NaslovnaNovosti„Nismo je ni videli“ – Kina potopila nosače aviona britanske mornarice za...

„Nismo je ni videli“ – Kina potopila nosače aviona britanske mornarice za 5 minuta u simuliranom ratu

Pekinški protivbrodski projektili (verovatno DF-17) potopili su dva britanska nosača aviona vredna 8 milijardi za nekoliko minuta tokom simulacije svetskog rata.

Čitav svet izgleda da se sada kreće u ritmu rata, uključujući i kineske oružane snage, koje se nalaze na vrhu zajedno sa američkim i ruskim snagama.

U nedavnoj velikoj simulaciji oružanog sukoba, kineska ratna mornarica testirala je performanse svojih poznatih protivbrodskih projektila protiv neprijateljskih nosača aviona.

Rezultat je bio impresivan: ponos britanske kraljevske mornarice, nosači aviona klase Queen Elizabeth, vredni više milijardi funti, uništeni su za samo nekoliko minuta.

ŠOK u Britaniji

Nedavna kineska vojna simulacija još jednom ukazuje na to da se era nosača aviona možda približava kraju. Kao što teški i spori tenkovi postaju ranjivi na male i agilne dronove, tako i ogromni nosači aviona postaju laka meta savremenih protivbrodskih projektila.

Britanska kraljevska mornarica trenutno upravlja s dva takva broda, HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales. Svaki od njih koštao je London 6,2 milijarde funti i smatraju se perjanicama flote. Takođe su relativno nove akvizicije, uvedene 2017. i 2019. godine.

najnoviji britanski nosač aviona slomio osovinu propelera
HMS Prince of Wales

Međutim, napredak koji su Rusija i Kina postigle poslednjih godina u tehnologiji balističkih protivbrodskih projektila dugog dometa doveo je Ameriku i Evropu do sumnje u „preživljavanje“ ovih ogromnih ratnih brodova na savremenom bojnom polju.

Ruski i kineski protivbrodski projektili dobili su nadimak „ubice nosača aviona“ i to s pravom…

U simulacijama se pokazalo da ovo oružje može potopiti čak i američke super-nosače aviona, ne ostavljajući gotovo nikakvu šansu neprijatelju za reakciju.

„Admirali britanske kraljevske mornarice su užasnuti ogromnim napretkom koji je kineska mornarica postigla u razvoju i usvajanju protivbrodskih projektila. Kinezi takođe mogu da otkriju i prate sve britanske ratne brodove,“ napisao je EuroAsian Times, komentarišući vest.

DF-17 možda postane i avionska raketa

Projektil koji prednjači u kineskom protivbrodskom arsenalu zove se DF-17. To je najnovije takvo oružje iz Pekinga, opremljeno hiperhipersoničnim bojevim modulom i dometom za koji se tvrdi da doseže čak 2.500 kilometara. SAD vide kinesku hipersoničnu raketu DF-17 kao „najveću pretnju“.

Prema izveštajima, DF-17 bez problema probija regionalnu američku protivraketnu odbranu. Može ići od Kine do američkih vojnih stanica u Jokosuki, Japanu i Južnoj Koreji u maksimalnom dometu od 2.500 kilometara.

Iako je DF-17 raketa predviđena za lansiranje sa zemlje, neki izveštaji ukazuju da bi varijanta sa vazdušnim lansiranjem mogla biti razvijena za upotrebu od strane bombardera Xian H-6N, najnovijeg modela porodice bombardera H-6.

Sa dometom od 10.000–11.000 kilometara i opremljen DF-17, H-6N može da dopre do svih neprijateljskih instalacija širom celog Indo-Pacifika.

Hipersonična raketa je prvi put dospela na naslovne strane dok je debitovala u oktobru 2019. godine na vojnoj paradi povodom 70. godišnjice vladavine Komunističke partije u Kini.

Sistem, raspoređen 2020. godine, predviđen je da zameni neke zastarele sisteme balističkih raketa kratkog dometa.

sad vide kinesku hipersonicnu raketu df 17 kao najvecu pretnju
kineska hipersonicna raketa df 17

Kasnije, 2021. godine, Kineska armija je sprovela svoj prvi javni hipersonični test koji je uključivao DF-17 Glide, što je izuzetno potreslo Sjedinjene Države. Prema izveštajima, DF-17 bi mogao da isporuči i konvencionalni i nuklearni teret. Raketa se može lansirati iz mobilnog transportno-upravljačkog lansera.

