Šef vojnog komiteta NATO-a, holandski admiral Rob Bauer, pozvao je u ponedeljak kompanije da budu spremne za ratni scenario i da shodno tome prilagode svoje proizvodne i distributivne linije kako bi bile manje podložne mogućim ucenama od strane zemalja poput Rusije i Kine.
Istovremeno, on je rekao da će saveznici u NATO-u morati da izdvajaju oko 3% svog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za vojnu potrošnju za sprovođenje novih odbrambenih planova Severnoatlantske alijanse, jer će troškovi premašiti sadašnji cilj 2%, obavešta Rojters.
„Ukupan procenat potreban da bi se novi planovi sproveli je mnogo bliži 3% BDP-a nego 2%“, rekao je admiral Bauer u Briselu.
„Očekujem da će pod novom administracijom Trampa (u SAD) biti mnogo intenzivnija diskusija o tome koliko bi Evropa i Kanada trebalo da izdvajaju, i ovo je zdrava i valjana diskusija“, dodao je on.
Govoreći na događaju think tank “Centra za evropsku politiku”, admiral Bauer je rekao da odvraćanje prevazilazi vojne sposobnosti, s obzirom da se sva raspoloživa sredstva mogu i da će se koristiti u ratu.
„Ako možemo da obezbedimo da sve osnovne usluge i dobra mogu biti isporučene bez obzira na situaciju, onda će to postati ključni element našeg odvraćanja“, naglasio je zvaničnik NATO-a.
Povodom kako to nazivaju “ucene koju praktikuje Rusija”, Bauer je rekao: „To vidimo sa sve većim brojem akata sabotaže, a Evropa je to videla u oblasti snabdevanja energetskim resursima.
„Mislio sam da imamo dogovor sa Gaspromom, a u stvari smo imali dogovor sa gospodinom Putinom. A isto važi i za infrastrukturu i dobra u vlasništvu Kine. U stvari, mi smo imali sporazum sa (kineskim predsednikom) Sijem (Đinpingom)“, dodao je ovaj visoki zvaničnik NATO-a.
Bauer je istakao zavisnost Zapada od snabdevanja iz Kine, gde se 60 odsto svih retkozemnih materijala tamo proizvodi i gde se prerađuje 90 odsto. On je rekao da hemijski sastojci za sedative, antibiotike, antiinflamatorne lekove i lekove za snižavanje krvnog pritiska takođe dolaze iz Kine.
“Naivni smo što mislimo da Komunistička partija nikada neće iskoristiti ovu moć. Poslovni lideri u Evropi i Americi moraju shvatiti da poslovne odluke koje donose imaju strateške posledice po bezbednost njihove nacije”, naglasio je Bauer.
“Kompanije moraju da budu spremne za ratni scenario i da tome prilagode svoje proizvodne i distributivne linije. Jer, dok vojska može da dobija bitke, ekonomije su te koje dobijaju ratove”, izjavio je on.
Znaci ne vise 2% nego 3% za obranu.Uporno šireći strah od nekakvog ruskog kopnenog napada pokušava se usaditi strah u ljudiima.Prvo korona,onda prica o robotima koji ce zamjeniti ljude na njihovim radnim mjestima i sada naravno Rusi.Strah,neizvjesnost to je prokušana propagadna vladajućih.