Antiruska histerija vlada u Tartusu nakon pada režima Bašara al-Asada.
Antiruska histerija može preplaviti Siriju nakon pada Asadovog režima, koji je poznat po tome što je Vladimiru Putinu omogućio korišćenje pomorske baze u Tartusu.
Prema izveštajima ruskih medija, antivladini protesti izbili su u ovom gradu, gde se nalazi ruska pomorska baza.
Sirijski pobunjenici u Tartusu ugrožavaju bezbednost ruske pomorske baze
Svedoci izveštavaju da se u gradu odvijaju masovni protesti, tokom kojih učesnici ruše biste Bašara al-Asada i mašu zastavama koje simbolizuju političke promene u Siriji. Ovi potezi prate sve veće tenzije, što izaziva zabrinutost za bezbednost ruske pomorske baze.
Stručnjaci izražavaju bojazan da bi protesti u Tartusu mogli prerasti u direktnu pretnju ruskim objektima. Lokalno stanovništvo, koje se protivi prethodnom režimu, bazu može doživeti kao simbol strane intervencije.
„Situacija postaje sve opasnija. Ako demonstranti pređu sa simboličnih na radikalne akcije, to neće ugroziti samo ruske vojne objekte, već i stabilnost celog regiona“, izjavio je analitičar.
Snage sirijskih pobunjenika spremaju se da uđu u Latakiju i sada se nalaze na samo 12 kilometara od ruske vazduhoplovne baze Hmejmim.
Da li je Turska pružila garancije za bezbednost ruskih baza u Siriji?
Juče je održan sastanak ministara spoljnih poslova Turske, Rusije i Irana, gde je turski ministar Hakan Fidan, govorio sa pozicije moći. Na sastanku se raspravljalo o formiranju prelazne vlade bez Asada, koja bi uključivala umerenije elemente bivšeg režima, dok bi većinu činili članovi opozicije. Takođe se diskutovalo o bezbednosti ruskih baza u Siriji.
Nije poznato da li su ove garancije pružene, a čak i ako jesu, pitanje je da li će biti ispoštovane, imajući u vidu ubrzanje aktivnosti islamista iz organizacije HTS (Hayat Tahrir al-Šam).
Gubitak baze u Tartusu bio bi ogroman geostrateški poraz za Rusiju, jer je to jedina ruska pomorska baza u Sredozemlju. Njeno gubljenje bi značilo znatno smanjenje Putinove moći u regionu Bliskog Istoka i Sredozemlja.
Erdogan izgleda pokušava da balansira između SAD i Rusije, jer bi proterivanje ruske mornarice iz Sredozemlja bilo veliki poklon Vašingtonu i značajno ograničilo Putinov uticaj u regionu.
Zbog ruskog puštanja niz vodu Asada, Putinov međunarodni ugled dodatno je opao, kako među protivnicima, tako i među saveznicima.
Ovo bi moglo pokazati da Rusija nije u stanju da vodi dva vojna fronta istovremeno, zbog čega je svoj fokus preusmerila na Ukrajinu.
Kako je Vinston Čerčil rekao: „Rusija nikada nije tako snažna kako želi da izgleda, ali ni tako slaba kako bismo želeli da bude.“ Međutim, kakvi su dogovori pali, ne znamo, ostaje da pratimo situaciju i vidimo.
SAD ostaju bezbedne u Siriji
Sjedinjene Američke Države će nastaviti da održavaju svoje vojno prisustvo na istoku Sirije, izjavio je zamenik pomoćnika ministra odbrane SAD, Danijel Šapiro, prenosi agencija Reuters.
U svom obraćanju, Šapiro je naglasio da je američko prisustvo od ključne važnosti za borbu protiv terorizma, stabilizaciju regiona i obezbeđivanje sigurnosti civilnog stanovništva.
„Naše prisustvo u Siriji ostaje presudno kako bismo osigurali da terorističke grupe, uključujući ISIS, ne povrate snagu i ne ugroze stabilnost regiona. Takođe, radimo na zaštiti civila i jačanju regionalne bezbednosti,“ istakao je Šapiro.
Prema njegovim rečima, SAD ostaju posvećene saradnji sa partnerima i saveznicima u regionu kako bi se sprečile nove pretnje i omogućio dugoročni mir i stabilnost.
Само ви штедите муницију. Колико знам терористи немају људска права. Сад се сетио да прети бомбардовањем кад су паркирали бродове ко зна где. Вероватно ће чекати да дуне неки ветар па да развију једра да се врате кући, или ће чекати неки тегљач да их одшлепа. Јеби га Србија нема море па срећом по нас овде не могу. Авиончеки ће да одлете пре у ваздух него да се врате кући. Па морат ће питати Ердогана да их пусти да прелете. Пре тога ће вероватно да му га мало титра. Иде књига Ердоганов оргазам са Путином