Nakon podizanja na skoro egzoatmosferske visine, projektil se odvaja i koristi hipersonično klizni nosač DF-ZF da pronađe svoj cilj. Zbog svoje velike brzine, niske putanje i fleksibilnosti u toku leta, može uspešno da prodre kroz sofisticiranu odbranu protivnika u okolnostima u kojima bi konvencionalniji sistemi verovatno zakazali.

10 KOMENTARA

  1. Tesko Britanski nosaci da dodju u domet Kineskih raketa,dobro znaju za njih,pitanje dal bi i isli na Pacifik u neki sukob ,mozda jedan nosac.Veci problem kako bi prosli Kineski nosaci ,Kinezi nemaju iskustva ,ko SAD,Britanija,Japan sa nosacima.Plus zna se njihova pozicija.Kini ne odgovara duzi sukob,ko Rusiji ,pitanje i hranu dal mogu da proizvedu za sve.Rusi proizvode hranu,gorivo,oruzje i gotovo sve proizvode za duzi sukob,uz neke uvozne komponente u manjem broju.Rusi mnogo manje zavise od Zapada,od Kine.

  2. Neki su u simulacijama za 3 dana bili u Kijevu. Kad ono…

    Neki su tenkom krenuli na Hrvatsku a vratili se traktorom.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 2
    • @Cro Asshole- Ovako izgleda kada malobrojni pripadnik banana NATO rajhovske državice nastale kao i ukrajina u 21.veku uz 100%-tnu pomoć NATO gde su oni bili samo topovsko meso kao sada ukroinci, koja u svetu ima po glavi stanovnika najviše PTSP-ovaca dobijenog u ratu glumi junačinu.

  3. Nosači su danas zastarela oružja, propala investicija za sve države koje ih imaju. To se danas lako potapa ruskim raketama.

  4. “Nedavna kineska vojna simulacija još jednom ukazuje na to da se era nosača aviona možda približava kraju. Kao što teški i spori tenkovi postaju ranjivi na male i agilne dronove, tako i ogromni nosači aviona postaju laka meta savremenih protivbrodskih projektila.”. Већ сам озбиљно уморан од објашњавања колико су велике будалаштине овакве тврдње. Носачи авиона лака мета?! За кога? Ракете које могу овако да их потопе имају које државе? Вероватно само две. Кина и Русија. А шта ће остале државе када им се каубоји намераче носачима авиона? Или тенкови. А чиме ћете то да зауземте територију ако избаците тенкове и генерално оклопна возила? Дроновима?! Ма важи. Стварно велике будалаштине.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 2
    • A ko si inače ti da bi bilo šta nekome objašnjavao?
      Dve zemlje, da. Upravo one koje Amerikanci računaju za neprijatelje. Tačno da Irak, Sirija i slične zemlje, ne mogu da im potopi nosače, ali oko Irak nikoga i nije briga. Valjda i sam shvataš da Ukoliko dođe do velikog rata, prvo što će nestati, su nosači aviona? A kada se dođe do tačke da se potapaju nosači, misliš li da je bitno hoće li se koristili konvencionalno ili nuklearno oružje?
      Laka su meta za velike sile, činjenica je.

      Slažem se 4
      Ne slažem se 1
      • Kada zapocinjes svoj komentar sa “A ko si inače ti da bi bilo šta nekome objašnjavao?”, onda je mozda vreme da to pitanje postavis onom drugaru koji te svako jutro gleda iz ogledala!
        Izneses svoje misljenje, i to jeste u redu! Ali zasto nekom zameras kada on iznese njegovo misljenje? Bez obzira ko je u pravu (mozda se i slazem sa tvojom tvrdnjom), ali ne shvatam zasto moras napasti licno nekoga ko radi isto sto i ti!? Komentari i sluze tome da normalno komuniciras sa ljudima sa kojima delis slicna interesovanja.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave