NaslovnaNovostiSAD pokušavaju da pretvore razarač Zumwalt, njihovu 'najskuplju grešku', u platformu za...

SAD pokušavaju da pretvore razarač Zumwalt, njihovu ‘najskuplju grešku’, u platformu za lansiranje hipersoničnih raketa

Američka mornarica radi na transformaciji futurističkog broda USS Zumwalt, koji je rezultat skupog vojnog programa vrednog 4 milijarde dolara, u vojnu platformu za lansiranje hipersoničnog naoružanja radi suprotstavljanja kineskoj pomorskoj moći.

Ove sedmice, publikacija Defense News izvestila je da mornarica SAD nadograđuje razarač sa vođenim projektilima USS Zumwalt sa prvom hipersoničnom raketom na brodu, čime ga pretvara iz „skupe greške“ u moćan vojni resurs.

Prema Defense News-u, USS Zumwalt, koji se trenutno nalazi u brodogradilištu u Misisipiju, oprema se sistemima za lansiranje raketa kako bi zamenio zastarele sisteme naoružanja. Ova nadogradnja će omogućiti brodu da izvodi brze i precizne napade sa velikih udaljenosti, čime će značajno povećati njegovu operativnu efikasnost.

Planirano je da sistem hipersoničnih raketa Conventional Prompt Strike (CPS), koji je razvijen u saradnji sa američkom vojskom, bude instaliran na USS Zumwalt. Ovaj sistem omogućava brodu da lansira rakete koje lete brzinom sedam do osam puta većom od brzine zvuka.

dva od tri, razarači uss zumwalt i uss michael monsoor oba klase zumwalt
dva od ukupno tri, razarači uss zumwalt i uss michael monsoor oba klase zumwalt

Modernizacija je osmišljena kako bi se iskoristile napredne tehnologije USS Zumwalt-a, uključujući njegov električni pogonski sistem i stealth dizajn, uprkos njegovoj reputaciji kao rezultatu skupog vojnog programa sa problematičnom istorijom.

Hipersonično oružje u fokusu zapadnih sila, međutim, istok dominira

Sjedinjene Države već dve decenije pokušavaju da razviju različite vrste hipersoničnog oružja, ali ono što skoro tri godina od Rusije i od nedavno od Kine povećali su pritisak na američku vojsku da ubrza njihov razvoj.

Hipersonično oružje putuje brzinom većom od 5 Maha, što je pet puta brže od brzine zvuka, dok njegova sposobnost manevrisanja otežava presretanje. Rusija ga poseduje u nekoliko različitih verzija, a sposobna je da hipersonično oružje lansira iz vazduha, sa kopna i mora.

Prošle godine, Washington Post je otkrio da su među dokumentima koje je procureo Džek Tejšeira bile informacije Pentagona o kineskom testiranju hipersoničnog projektila srednjeg dometa DF-27.

lansiranje hipersonične rakete cirkon
lansiranje hipersonične rakete cirkon

Iako je Pentagon ranije priznao razvoj takvog oružja, nije potvrdio testiranje.

Najsofisticiranija balistička anti-brodska raketa Pekinga, DF-27, ima hipersonične karakteristike i može da manevriše na putanji prema meti. Prema kineskim informacijama, raketa DF-27 je prvi put testirana 2023. godine.

Vojni izveštaj Pentagona iz te godine pokušao je zapravo da relaksira domaće javno mnjenje izjavom kako je oružje „u razvoju“.

Planovi za USS Zumwalt i hipersonično naoružanje

Jedan od najvažnijih projekata koji se razvijaju za Zumwalt je sistem Conventional Prompt Strike. Ovaj sistem se lansira kao balistički projektil, nakon čega oslobađa hipersonični klizni projektil koji može postići brzine od sedam do osam puta veće od brzine zvuka.

Svaki razarač klase Zumwalt biće opremljen sa četiri sistema za lansiranje, svaki sa tri rakete, čime će ukupno imati 12 hipersoničnih projektila.

Ovom modernizacijom mornarica pokušava da poveća korisnost broda vrednog 7,5 milijardi dolara, koji su kritičari često nazivali „najskupljom greškom“. Da SAD nakon samo 3 od najavljena 32 najmodernija razarača ikada izgrađena, odustaju od preskopog programa, već smo pisali.

Iako je Zumwalt služio kao platforma za testiranje mnogih inovacija, njegova originalna uloga kao broda za kopnene napade nije ostvarena zbog visokih troškova naprednih granata koje su koštale između 800.000 i 1 milion dolara po komadu.

CPS hipersonično oružje ukratko

Podsetimo, početkom januara 2023, američka mornarica je dodelila firmi HII-ovom Ingalls Shipbuilding ugovoru od 10,5 miliona dolara za planiranje perioda modernizacije za Zumwalt i USS Michael Monsoor (DDG-1001).

Jedini površinski ratni brodovi koji se trenutno planiraju da integrišu CPS rakete su Zumwalt (12 projektila) od 16.000 tona i dva slična broda, Michael Monsoor i Lindon B. Johnson, klase Zumwalt.

razarač uss michael monsoor, drugi u klasi zumvalt, i f 35
razarač uss michael monsoor, drugi u klasi zumvalt, i f-35

Ove rakete će zameniti dve velike topovske kupole koje su bile njihova primarna odbrana, ali su uklonjene pošto je potrebna municija bila preskupa.

Pored toga, mornarica namerava da opremi 20 budućih jurišnih podmornica klase Virdžinija sa po 12 CPS projektila, što im daje mogućnost da izvode kopnene napade. Prvo probno lansiranje sa podmornice planirano je za 2028. godinu zbog kašnjenja u završetku izgradnje USS Arizona, prve poboljšane verzije Virginia.

Američka vojska je na mukama sa razvojem hipersoničnog oružja. Uprkos tome što su na sve boljem putu, stručnjaci iz oblasti u SAD su pod neviđenim pritiskom kako bi se takmičili sa kapacitetom Rusije i Kine zbog njihovog već uveliko usavršenog i operativnog hipersoničnog oružja.

9 KOMENTARA

  1. Kao da im je država malecka pa nemaju životnog prostora, pa traže po celom svetu, proširenje??? Ili su teško inficirani kaubojsko-Holivudskim idejama ,načisto idiotskim. A tako se i ponašaju prema celom svetu – kao da je sve njihovo i kao da nikakvi zakoni i pravila ne važe. Da sam Amer momentalno bih se odrek’o svega i otputovao na pusto ostrvo jer su političari obrukali naciju za 1000 godina.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 2
  2. Za suprotstavljanje Kineskoj pomorskoj moći?!
    Da li je to Kina došla pod obale Amerike, pa sad Ameri moraju da joj se suprotstave?!
    Ili su Ameri došli do Kine, pa sad treba da se “odbrane” od “agresivnog gledanja” Kineza na brodove ispred svojih obala!

    Slažem se 13
    Ne slažem se 2
  3. Frustrirani kauboji će da “rasporede hipersonične rakete” na razarač, ali tek treba da ga naprave. Šta ako to ne bude nikad? Nema više priliva besplatne pameti sa istoka planete, a potomcima farmera i svakojakih bitangi neće tako lako poći za rukom da izmisle visoko sofisticirano oružje, kao što je hipersonično. A ovi njihovi, nosači aviona-razarači, bi se mogli naći na dnu okeana za nekoliko minuta.

    Slažem se 13
    Ne slažem se 3
      • Који су то проналасци?
        Наизменична ел.енергија Н. Тесла
        Калемови за телефон М. Пупин
        Мерење времена и календар М. Миланковић
        Теоријска физика Немци
        Први млазни авион МЕ-262 (Немачки)
        Ракетни мотори ФАУ (1 и 2) Немачки
        Мендељејева таблица хемијских елемената Русија
        Балет Русија

        Slažem se 5
        Ne slažem se 2
        • Merenje vremena I kalendar Milutin M. dal’ imaš malo pameti u toj šupljoj lobanji M.M. je u naučnoj javnosti poznat po Milankovićevim ciklusima, Pupinovi kalemovi totalno ne bitni i znaš i čuo si za njega zato što je odavde, da je iz Mađarske ili Slovačke ne bi te zanimalo ko je to izmislio i jedino svetski poznato ime Nikola Tesla ali niko od njih ne bi ništa uradio da Arapi nisu od Indijaca videli da postoji nula 0 niko drugi na svetu nije imao taj koncept, a ko je 0 izmislio ne zna se, možda je bio genije,a možda totalna slučajnost, ne ovo merenje vremena i kalendar ( koji niko nije usvojio, trebala je pravoslavna crkva) to je sigurno nešto najgluplje što sam čuo u ovoj godini

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave