NaslovnaNovostiVelika Britanija, Italija i Japan osnivaju konzorcijum koji ce razvijati i praviti...

Velika Britanija, Italija i Japan osnivaju konzorcijum koji ce razvijati i praviti stelt lovac GCAP [Tempest]

BAE Systems, Leonardo i Japan Aircraft Industrial Enhancement (JAIEC) osnivaju zajedničku kompaniju za Global Combat Air Program (GCAP)

Kompanije BAE SystemsLeonardo i Japan Aircraft Industrial Enhancement (JAIEC) postigle su dogovor o osnivanju nove zajedničke kompanije u okviru programa Global Combat Air Programme (GCAP).

Tri zemlje potpisale su sporazum o uspostavljanju novog konzorcijuma u okviru programa GCAP. Konzorcijum, čije osnivanje se očekuje do sredine 2025. godine, baviće se dizajnom i razvojem aviona GCAP, dok će proizvodnju i završnu montažu podugovoriti kompanijama BAE SystemsLeonardo i Mitsubishi Heavy Industries.

Ova saradnja proširuje partnerstvo vlada, odbrambene industrije i tehnološkog sektora Velike Britanije, Japana i Italije, koje je započelo lansiranjem programa GCAP u decembru 2022. godine.

Nova zajednička kompanija biće odgovorna za dizajn, razvoj i isporuku sledeće generacije borbenih aviona. Takođe, biće glavna autoritativna instanca za dizajn i razvoj projekta GCAP tokom čitavog njegovog životnog veka, koji bi trebalo da traje do 2070. godine i kasnije. Svaka od tri kompanije (BAE SystemsLeonardo i JAIEC) posedovaće po 33,3% akcija zajedničkog preduzeća.


Izjave lidera kompanija o značaju programa

Program GCAP želi integriše najsavremenije tehnologije, uključujući veštačku inteligenciju, integraciju sistema bez posade i poboljšane stealth sposobnosti. Cilj programa je očuvanje vazdušne superiornosti i prilagođavanje borbenim okruženjima u više domena, uključujući sajber i svemirske domene.

umetnicki koncept dva italijanska gcap a nad rimom.
umetnicki koncept dva italijanska gcap a nad rimom.
  • Charles Woodburn, CEO kompanije BAE Systems, naglasio je da ovaj sporazum odražava intenzivnu saradnju i rad svih uključenih, donoseći dugoročne vredne poslove u zemljama partnerima.
  • Roberto Čingolani, CEO kompanije Leonardo, istakao je da partnerstvo jača tehnološke kapacitete i pokazuje posvećenost globalnoj bezbednosti i inovacijama.
  • Kimito Nakae, predsednik kompanije JAIEC, rekao je da, iako izazovi neće izostati, trilateralni duh saradnje garantuje uspeh programa GCAP prema najvišim standardima.

Program GCAP ključan je za vazdušne kapacitete partnerskih nacija, omogućavajući transfer tehnologije i znanja. Zajednički rad osmišljen je da maksimalno iskoristi industrijske kapacitete svake zemlje, sa ravnomernom podelom faza dizajna, razvoja, proizvodnje i montaže.

Proizvodnja će biti podugovorena kompanijama BAE SystemsLeonardoMitsubishi Heavy Industries i drugim dobavljačima u lancu snabdevanja.

„GCAP je izuzetno značajan program za bezbednost i ekonomsku prosperitet svake zemlje. Kroz efikasan transfer znanja i tehnologije, pomoći će razvoju i obezbeđivanju suverenih vazdušnih borbenih kapaciteta važnih za buduće generacije“, navodi se u saopštenju kompanije BAE Systems.

Ova objava predstavlja značajan korak napred u odnosu na početni dogovor iz 2022. godine o razvoju zajedničkog borbenog aviona pod nazivom Global Combat Air Programme (GCAP). Cilj programa je da se stvori naslednik aviona Eurofighter, planiranog za povlačenje 2040. godine, i japanskog borbenog aviona F-2.

Nova kompanija, u kojoj će sa po 33,3% učestvovati britanska BAE Systems, italijanska Leonardo i japanska Aircraft Industrial Enhancement Corporation (JAIEC), imaće sedište u Velikoj Britaniji, dok će prvi generalni direktor biti iz Italije.


Širenje programa i međunarodna saradnja

Tri zemlje su u novembru objavile da razmatraju otvaranje projekta za učešće drugih država. Italijanski ministar spoljnih poslova izjavio je da će se program verovatno proširiti na Saudijsku Arabiju.

gcap kraljevskog vazduhoplovstva koji leti iznad reke temze
gcap kraljevskog vazduhoplovstva koji leti iznad reke temze

Herman Klesen, generalni direktor BAE Systems, izjavio je da će nova kompanija, čije je osnivanje planirano za sredinu 2025. godine, omogućiti ulazak novih učesnika.

„Vrata su otvorena za druge partnere, uključujući Saudijsku Arabiju, ali konačna odluka pripada vladama tri zemlje“, rekao je Klesen novinarima.

Zajednički rad na projektu, poznatom u Velikoj Britaniji pod imenom Tempest, omogućiće podelu troškova koji se procenjuju na desetine milijardi dolara. Ova saradnja osiguraće narudžbine za borbeni avion i otvoriti međunarodna tržišta za promociju prodaje.

Međutim, analitičari upozoravaju da bi potpuna uključenost Saudijske Arabije mogla otežati donošenje zajedničke politike o izvozu.


Paralelni evropski program

U međuvremenu, Francuska, Nemačka i Španija rade na razvoju sopstvenog borbenog aviona nove generacije, što postavlja pitanje da li Evropa može podržati dva ovakva programa koja će trajati više od dve decenije.


Ambiciozni ciljevi za 2035. godinu

Plan predviđa stealth borbene avione koji će raditi u kombinaciji sa bespilotnim letelicama, a prvi avion se očekuje u operativnoj službi do 2035. godine.

britanija, italija i japan ujedinile svoje industrije da dođu do lovca 6. generacije nova slika aviona tempest
britanija, italija i japan ujedinile svoje industrije da dođu do lovca 6. generacije nova slika aviona tempest

Iako su neki stručnjaci iz oblasti odbrane ovaj rok ocenili ambicioznim, Klesen je izjavio da je to „apsolutni cilj programa“ i da brzina stvaranja nove kompanije stavlja GCAP ispred Eurofightera.

Najava ove inicijative stavlja tačku na spekulacije da bi britanska laburistička vlada, izabrana u julu, mogla smanjiti ili otkazati GCAP nakon revizije odbrambene politike 2025. godine. Program GCAP ostaje ključni strateški projekat za ove tri nacije.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave