NaslovnaNovostiSAD: uspešno smo testirali odgovor na Orešnik, hipersoničnu raketu Dark Eagle, koju...

SAD: uspešno smo testirali odgovor na Orešnik, hipersoničnu raketu Dark Eagle, koju ćemo rasporediti u Nemačkoj

Kopnene snage (US Army) i Mornarica (US Navy) SAD-a uspešno su obavile prvi borbeni test hipersonične rakete dugog dometa Dark Eagle.

Američko Ministarstvo odbrane (DoD) objavilo je 12. decembra da su Kancelarija za brze sposobnosti i kritične tehnologije Kopnene vojske SAD (RCCTO), u saradnji sa Programima za strateške sisteme (SSP) Mornarice SAD-a, nedavno uspešno završile kompletan test leta hipersonične rakete na Space Force stanici Cape Canaveral, Florida.

Raketu Dark Eagle, koju je razvila kompanija Lockheed Martin Corporation, karakteriše domet do 3.000 km, što je čini verovatno prvom pravom hipersoničnom raketom na svetu koja doseže tako veliku udaljenost.

Da se Američka vojska priprema za testiranje raketnog kompleksa srednjeg dometa Dark Eagle, najavili smo pre neki dan.

Podsećamo da su Berlin i Vašington na NATO samitu u Vašingtonu dogovorili da će američke rakete dugog dometa biti stacionirane u Nemačkoj.

„Ovaj test se zasniva na nekoliko prethodnih testova leta u kojima je Common Hypersonic Glide Body (CHGB – zajednička raketa razvijena od strane Mornarice i Kopnene vojske SAD-a) dostigla hipersoničnu brzinu na udaljenostima specifičnim za cilj, i dokazuje da možemo ovu sposobnost staviti u ruke boraca“, rekla je sekretarka Kopnene vojske SAD, Kristine Vurmuth.


Nova raketa će biti integrisana i na podmornicama

Ovo je drugi kompletan test leta uspešno izveden ove godine i prvi događaj sa stvarnom paljbom za hipersonični sistem oružja dugog dometa, korišćenjem baterijskog operativnog centra i specijalno izgrađenog lansirnog sistema TEL (Transporter Erector Launcher).

lrhw dark eagle 3d studija
lrhw dark eagle 3d studija

„Test označava važnu prekretnicu u razvoju jednog od naših najnaprednijih sistema naoružanja. Kako se približavamo prvoj isporuci ove sposobnosti našim partnerima iz Kopnene vojske SAD-a, nastavićemo sa integracijom sistema Conventional Prompt Strike (CPS) u naše površinske snage i podmornice kako bismo osigurali da ostanemo vodeća borbena sila na svetu“, rekao je sekretar Mornarice SAD, Karlos Del Toro.

Informacije prikupljene tokom ovog testa podržaće prvu operativnu upotrebu Dark Eagle u Kopnenoj vojsci SAD-a, kao i lansiranje s mora koje će izvesti Mornarica SAD-a.

„Ovaj test predstavlja demonstraciju uspešnog partnerstva između Kopnene vojske SAD i Mornarice SAD-a, što nam je omogućilo da razvijemo transformacioni hipersonični sistem naoružanja, koji će pružiti neuporedivu sposobnost da zadovolji zajedničke borbene potrebe“, izjavio je viceadmiral Džoni R. Vulf mlađi, direktor Strateških programa sistema Mornarice SAD-a, koji je glavni projektant zajedničke hipersonične rakete (Dark Eagle za Kopnenu vojsku SAD i Conventional Prompt Strike za Mornaricu SAD-a).


Važnost hipersoničnih sistema

Zajednički test Kopnene vojske i Mornarice SAD-a podržava Nacionalnu strategiju odbrane SAD i pružiće komandantima borbenih snaga različite mogućnosti za podršku i jačanje integrisanog odvraćanja, kao i za izgradnju trajne prednosti za združene snage.

Hipersonični sistemi – sposobni da lete pet puta brže od brzine zvuka (5 Maha) – kombinuju brzinu, domet, upravljivost i visinu kako bi obezbedili visok nivo preživljavanja i brzo uništavanje kritičnih ciljeva.

dark eagle trasport
dark eagle trasport

„Visok nivo reakcije, upravljivosti i preživljavanja hipersoničnih sistema naoružanja su neuporedivi u odnosu na tradicionalne udarne sposobnosti kada je reč o preciznom ciljanju, posebno u okruženjima ograničenog pristupa i odbijanja pristupa (A2/AD)“, izjavio je general-potpukovnik Robert A. Raš, direktor RCCTO za usmerenu energiju, svemir i brze akvizicije.


Prednosti zajedničkog razvoja

Kancelarije RCCTO i SSP sarađuju na brzom razvoju kopnenih i pomorskih varijanti hipersoničnog sistema naoružanja koje će zadovoljiti kritične borbene potrebe.

Korišćenje zajedničke hipersonične rakete i zajedničkih mogućnosti testiranja omogućava ovim službama da slede agresivniji vremenski okvir za isporuku i postignu uštede u troškovima.

Saradnja između RCCTO i SSP omogućava službama da ostanu ispred novih pretnji i zadrže odlučujuću prednost na bojnom polju, navedeno je u saopštenju za štampu Ministarstva odbrane SAD.


Odgovor SAD na Orešnik kasni, dok Rusi tvrde da imaju rešenje

Sa druge strane, Sjedinjene Države su se suočile sa ozbiljnim kašnjenjima u razvoju i postavljanju hipersoničnog oružja. Prvobitni planovi za raspoređivanje prvih hipersoničnih projektila 2023. godine su propali.

Prema izveštaju Blumberga, američka vojska je trebalo da primi prvih osam hipersoničnih projektila i da rasporedi bateriju 2023. godine. Međutim, poteškoće sa integracijom novog oružja dovele su do sloma ovih planova.

Prema izveštaju koji je objavila Vladina kancelarija za odgovornost 17. juna 2024. godine, američka vojska neće moći da postavi svoju prvu LRHWS (Long Range Hypersonic Weapon System) bateriju do fiskalne 2025. godine zbog problema sa lanserom i sekvencom lansiranja novog hipersoničnog sistema dugog dometa.

s 500 55r6m triumfator m prometej
S-500 55r6m triumfator-m prometej

Iako američki razvoj zvuči obećavajuće, poređenje ruske i američke tehnologije trenutno nema mnogo smisla. „Orešnik“ je već demonstrirao svoje sposobnosti. SAD tek treba da uvere zapadni svet da imaju adekvatan odgovor na ruski kompleks.

Prema ruskim stručnjacima, kao odgovor na Dark Eagle ruski PVO sistemi S-400 i S-500 bi navodno mogli efikasno da neutralizuju američki projektil na visinama manjim od 50 kilometara.

Za visine iznad 80 kilometara, Rusija raspolaže protivraketama 53T6M sistema A-235. Isti ruski stručnjaci dodaju kako SAD nemaju adekvatan odgovor na Orešnik, međutim, SAD užurbano testiraju načine.

50 KOMENTARA

  1. Čitam komentare. Smešno. Za hipersonične brzine potrebni su raketni motori koje su Ameri do juče uvozili iz Rusije. Da postoje američki sistemi, već bi bili upotrebljeno. A f 35 kada pada kiša ima smetnje na ekektrinici. Izgleda moćno, ali izgleda da je kanta. Nisam rusofil. Ne volim imperije. Ni jednu, ali treba biti realan. I naravno, znati izabrati stranu. Jer, kurvanja više nema

    Slažem se 5
    Ne slažem se 1
  2. Jeste rusofili su se uplasili i Putin ,da ih umiri,lansira u zemljinu orbitu ” Kosmos2335″.
    I nasekira NATO file koji su se zaljubili u NATO posle bombardovanju Srbije osiromasenim uranijumom i otimanja Kosova.
    Mora da budes ludo,ludo zaljubljem posle tog bombardovanju cudo cini mozgu taj odiromaseni uranijum.

    Slažem se 9
    Ne slažem se 6
  3. Nemaju oni raktnu mic poout Rusije I da imaju ponasali bi se još draskije.
    Ne razumijem zašto Rusija uopšte nešto govori o karakteristikama novog oružja.
    Inače svijetu su potrebni razumne politike i ovo je najcrnje doba.

    Slažem se 9
    Ne slažem se 4
    • Ti i ne znas koliko vrsta raketa imaju Ameri kako balisticke tako i krstarece.
      Kapacitet mnogo veći od Rusije.
      Prosipas šuplje priče, tvoje price mogu proći kod male dece.🤫

      Slažem se 3
      Ne slažem se 14
  4. A od kad , po kojoj je to matematici DOMET od 3000 km kako kažete za ovu NATO-AGRESORSKU RAKETU VEĆI od dometa 5-5,500 km koliku ima OREŠNIK

    Slažem se 26
    Ne slažem se 4
  5. Hipersonicni glider koji su testirali ima brzinu oko 7 maha-ova,sto je manje od kineskog df17,a sa avangardom ga ne bih ni uporedjivao,oni su vec testirali ovu tehnologiju 2010 na muaiu-i ,sa nejasnim rezultatima!Dok ovo ne postane operativno proci ce bar 4-5godina

    Slažem se 18
    Ne slažem se 4
  6. Jesu mogli neko napaljenije ime da daju…”dark eagle”. Pri tom uopšte i ne radi. Ali ipak, sa masovnim, iznenadnim udarom po NATO ciljevima ne treba previše oklevati.

    Slažem se 19
    Ne slažem se 4
    • Morali su da izađu s nečim što će biti odgovor na pojavu Orešnika, kako se evropski vazali nebi zabrinuli zbog demonstracije Orešnika.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave