Nepoznate bespilotne letelice nastavljaju da nadleću Evropu, špijunirajući britanski nosač aviona HMS Queen Elizabeth, nakon što su dva dana ranije obišli američku vazdušnu bazu u Britaniji gde su skladišteni avioni F-15E i F-35.
Nepoznata bespilotna letelica pratila je nosač aviona HMS Queen Elizabeth iz Kraljevske mornarice Velike Britanije. Prema nemačkom listu Bild, ujutro 22. novembra primećen je i prijavljen sumnjiv objekat za koji se veruje da je nadgledao nosač aviona usidren blizu luke Hamburg.
Dron je neko vreme pratio brod: nemačka policija je nadgledala njegove pokrete i pokušala da ga obori koristeći prenosivi ometač HP-47. Umesto da izvrši prinudno sletanje ili se vrati operateru, dron je bez problema nastavio da nadzire cilj.
Na kraju, dron je nestao negde u blizini terminala Tolerort, koji je već godinu dana delimično u vlasništvu Kine. Na kraju dana, ni dron ni njegov operater nisu pronađeni.
Ovaj problem je do sada više puta pokrenut, ali još uvek ne postoji plan niti mehanizam za zaštitu vojnih objekata koje potencijalni neprijatelji intenzivno nadgledaju.
Ovo nije prvi put da se dronovi nepoznatog porekla primećuju iznad objekata ili imovine od strateške važnosti u Nemačkoj. Slični incidenti dogodili su se i u drugim zemljama članicama NATO-a ili EU.
Primera radi, nekoliko dana ranije izvestili smo o misterioznoj pojavi jata bespilotnih letelica iznad vazduhoplovne baze Lakenheath u Velikoj Britaniji. Prema informacijama američkog vazduhoplovstva u Evropi, „broj bespilotnih letelica je varirao, kao i njihove veličine i konfiguracije.“
Nepotvrđeni podaci sugerišu da su avioni F-15E Strike Eagle podignuti da presretnu dronove.
Trenutno, baza Lakenheath je dom jedinica američkog vazduhoplovstva i njihovih borbenih aviona F-15E i F-35. Nekoliko dana pre ovog incidenta, nepoznati dronovi primećeni su i iznad američkog arsenala Picatinny u Nju Džersiju.
Poreklo ovih misterioznih dronova, koji se sve češće primećuju iznad vojnih objekata u SAD i Evropi, ostaje nepoznato. Upadi neidentifikovanih dronova u vazdušni prostor baze navodno su izazvali buru unutar NATO-a. Ovde pobrojnai događaji su najnoviji u nizu sličnih incidenata koji su se u poslednje vreme dešavali širom Evrope.
Naravno, što se sumnje tiče zapadni stručnjaci smatraju da bi mogli biti ruski ili kineski, iako u slučaju SAD neki spekulišu da bi mogli biti i tajno testirane letelice, mada to im je mnogo manje verovatno.
U tom kontekstu, zaštita evropskih i američkih vojnih objekata od špijunskih dronova ostaje hitno pitanje i izazov za mnoge zemlje: ponekad nemaju odgovarajuću opremu za borbu protiv dronova, a u složenijim slučajevima suočavaju se sa birokratskim ili zakonodavnim ograničenjima, pa čak i protestima građana.