NaslovnaNovostiKina testirala revolucionarni hipersonični avion koji može preći rutu Njujork–Peking za samo...

Kina testirala revolucionarni hipersonični avion koji može preći rutu Njujork–Peking za samo 2 sata

Superhipersonični avion dostigao brzinu od 6,5 Maha tokom testiranja – neverovatnih 8.000 km/h, prema tvrdnjama iz Pekinga.

Kina je napravila ogroman tehnološki iskorak testiranjem prototipa revolucionarnog superhipersoničnog putničkog aviona. Tokom probnog leta u pustinji Gobi, letelica je postigla impresivnu brzinu od 6,5 Maha, što je više od šest puta brže od brzine zvuka.

Avion koji menja pravila igre

Superhipersonični avion, sa jedinstvenim masivnim i robusnim dizajnom, poleteo je na kineskom nebu pre nekoliko dana.

Tokom leta razvio je brzinu koja bi mu omogućila da pređe udaljenost između Pekinga i Njujorka za samo dva sata. Za poređenje, današnjim komercijalnim avionima potrebno je između 12 i 14 sati da pređu ovu razdaljinu od 11.000 kilometara.

Ovaj ambiciozni projekat prvi put je otkriven 10. decembra 2024. godine, iako je inicijativa pokrenuta još 2021. godine. Tokom tri godine, projekat je čuvan u tajnosti iz očiglednih razloga, piše South China Morning Post.

Revolucionarni rezultati testiranja

Prema kineskim izveštajima, manji prototip aviona dostigao je brzinu od 6,56 Maha (oko 8.000 km/h). Kada je projekat započet, čak ni sami naučnici nisu verovali da je ovakav podvig moguć.

„Svi su mislili da je to luda ideja,“ rekao je vođa naučnog tima. „Bili smo vrlo skeptični, ali smo odlučili da nastavimo. Uvek sam verovao da inovacije uvek nađu put do uspeha.“

Kapacitet za prevoz putnika i tereta

Za razliku od većine superhipersoničnih vozila koja imaju aerodinamičan, ali ograničen prostor, kineski avion poseduje veliku i robusnu strukturu. Ovo omogućava prevoz većeg broja putnika i tereta, sličnog kapaciteta kao današnji komercijalni avioni.

Testni let trajao je oko 20 minuta i označen je kao revolucionaran. Po prvi put u istoriji, avion s ovakvim dizajnom dostigao je ovako velike brzine.

Do sada se smatralo da superhipersonični avioni ne mogu biti praktični za komercijalne svrhe zbog potrebe za aerodinamičnim oblikom koji ograničava unutrašnji prostor.

Nova era u avioindustriji

Kineski stručnjaci žele da prikažu kako je moguće razviti veliki superhipersonični avion bez kompromisa u pogledu dizajna ili nosivosti. Ovaj avion može prevoziti teret i putnike uz kapacitet sličan današnjim transportnim letelicama, ali brzinom koja značajno skraćuje vreme putovanja.

16 KOMENTARA

  1. Каже једна стара народна-не куди коња кога нуси јахао. Има нешто код кинеза које за поштовање а то је невероватна упорност и истрајност. Они су врло стари народ који је документовао све што је виђено и направљено у протеклих неколико хиљада година. О томе се пуно незна али ће се паметан упитати како је могуће нешто направити за тако кратко време. Оно што они остваре за годину западу је потребна деценија. Признајем запад јесте јак али је сустигнут а у много чему престугнут. Зато не давати паушалне изјаве.

    Slažem se 3
    Ne slažem se 1
  2. Ko veruje u ove kineske lazi.Nemaju oni tehnoloskih mogucnosti za ovu pricu.Nemaju kao prvo znanje,motor,tehnologiju.Jesu napredovali ali …zaostaju oni za zapadom najmanje 40 god u domenu avijacije.

    Slažem se 3
    Ne slažem se 9
    • Ne pričaj gluposti. Kina je stara kultura preko 7000 godina, nauka joj je bila uvek ispred što pokazuju na svim poljima od Medicine, Autoindustrije, Vazduhoplovne industrije, Železnice, Elektronike itd. Spadaju u Razvijeni svet dok ostatak zaostaje daleko ili tapka u mestu.

      Slažem se 4
      Ne slažem se 1
  3. Како би рекао Шојић полако са те хипер супер брзине. Хипер сонично је нешто што се креће од 5 до 10 М. Овде се говори о 6 до 8М дакле ово је хипер сонично и нејасно је откуд сад супер хипер сонично и шта тај термин треба да значи?

    Slažem se 9
    Ne slažem se 4
  4. Хиперсонични лет комерцијалног, путничког авиона … али само у стратосферу, можда још навише. На мањим, постојеќим висина само са постојеќим брзинама лета … ДЕФИНИТИВНО, УЛТИМАТИВНО.

    Slažem se 6
    Ne slažem se 4
    • Avangard ne prevozi nikoga ali zato može da ide 4x većom brzinom. Zamisli zimi za vikend odeš do Sidneja u Australiju jer tamo je leto
      Do aerodroma kroz gužve sat vremena, na aerodromu još jedan sat,a onda let traje 75min jer mora lagano da u ubrzava

      Slažem se 2
      Ne slažem se 2
  5. Ovo ako sve tacno,verovatno ce da bude vojni avion,putnici da se voze 6,8 maha tesko ,posle Konkorda,TU-144,nema nijedan putnicki avion da ide bar ,2 maha.Za putnicki avion uspeh i tom brzinom da se leti,hipersonicni let u atmosferi ogroman rizik za putnike.

    Slažem se 17
    Ne slažem se 6
  6. Od 1990-91. je prošlo 33 godine a ovo je prvi izveštaj o nekom avionu koji ima toliku brzinu, i to je u pitanju putnički, a ne lovac. Šta je bilo u međuvremenu? Zašto ni Rusi ni Ameri nisu proizveli taj motor?

    I zašto ga Kinezi stavljaju na putnički umesto na lovca?

    Slažem se 14
    Ne slažem se 3
  7. Nije mi jasno zašto to tek sada izvode. Sećam se pred rat ’91. da je u politici bio članak kako su i Ameri i Sovjeti došli do nekog dizajna motora koji će omogućiti ratnim avionima (nisu pominjali civilne) da late od 6 do 7 maha, i da će problem biti zagrevanje usled trenja. Sećam se samo da je promenjena neka tačka potiska i da ti motori uz istu potrošnju govriva razvijaju neuporedivo veći potisak, dovoljan za pomenute brzine.

    Od 1990-91. je prošlo 33 godine a ovo je prvi izveštaj o nekom avionu koji ima toliku brzinu, i to je u pitanju putnički, a ne lovac. Šta je bilo u međuvremenu? Zašto ni Rusi ni Ameri nisu proizveli taj motor?

    I zašto ga Kinezi stavljaju na putnički umesto na lovca?

    Slažem se 8
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave