NaslovnaNovostiPrvi lovac F-35A 'Husar' poljskog vazduhoplovstva uspešno završio probni let iznad fabrike...

Prvi lovac F-35A ‘Husar’ poljskog vazduhoplovstva uspešno završio probni let iznad fabrike Lockheed Martin

Prvi F-35A avion poljskog vazduhoplovstva, nazvan AZ-02 sa serijskim brojem 3502, obeležio je značajnu prekretnicu uspešno obavivši svoj prvi probni let 2. decembra 2024. godine. Let je izveden u fabrici Lockheed Martin u Teksasu.

Ovaj događaj označava napredak Poljske ka pridruživanju grupi država koje poseduju američki stelt lovac pete generacije.

Dana 28. avgusta 2024, prvi poljski F-35A avion, označen kao AZ-01, zvanično je predstavljen javnosti, a svečanosti su prisustvovali zvaničnici ministrstva odbrane, zajedno sa visokim oficirima poljskog vazduhoplovstva.

Predstavljanje prvog poljskog F-35A aviona simbolizovalo je ne samo posvećenost Poljske modernizaciji svojih vazduhoplovnih snaga, već i njenu odlučnost da igra značajniju ulogu u kolektivnoj strategiji NATO-a koju još uvek nazivaju odbrambenom.

Novi dizajn amblema aviona

Jedan od upečatljivih elemenata dizajna poljskog F-35A aviona jeste izmenjeni nacionalni amblem. Avion nema tradicionalni crveno-beli šahovski emblem koji se decenijama koristio na vojnim letelicama Poljske.

Umesto toga, koristi novu, nisko uočljivu verziju nacionalnog obeležja, u skladu sa stelt i taktičkom filozofijom F-35 programa.

Poljska zvanično odlučila da svoje nove lovce pete generacije F-35 nazove „Husari“. Poljska je četvrta zemlja posle Velike Britanije “Lightning“, Južne Koreje “Freedom Knights” i Izraela “Adir“, koja je dala svoje ime lovcu F-35.

Geopolitička i tehnološka izjava

Integracija F-35A u arsenal Poljske nije samo tehnološki napredak već i geopolitička poruka.

Suočena s rastućim bezbednosnim izazovima u regionu, Poljska ovom akvizicijom naglašava posvećenost jačanju svoje vojske i strateškom partnerstvu sa Sjedinjenim Državama i NATO-om.

Ovaj probni let priprema teren za kontinuiranu isporuku i operativnu integraciju F-35A u poljsko vazduhoplovstvo, dok Poljska radi na jačanju svoje strateške avio-moći.

Put ka F-35A

Zainteresovanost Poljske za F-35A počela je početkom 2010-ih kada su vazduhoplovne snage Poljske tražile zamenu za svoju vremešnu flotu Su-22 i MiG-29 aviona iz sovjetske ere. Ove platforme više nisu odgovarale modernim zahtevima ratovanja, posebno protiv protivnika sa naprednim PVO sistemima.

Godine 2019. Poljska je započela zvanične pregovore sa Sjedinjenim Državama o kupovini 32 F-35A aviona, povučeni prednostima njihove stelt tehnologije, fuzije senzora i mrežnih borbenih sposobnosti, kao i političkim benefitima koje ovako velika kupovina može da donese.

poljska zvanično odlučila da svoje nove lovce pete generacije f 35 nazove „husari“
poljska odlučila da svoje nove lovce pete generacije f 35 nazove „husari“

Kongres SAD-a je iste godine odobrio prodaju kroz program Foreign Military Sales (FMS), čime je učinjen ključni korak u modernizaciji poljskih vojnih kapaciteta.

Zvanični ugovor potpisan u januaru 2020. osigurao je kupovinu F-35A aviona po ceni od približno 4,6 milijardi dolara, uključujući obuku, podršku i logistiku.

Ovaj dogovor nije pokrio samo isporuku aviona, već je uključio i pristup naprednim simulacijama i obuci pilota u Sjedinjenim Državama, omogućavajući poljskom osoblju glatku tranziciju ka operacijama pete generacije.

F-35 ukratko

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

samo dan nakon što je varšava zapretila obustavom isporuke mig ova kijevu, lockheed martin prikazao prvi poljski f 35a „husar“
lockheed martin prikazao prvi poljski f 35a „husar“

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.

F-35A

F-35A se naziva CTOL verzija. Ovo je skraćenica za „Konvencionalno poletanje i sletanje“. Ovaj opis ima za cilj da ga uporedi sa glavnom razlikom između njega i B i C varijante, što je način na koji se njime upravlja i primenjuje.

Model A se najlakše razlikuje od drugih modela F-35 po blisteru na gornjoj levoj strani za njegov unutrašnji GAU-22/A top tipa Gatling. (B i C modeli nemaju unutrašnje topove.) Kao i model B, F-35A ima manje krilo.

Model A je jedina varijanta F-35 sa rezervoarom za punjenje goriva na leđnoj kičmi. Oznake su jasno vidljive iz pogleda odozgo.

Vrsta:Višenamenski borac
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor

4 KOMENTARA

  1. Porudžbina, preko 30 država , tog izvrsnog aviona F-35 u tri verzije je do danas preko 3000 komada , a isporučeno je preko 1000 , to sve govori o njemu !

    Slažem se 4
    Ne slažem se 4
    • Тај “изврсни” авион је имао преко 1000 недостатака од којих стотине ни до данас нису отклоњене.Ако погледаш списак земаља које су га наручиле, увидјећеш да су то све амерички вазали, улизице, подрепне муве …Нико њих не пита дали желе да купе ту канту, а не.Они морају да купе толико и толико, колико господар каже .То је цијена вазалства.Боравак у америчкој задњици није бесплатан.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave