Ukrajina poseduje lasersko oružje pod nazivom Trezubec. Možemo konstatovati da je danas Ukrajina, ako ne grešim, peta zemlja koja može reći da ima laser. Danas već možemo obarati avione na visini većoj od 2 kilometra pomoću tog lasera“, citiraju Suharevskog ukrajinski mediji.
Komandant snaga za dronove je uveravao da „laser zaista radi“, ali nije naveo nikakve tehničke karakteristike. Takođe, sama oprema takođe nije prikazana javnosti. „Trozubac“ je ujedno i simbol ukrajinske vojske.
Ipak, ne može se isključiti mogućnost da je Ukrajina dobila probni uzorak laserskog oružja od svojih bliskih saveznika kako bi ga testirala u borbenim uslovima. Međutim, čak i u tom slučaju, treba podsetiti da zaista funkcionalni laseri, sposobni da obaraju avione, još uvek nisu stvoreni u svetu.
U aprilu mesecu, bivši britanski ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da bi britanski laserski sistem „DragonFire“, koji bi trebalo da postane operativan 2027. godine, potencijalno mogao biti korišćen u Ukrajini za suzbijanje ruskih bespilotnih letelica.
Podsetimo, pre manje od dve nedelje ukrajinski predsednik Zelenski predstavio je novu dron raketu „Peklo“ ukrajinske proizvodnje.
Prema rečima proizvođača, ovo oružje može da pređe razdaljinu do 700 kilometara. Ipak, kasnije su se neki stručnjaci usprotivili ovim tvrdnjama, jer prema njegovim dimenzijama, količina goriva nije dovoljna za prelazak tako velike udaljenosti.
Da li je britanski LDEW Dragonfire isporučen Kijevu?
Oružje DragonFire laserskog usmerenog energetskog oružja (laser directed-energy weapon, LDEW) koje se razvija za britansku vojsku moglo bi da ima „ogromne posledice“ za sukob u Evropi, rekao je 11. aprila 2024. godine tadašnji ministar odbrane Ujedinjenog Kraljevstva, Grant Šaps.
LDEW bi mogao biti prebačen na liniju fronta u Ukrajini kako bi oborio ruske bespilotne letelice, prema Šapsu, koji je primetio da je laser prvobitno trebalo da bude pušten u upotrebu 2032. godine, ali nove reforme koje imaju za cilj da ubrzaju nabavku znače da će biti operativan pet godine ranije.
Tokom posete vojnom istraživačkom centru Porton Daun u Solsberiju, Šaps je rekao novinarima da će pogledati da li se tempo može još više povećati „kako bi se Ukrajinci možda dočepali toga“.
O najavi da bi Britanska vojska u bliskoj budućnosti mogla da dobije novi borbeni laser dugog dometa pisali smo prvi put 2022. godine. Prva uspešna testiranja ovog oružja održana su na Hebridskim ostrvima u Velikoj Britaniji, početkom 2024. godine.
DragonFire koristi tehnologiju kombinovanja snopa da isporuči laserski zrak sa povećanom gustinom snage, smanjenim vremenom poraza i povećanim efektivnim dometom.
LDEW i povezani sistemi za ciljanje, uključujući elektrooptičku kameru i drugi laser manje snage za snimanje i praćenje, montirani su na kupolu. Laser je navodno u klasi od 50 kW i dizajniran je da brani kopnene i pomorske ciljeve od pretnji kao što su projektili i minobacači.
Britanski plan da isporuči DragonFire Ukrajini ukoliko se zaista realizovao dovodi nas do toga da se zapitamo da li su i britanski opsužioci sistema došli uz laserski sistem u kompletu.
Ukoliko je upravo DragonFire isporučen Kijevu ili su zaista uspeli da proizvedu svoje lasersko oružje, to verovatno neće napraviti nikakvu razliku na frontu u Ukrajini jer će ruska vojska moći da ga napadne, kao što je to učinila sa svim ostalim zapadnim sistemima često oslovljavanim kao „game changer, wunderwaffe..“ i sličnim epitetima.
Ukrajinski oficir bio upravu, postoje četiri zemlje za koje se može reći da imaju laser
Sa druge strane, vredi napomenuti da ruska vojska već ima slične LDEW u upotrebi, Peresvet i Zadira.
Veruje se da je laserski sistem Peresvet sposoban za protivvazdušnu odbranu i protivsatelitski rat u dometu od 1.500 kilometara.
Moćnija verzija, nazvana Zadira, navodno je već testirana protiv ukrajinskih snaga. Rusija takođe tvrdi da testira i najnovi, za sada neimenovani, laserski top koji „spaljuje“ bespilotne letelice.
SAD su takođe značajno unapredili rad na laserskoj protivvazdušnoj odbrani sa ciljem da unište neprijateljske vazduhoplovne ciljeve bez ispaljivanja konvencionalne municije. Može se reći da su možda i najiskusniji u ovoj oblasti. Imaju u razvoju nekoliko sistema, dok mi ovom prilikom navodimo DEIMOS i HELIOS.
Još jedan laserski sistem protivvazdušne odbrane itekako vredan pomena je poznati izraelski i prvi u svojoj vrsti sistem protivvazdušne odbrane Iron Beam.
Ih ih ih ih.