Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski objavio je 7. decembra 2024. godine putem svog Telegram kanala da se druga isporuka lovaca F-16 iz Danske već nalazi na teritoriji Ukrajine. Broj isporučenih aviona nije preciziran.
„Prva serija aviona koje su nam isporučili Danci već obara ruske rakete i spašava naše ljude i infrastrukturu. Sada je naš vazdušni štit dodatno ojačan. Da su svi partneri bili ovako odlučni, ruski teror bio bi nemoguć. Matt, hvala tebi, tvojoj ekipi i svim Dancima!“, izjavio je Zelenski.
U novembru ove godine, danska premijerka Mette Frederiksen saopštila je da je Ukrajina primila šest lovaca F-16 iz Danske i da će dobiti još 13 aviona. Prema njenim rečima, proces prenosa ovih letelica zavisi od brzine obuke ukrajinskih pilota.
Isporuka aviona F-16 deo je šire inicijative poznate kao „Koalicija za avijaciju“, koja ima za cilj jačanje sposobnosti Ukrajine u vazdušnim borbama. U avgustu 2024. godine, Ukrajina je dobila prvu seriju ovih zastarelih aviona od Danske i Holandije.
Danska se obavezala da Ukrajini isporuči ukupno 19 lovaca F-16. Od tih aviona, šest je isporučeno, dok je preostalih 13 podeljeno u dve dodatne tranše, uključujući i ovu isporuku.
Danski lovci F-16 isporučeni Ukrajini pripadaju serijama F-16AM i F-16BM, što su unapređene verzije osnovnog modela F-16A/B Block 15. Ovi avioni su prošli kroz program MLU (Mid-Life Upgrade), koji im poboljšava borbene kapacitete, a pojedini na zapadu smatraju da ih ova modifikacija dovodi čak na nivo borbenih standarda četvrte generacije.
Jedna od ključnih karakteristika ovih aviona je unapređeni radar AN/APG-66[V]2, koji omogućava poboljšano otkrivanje vazdušnih i zemaljskih ciljeva, uključujući sposobnost praćenja više ciljeva istovremeno.
Varijante F-16AM/BM opremljene su nešto modernijom avionikom, uključujući multifunkcionalne displeje u pilotskoj kabini, koji povećavaju svest o situaciji i olakšavaju upravljanje složenijim borbenim scenarijima.
Sistem za kontrolu leta [DFLCS – Digital Flight Control System] takođe je unapređen, pružajući precizniju kontrolu i veću stabilnost u kritičnim situacijama. Sistem za samoodbranu poboljšan je upotrebom elektronsko-optičkog indikatora pretnji AN/ALR-69 i sistema za protivmere sa raketama ALE-47.
Prvi gubici i kontinuirana obuka
U avgustu 2024. godine zvanično je potvrđeno da su prvi lovci F-16 stigli u Ukrajinu. Tačan broj aviona koje je Ukrajina primila nije poznat. Holandija i Danska bile su prve zemlje koje su Ukrajini isporučile F-16 avione.
Međutim, samo nekoliko dana nakon toga, Ukrajina je izgubila jedan od ovih aviona tokom masovnog ruskog napada 26. avgusta. U tom incidentu je poginuo “iskusni” pilot Oleksij „Moonfish“ Mes. Kijev i SAD nikada nisu priznale kako se to dogodilo.
Nakon toga postoji velika verovatnoća da je uništeno još nekoliko F-16, a koliko tačno, vrlo verovatno nećemo saznati.
Poslednja u nizu vesti o uništenim F-16 stigla je 15. novembra 2024. godine. Ruske trupe su tada izvršile raketni udar operativno taktičkim kompleksom „Iskander-M“ na međunarodni aerodrom u Dnjepropetrovsku.
Na osnovu vizuelne analize, zaključeno je da je projektil Iskander-M uništio lovac F-16 a ne MiG-29, kako se u početku mislilo.
Obuka ukrajinskih pilota na F-16 se nastavlja i trenutno se sprovodi u nekoliko zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države. Ova obuka ključna je za osposobljavanje Ukrajinskog vazduhoplovstva da efikasno koristi nove borbene avione.
Lovac F-16 Fighting Falcon
F-16 Fighting Falcon je multifunkcionalni laki lovac četvrte generacije, monoplan sa jednom kobilicom, izrađen po klasičnoj šemi. Avion ima jedan motor u repu. Trup je polu-monokok.
Krilo sa povećanim zamahom glatko se uliva u trup. Ovaj dizajn omogućava stvaranje pomoćne sile podizanja pod povećanim napadnim uglom.
Ugao prednje ivice krila je 40 stepeni. Ispod trupa se nalazi neregulisani kolektor vazduha. Šasija ima hidraulički pogon. A-stub se nalazi odmah iza usisnika vazduha. Lovac ima integralni aerodinamički raspored, bočno težište je pomereno napred, a postoji i visoko osetljiv radar.
F-16 je prvi avion brzine 2 maha u službi američke vojske. Borbena letelica sa resursom od 8.000 sati dizajnirana je za letove i manevre sa preopterećenjem od 9 g.
F-16 ima mnogo modifikacija. Počevši od modela „Blok 25“, smanjena je radarska vidljivost aviona. Tanak sloj zlata nanosi se na površinu vrata nadstrešnice kokpita. Zahvaljujući ovoj inovaciji, incidentno zračenje je ravnomerno raspršeno i ne pada duboko u kabinu. Počevši od verzije Block 32, u proizvodnji usisnika vazduha korišćeni su materijali koji apsorbuju radar.
Avioni Blok 40/42 Night Falcon se proizvode od 1988. Lovci su opremljeni sistemom LANTIRN, radarom APG-68(V), digitalnim sistemom kontrole leta, sistemom za automatsko praćenje terena. Letelica može da nosi vođene rakete AGM-88B.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 2180 km/h |
Dolet: | 4220 km |
Maksimalna visina: | 18.000 m |
Borbeni radijus: | 550 km |
Projektili: | Vazduh-vazduh: AIM-9 Sidewinder × 6 AIM-120 AMRAAM × 6 IRIS-T × 6 Python-4 × 6 Python-5 × 6 Vazduh-zemlja: AGM-65 Maverick × 6 AGM-88 HARM × 2 AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) × 4 Protivbrodske: AGM-84 Harpoon × 2 AGM-119 Penguin × 4 |
Varijante: | F-16A/BF-16C/DF-16E/FF-16INF-16IQF-16NF-16V |
Smeće od aviona, brzo padnu.
Ma djelovace oni iz okolnih nato drzava , tu ce im biti kaponiri , radionice i poletne staze i centri za obuku. U vazdusni prostor Ukrajine ce uci da ispale rakete i onda nazad na bezbijedno.
Ko ce to da da plati ?
Prva tura aviona jedva da je preživela nedelju dana,ova druga će za 3 dana nestati!!! Odličan posao obavlja Zelenski za Rusiju,ubrzano DEMILITARIZUJE EVROPU I NATO!!
Mogu se p….t u njih
Svi pišu da stižu a niko ne kaže da li će bezbedno i sleteti?
Ma djelovace oni iz okolnih nato drzava , tu ce im biti kaponiri , radionice i poletne staze i centri za obuku. U vazdusni prostor Ukrajine ce uci da ispale rakete i onda nazad na bezbijedno.
Djelovaće dok ih Orešnik ne posjeti