Ukrajinska specijalizovana štampa podseća da je prilagođavanje balističke rakete za integraciju na borbeni avion pragmatično rešenje koje značajno povećava domet za gađanje ciljeva, navodeći primer raketa Lora integrisanih na izraelske F-16.
Nedavno je predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, objavio da Ukrajina radi na razvoju četiri tipa domaćih raketa, a u toku su testiranja oružja dugog dometa.
Specifični detalji o ovim programima nisu objavljeni, ali pored već poznate ukrajinske rakete Neptun i najavljene ‘buduće balističke rakete’, Ukrajina bi mogla razviti još dva tipa raketa.
Američka publikacija Volstrit Žurnal, na koju se poziva ukrajinski specijalizovani portal Defense Express, izvestila je o naporima Ukrajine da proizvede balističke rakete. Prema navodima zvaničnika iz ukrajinske Ministarstva strateške industrije, radi se na više od jedne vrste domaćih balističkih raketa.
Iako su informacije o ovim programima uglavnom poverljive, ove godine su prijavljena testiranja rakete sa dometom od 600-700 km.
Kako Ukrajinci planiraju da lansiraju ATACMS rakete sa F-16 aviona?
Ukrajinske oružane snage imaju potrebu za aerobalističkim raketama, a uspešni napadi Izraela ovakvim raketama na Iran podstiču Ukrajince da razmotre sličan pristup. Primer za to je izraelska raketa Lora, koja je prilagođena za lansiranje sa višenamenskih aviona F-16, navodi ukrajinski izvor.
U aerobalističkoj verziji, „Air Lora“ može dosegnuti značajno veće udaljenosti od 400 km, koliko iznosi domet kopnene verzije, zadržavajući visok stepen preciznosti čak i u uslovima elektronskih protivmera.
Uspeh izraelske Air Lore sugeriše da bi rakete poput ATACMS mogle biti modifikovane u aerobalističke rakete, čime bi im se povećao domet. Takođe, izvor navodi da se već razmatrala mogućnost korišćenja na ovaj način naslednika ATACMS rakete – američke rakete PrSM.
Sličan primer dolazi iz Indije, koja je modifikovala kopnenu raketu Rampage za lansiranje sa aviona MiG-29, povećavajući njen domet sa 80 km na 250 km.
Aerobalističke rakete su vrsta oružja koja kombinuje karakteristike balističkih i krstarećih raketa. Lansiraju se sa vazdušnih platformi, obično aviona, i prate putanju sličnu balističkim raketama tokom jednog dela leta, ali mogu uključivati manevre za prilagođavanje kursa.
ATACMS će zameniti nove rakete PrSM, za koje se već razmatra verzija za integraciju na borbene avione
Krajem prošle godine, američka vojska preuzela je prve PrSM (Precision Strike Missile) rakete, koje će zameniti stari sistem taktičkih raketa lansiranih sa zemlje.
PrSM predstavlja sledeću generaciju oružja za precizne udare na velikim udaljenostima (Long Range Precision Fires weapon).
Lansira se sa sistema M142 HIMARS i MLRS M270A2 i može neutralisati ciljeve na udaljenostima većim od 400 kilometara. PrSM ima otvorenu arhitekturu dizajna koja omogućava prilagođavanje budućem razvoju, navodi američka vojska.
U oktobru 2021. godine, američka vojska sprovela je prvo testiranje PrSM rakete sa dugim dometom, za koju se veruje da je premašila trenutni zahtev autonomije od 499 kilometara.
Povlačenje SAD iz sporazuma INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) sa Rusijom 2019. godine omogućilo je američkoj vojsci razvoj raketa sa većim dometom. Ovaj sporazum je zabranjivao razvoj raketa sa dometom između 500 i 5.000 kilometara.