Kompanija Northrop Grumman isporučila je američkom ratnom vazduhoplovstvu (USAF) prvu naprednu raketu vazduh-zemlja za blisku borbu, SiAW. Ova raketa će biti korišćena za testove transporta i odvajanja, saopštila je kompanija.
„Northrop Grumman Corporation isporučila je testnu raketu Stand-in Attack Weapon (SiAW) radi provere da li avion sa kojeg se lansira može sigurno da je nosi i lansira,“ navedeno je u nedavnom saopštenju kompanije.
USAF je dodelilo Northrop Grummanu ugovor u vrednosti od 705 miliona dolara za razvoj SiAW-a u septembru 2023. godine.
Očekuje se da će oružje dostići početnu operativnu sposobnost 2026. godine, dok će kompanija nastaviti razvoj, integraciju na platforme i završetak testiranja prototipa za brzu proizvodnju.
Tehnologija iza SiAW-a
SiAW se u velikoj meri oslanja na tehnologiju iz naprednih protivradarskih raketa (AARGM-ER), koje su zamenile AGM-88 HARM rakete u suzbijanju protivvazdušne odbrane.
AARGM-ER je već integrisana na F-35, koji će služiti kao početna platforma za SiAW. Lovac F-35 može da nosi dve SiAW rakete unutar svojih unutrašnjih odeljaka.
Druge platforme, poput strateškog bombardera B-21 i taktičkog lovca F-15E, takođe se očekuje da budu opremljene ovom raketom, prema magazinu Air&Space Forces.
Planovi za masovnu proizvodnju
SiAW će biti proizvođena u velikim količinama i postati standardni deo arsenala većine udarnih platformi USAF-a. Predstavnici USAF-a očekuju da će ovo postati program velikih razmera sa čestim tehnološkim unapređenjima.
Takođe se planira i izvoz rakete bliskim saveznicima čim proizvodnja dostigne odgovarajući obim.
Karakteristike rakete SiAW
Northrop Grumman opisuje SiAW kao oružje koje rešava „nedostatke sposobnosti predviđene za pretnje nakon 2025. godine.“ Iako se vodi kao „stand-in“ oružje, može se lansirati sa velikih udaljenosti, izvan dometa neprijateljskih protivvazdušnih sistema.
Tačan domet i brzina SiAW-a nisu objavljeni, ali se pretpostavlja da nadmašuje AARGM-ER, koja dostiže brzinu od 4 Maha i ima domet od 290 km.
Projektil SiAW je opremljen sistemima za smanjeni radarski otisak, kontrolnim površinama za let u zadnjem delu, kao i raznim senzorima i inercijalnim navigacionim sistemima koji omogućavaju precizno ciljanje čak i pri blokiranju GPS signala.
Ciljevi i misije
Za SiAW najavljuju da će biti ključna u misijama suzbijanja protivvazdušne odbrane (SEAD), a može uništavati komandne centre, lansere balističkih i krstarećih raketa, GPS ometače, antisatelitske sisteme i druge visokovredne mete.
Sa proširenim dometom i velikom preciznošću, SiAW se može smatrati raketom vazduh-zemlja tehnološkog nivoa 21. veka.
Njena preciznost i efikasnost smanjuju potrebu za složenim borbenim scenarijima sa mamcima i dronovima. Ovo omogućava čak i avionima četvrte generacije da ostanu relevantni i u budućim konfliktima.
A za tebe logično mišljenje još viša. Nego nešto zapadni mainstream mediji šute nakon Dniepropetrovska,Orešnik im je noćna mora
Jašta😏
ovo je za ruse viša matematika
A za tebe logično mišljenje još viša. Nego nešto zapadni mainstream mediji šute nakon Dniepropetrovska,Orešnik im je noćna mora