NaslovnaNovosti"Moramo biti spremni na sve": Piloti američkih lovaca F-35 opremaju se za...

“Moramo biti spremni na sve”: Piloti američkih lovaca F-35 opremaju se za mogući termonuklearni konflikt

Sjedinjene Američke Države nastavljaju s pripremama za potencijalni termonuklearni konflikt. Jedna od baza američkog ratnog vazduhoplovstva prilagodila je opremu za pilote F-35 kako bi ih zaštitila od hemijskih, bioloških, radioloških i nuklearnih pretnji (ABHO).

Prema zvaničnom saopštenju, baza američkog vazduhoplovstva Tindal, koja se nalazi 19 km istočno od Panama Sitija na Floridi, preduzela je “preventivne korake za povećanje svoje borbene spremnosti uvođenjem ABHO opreme za pilotsko osoblje”.

Operativna jedinica koja sprovodi ovu inicijativu je 325. lovačko krilo (325 FW) u sklopu Komande borbenog vazduhoplovstva (ACC). U bazi se trenutno nalazi oko 3.000 ljudi.

Do februara 2025. svi aktivni i novopridošli piloti ove jedinice biće opremljeni i obučeni za pravilnu upotrebu ove opreme u slučaju nuklearnog sukoba ili drugih scenarija upotrebe oružja za masovno uništenje.

piloti američkih lovaca f 35 opremaju se za mogući termonuklearni konflikt
piloti američkih lovaca f 35 opremaju se za mogući termonuklearni konflikt

“Moramo biti spremni na sve”

“Moramo biti spremni na sve”, izjavio je pilot Kejtlin Vels, naglašavajući važnost pravilne pripreme. „To uključuje merenje, prilagođavanje, testiranje i proveru opreme. Ako se nešto dogodi sutra, ne možemo sebi priuštiti da u poslednjem trenutku spremamo svakog pilota.“

Ova oprema je specijalno razvijena za pilote aviona pete generacije F-35. Dizajnirana je da izdrži ekstremne sile tokom leta, ne ometajući funkcije u kokpitu, dok se istovremeno integriše s drugim slojevima zaštite, kao što su termoodela i oprema za hladnu vodu.

Sistem obezbeđuje zaštitu disajnih organa uz potpuno pokrivanje tela. Oprema dodaje dodatnih 4,5 do 6,8 kg težine na već postojeću opremu pilota. Izvođenje borbenih operacija u ovoj opremi, uključujući rukavice i potpuno zatvoreno telo, zahteva striktno poštovanje procedura i dugotrajnu praksu.

Do 2030. godine očekuje se da će evropske zemlje poput Belgije, Velike Britanije, Nemačke, Grčke, Danske, Italije, Holandije, Norveške, Poljske, Turske, Finske, Češke, Rumunije i Švajcarske, koja je poznata po “neutralnosti”, proširiti ili uvesti F-35 avione u svoje flote.

moramo biti spremni na sve piloti američkih lovaca f 35 opremaju se za mogući termonuklearni konflikt
moramo biti spremni na sve piloti američkih lovaca f 35 opremaju se za mogući termonuklearni konflikt

Podsetimo, do sada je proizvedeno preko 1.080 aviona iz serije F-35 Lightning II. Najveći strani kupci F-35 su Japan, koji je naručio 147 aviona, i Kanada, koja je naručila 88 aviona. Pošto se F-35 već uveliko smatra “ponudom koja ne može da se odbije” za zapadne države, samo četiri nezapadne zemlje imaju ove lovce: Japan, Južna Koreja, Singapur i Izrael.

Ukratko o lovcu F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

f 35
f 35

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji dostižu F-35.

Vrsta:Višenamenski borac
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor

Karakteristike F-35

3 KOMENTARA

  1. Degenerici iz genocidne zverske države su zaboravili da svaka atomska bomba emituje EMP, a onda zbogom procesorska elektroniko.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1
  2. Ameri se na sve spremaju osim da odu kući i tako ne izazivaju nuklearni sukob!? Došli su mečki na rupu, džagaju je, a posle će biti da su Rusi krivi što se brane na kućnom Pragu!?

    Slažem se 3
    Ne slažem se 1
  3. Шта ли је следеће што ће да уведу уз “чудо технике” можда не доказано у сукобу са противником који је са мало више мишића, него досадашњи по којима су можда дејствовали? Кожне гаће? Бакарни лавор изнад главе пилота? А онај ко има нуклеарни арсенал у свом наоружању, сигурно није мачији кашаљ. То је цифра од сигурно 4 до 5 милијарди људи, када се сабере цифра оних који имају тај арсенал.. Наравно онај који би био мета напада таквим оружјем, би одмах био нападач истим оружјем. Како би се понашала полупроводничка техника у односу на аналогне инструменте у случају напада нуклеаркама, вероватно је предмет проучавања тима инжињера у научника. Авакси без којих вероватно 35-ица не би могла да буде то за шта је направљена? Електронска опрема на земљи? 35-ица је само шраф у тој сложеној машинерији. Можда ће вештачка интелигенција да понуди неке одговоре, наравно претпостављене. То је само један део одговора на питање

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave