NaslovnaNovostiRusija uvodi veštačku inteligenciju u kamikaza dronove Shahed sa ciljem da slomi...

Rusija uvodi veštačku inteligenciju u kamikaza dronove Shahed sa ciljem da slomi ukrajinsku PVO

Prema ukrajinskim izvorima, Rusija je izgradila dve fabrike za proizvodnju prepoznatljivih dronova Shahed 136.

Ukrajina navodi da je Rusija postavila dva pogona za proizvodnju dronova Shahed 136, inače pravog imena Geran-2, u Tatarstanu, oko 800 milja od granice s Ukrajinom.

Proizvodnja iznosi „stotine komada nedeljno“, izjavio je izvor iz ukrajinske vlade.

Ruska strategija s veštačkom inteligencijom

Rusija planira uvođenje veštačke inteligencije u iranske dronove Shahed kako bi zbunila ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, izveštava britanski Guardian.

„Postoji inicijativa za implementaciju veštačke inteligencije radi stvaranja ‘roj dronova’, gde Shahed dronovi komuniciraju i koordiniraju napade na način koji izaziva pometnju u protivvazdušnoj odbrani“, navodi se u izveštaju.

Primetna eskalacija

Dronovi se često koriste za napade na Ukrajinu. Iako su lakši za obaranje nego projektili velike brzine, opterećuju protivvazdušnu odbranu i mogu izazvati značajnu štetu sa bojevim glavama od 50 kilograma. Zapadna municija kojom kojom ukrajinske PVO trupe pokušavaju da ih obaraju može biti je skuplja od samog drona.

geran
geran

Tokom oktobra 2024. godine, lansirano je rekordnih 2.023 drona Geran prema Ukrajini, prema podacima ukrajinske vojske. Napadi su gotovo redovna pojava svake noći, iscrpljujući ukrajinsku vojsku i sve ostael koji se bude uz sirene za vazdušni napad.

Rusija stalno prilagođava dronove kako bi ih učinila smrtonosnijim. Ranije ovog meseca, ukrajinska vojska objavila je video snimak termobarične bojeve glave, koja stvara vatreni oblak temperature 2.000°C i posebno je smrtonosna u zatvorenim prostorijama.

Pretpostavlja se da ažurirani Geran nosi bojevu glavu sličnu onoj koja se koristi u teškim bacačkim sistemima Solncepek. Ovo je volumetrijska vakuum detonaciona municija velike razorne moći.

Ruski mediji preneli su da se jurišni dronovi, koji su postali glavna udarna snaga ruske vojske tokom specijalne vojne operacije, stalno unapređuju, a taj proces će se nastaviti i ubuduće.

Ukrajinska protivmera i izazovi

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski apelovao je na zapadne sponzore za više protivvazdušnih sistema kako bi se suprotstavili vazdušnim pretnjama.

Međutim, zbog niske cene Geran dronova, koji koštaju oko 10-20 hiljada dolara, nepraktično je koristiti preskupe rakete zapadnih PVO sistema, posebno Patriot, koje koštaju oko 4 miliona dolara po komadu, za njihovo obaranje.

Ukoliko uzmemo za primer “jefitniji” projektil PVO sistema IRIS-T, koji košta oko 430.000 dolara, opet dolazimo do računice da je to 20 puta više od cene ruskog drona kamikaze.

Čak i ako dronovi budu oboreni, oni i dalje iscrpljuju ukrajinske zalihe raketa zemlja-vazduh koje se i pored finansiranja zapada smanjuju. U krajnjem slučaju kamikaza dronovi su i planirani da budu uništeni u svojim misijama; stoga njihovo obaranje skupim sredstvima ne predstavljaja gubitak za rusku vojsku.

Umesto toga, Ukrajina često koristi mitraljeze montirane na kamione.

ukrajinci iz pikapa na sluh pucaju na ruske dronove mitraljezima kalašnjikov
ukrajinci iz pikapa na sluh pucaju na ruske dronove mitraljezima kalašnjikov

Takođe, ukrajinski stručnjaci pokušavaju da razviju jeftine FPV dronove, čija bi cena bila manja od 1.000 dolara, za uništavanje Geran dronova. Međutim, turbulentni tok vazduha koji ovaj ruski dron izaziva tokom leta otežava navigaciju manjim FPV dronovima.

Eskalacija

Najozbiljniji napad ovog meseca dogodio se pre nedelju dana, kada su lansirana 120 projektila i 90 dronova na ukrajinsku energetsku mrežu.

Podsetimo, Rusija tokom prošlog meseca lansirala ka Ukrajini preko 2.000 od ukupno 7.000 dronova Geran-2 ove godine. U poslednje vreme, ruske trupe su značajno povećale broj napada dugometnim dronovima na ciljeve duboko unutar ukrajinske teritorije.

Sukob je dodatno eskalirao nakon što su SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska odobrile upotrebu raketa ATACMS i Storm Shadow protiv ciljeva u Rusiji, što je izazvalo odgovor Moskve lansiranjem eksperimentalne rakete Orešnik na vojnu fabriku u Dnjepropetrovsku.

udar rakete “orešnik” u dnjepropetrovsku
udar rakete “orešnik” u dnjepropetrovsku

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da će Rusija ponovo koristiti ovu raketu u „borbenim uslovima“ i dodao da Moskva ima pravo da je upotrebi protiv zemalja koje snabdevaju Ukrajinu oružjem.

5 KOMENTARA

  1. Паметан потез, и очекиван, заситиш им небо, преносиш податке у реалном времену, и у ходу доносиш одлуке о нападу, то нико не може да издржи, распашће им се и ПВО и трупе на терену

  2. Pa ako se zovu Geran 2, zašto uporno ponavljate Šahed pa Šahed. Rusi rade po toj licenci ali im je naziv Geran 2. Valjda vam je Zelenski isprao mozak sa tim “Šahed” kako bi naveo na zaključak da se Iran umešao u sukob.

    • Jako pametna izjava
      Na zalost zapada i Amerikanaca nemaju vise Gorbacevu ili Jeljcinovu inteligenciju.
      Na nasu zalost vidimo da ovi drugi imaju manjak inteligencije ili bi vec odavno pregovarali sa Rusima da ne zrtvuju jadne Ukrajince

      Slažem se 12

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave