Naslovna Avijacija Lovcu F-20 Tigershark u SAD dali titulu „najboljeg borbenog aviona koji nikada...

Lovcu F-20 Tigershark u SAD dali titulu „najboljeg borbenog aviona koji nikada nije proizveden“: Zašto je ukinut?

13
northrop f 20 tigershark
northrop f 20 tigershark
google news

Avion Northrop F-20 Tigershark često se u SAD oslovaljava „najboljim borbenim avionom koji nikada nije proizveden.“

Bilo je to sredinom 1970-ih kada su Amerikanci, na osnovu modela F-5E Tiger II, razvili novi avion F-20.

F-20 je prvi u američkoj vojnoj avijaciji uveo napredne tehnologije, uključujući za to vreme savremenu avioniku, motor GE F404 koji je omogućavao F-20 Tigershark-u da dostigne brzinu od Mach 2.1, i raznovrsan spektar naoružanja, poput raketa vazduh-vazduh AMRAAM i vazduh-zemlja Maverick.

Avion je projektovala kompanija Northrop Corporation i avion je bio zamišljen kao dobro i prvenstveno pristupačno rešenje za međunarodno tržište. Razvijan je tokom 1970-ih i početkom 1980-ih godina.

Praktično, F-20 je bio derivat modela F-5E Tiger II, ali sa boljim performansama i, što je najvažnije, nižim troškovima u poređenju sa tadašnjim avionima poput poznatog F-16 Fighting Falcon-a.

northrop f 20 tigershark
northrop f 20 tigershark

Glavni cilj projekta bio je plasiranje F-20 na strana tržišta, a avion je bio namenjen savezničkim zemljama SAD kojima je trebao efikasan, ali jednostavniji avion za upotrebu od modela koji su SAD mogli da ponude u to vreme.


Ko i zašto je u SAD odlučio da prekine projekat F-20 Tigershark?

Iako je F-20 impresionirao saveznike SAD svojim performansama, projekat je obustavljen iz više razloga.

Naime, američki saveznici su imali problem. Pod predsednikom Džimijem Karterom, Sjedinjene Države nisu htele da daju F-15 Eagle ili F-16 Fighting Falcon mnogima od njih. Izrael je imao sreće i mogao je da kupi avione, ali većina drugih saveznika morala je da se zadovolji nečim manje sposobnim.

Međutim, ključna je bila odluka administracije predsednika Ronalda Reagana sredinom 1980-ih da ublaži restrikcije izvoza američkih borbenih aviona visokih performansi, poput F-15 i F-16. Ta odluka označila je kraj programa F-20 Tigershark.

Savezničke zemlje su, stoga, radije birale F-16, koji je uz to imao podršku američkih vladinih izvoznih programa.

Američka vlada je favorizovala F-16 i za sopstvene vazduhoplovne snage, što je dodatno smanjilo podršku za F-20.

The Forgotten F-20 Tigershark

Na kraju, promene u Hladnom ratu i odbrambenim politikama smanjile su interes za niskobudžetne borbene avione.

Izgrađena su tri prototipa (od kojih su se dva srušila nakon što su njihovi piloti pali u nesvest zbog prevelikih g-sila), a četvrti bi imao veći kapacitet goriva, međutim samo delimično je završen. Program F-20 Tigershark je napušten 1986. godine.

Iako F-20 ostaje izvanredan primer tehnički naprednog i uravnoteženog borbenog aviona, Tigershark nikada nije ušao u serijsku proizvodnju niti na strana tržišta zbog ekonomskih i političkih razloga.

Problem je bio taj zato što, čak iako ga je Čak Jeger svojevremeno reklamirao, vazduhoplovstvo i mornarica SAD nisu hteli avion. Poslednja šansa za uspeh ovog aviona došla je i prošla kada je vazduhoplovna nacionalna garda SAD odbila da zameni F-106 Delta Pikado i F-4 Fantome sa F-20, odlučivši se umesto toga za modifikovane F-16.


F-16 kao jedan od uzroka propasti F-20 Tigershark-a

Američki F-16 Fighting Falcon, avion „odgovoran“ za obustavu projekta F-20, bez sumnje je najpopularniji i najprodavaniji lovački avion 4. generacije ikada napravljen.

Northrop F-20 Tigershark Crash (1984)

Čak i danas i dalje postoji mnogo narudžbina za F-16, a najnaprednija verzija je F-16 Block 70/72 Viper, kupuju upravo zemlje koje traže niskobudžetna rešenja kada je ponuda Sjedinjenih Država u pitanju.

13 KOMENTARA

  1. Halo, dosta američkih splačina! Imaš li ti dušu? Pa, ko nam pobi oniliku decu? Milieu Rakić od 3. godine ubila je američka a ne ruska bomba 1999te! Decu im nikada nećemo oprostiti! A ti slobodno “idi preko bare”, ako ti se ovde ne sviđa! Jer Srbije NIKADA neće ući ni u EU a kamoli ne u fašistički NATO! A Srbija će ići u BRIKS ili će biti mala, nezavisna i naoružana do zuba država koja se oslanja na BRIKS. Prihvati to kao fakat. Ni Vučić ne sme protiv većine naroda, a ti ćeš nešto da menjaš? Nećeš, i zato, prestani da pljuješ budućeg otvorenog saveznika Srbije, Rusku Federaciju..

    Slažem se 1
    Ne slažem se 2
  2. F-20 je ima vreme pripreme za poletanje sa PSS 10-15 minuta kraće od pobrojanih aviona. To je osnovni razlog zašto nije ušao u serijsku proizvodnju za izvoz. Slabini avion koji ranije uzleti ima prednost nad boljim avionom koji se još sprema za uzletanje.

  3. Ловац F-20 показао се фантастично у Афричким земљама против народа који од оружја има копље и нож.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 5
  4. F-5 Tiger je projektovao naš čovek mislim da se prezivao Jakovljević … jedan od najagilnijih borbenih aviona koji je zasluženo dobio i ulogu u filmu “Top Gun” … šteta što ga USAF nije puno cenio …

    Slažem se 2
    Ne slažem se 2
  5. Какве будале. Па да стега правили за извоз исплатио би се. Производња, резервни делови и обука пилота. Паметноме доста

    Slažem se 3
    Ne slažem se 1
      • Halo, dosta američkih splačina! Imaš li ti dušu? Pa, ko nam pobi oniliku decu? Milieu Rakić od 3. godine ubila je američka a ne ruska bomba 1999te! Decu im nikada nećemo oprostiti! A ti slobodno “idi preko bare”, ako ti se ovde ne sviđa! Jer Srbije NIKADA neće ući ni u EU a kamoli ne u fašistički NATO! A Srbija će ići u BRIKS ili će biti mala, nezavisna i naoružana do zuba država koja se oslanja na BRIKS. Prihvati to kao fakat. Ni Vučić ne sme protiv većine naroda, a ti ćeš nešto da menjaš? Nećeš, i zato, prestani da pljuješ budućeg otvorenog saveznika Srbije, Rusku Federaciju..

        Slažem se 1
        Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version