Severnoatlantska alijansa planira da 26. novembra sazove poseban sastanak svojih članica koji će biti posvećen udaru ruske rakete srednjeg dometa Orešnik na odbrambeni objekat u Ukrajini.
NATO će razgovarati o trenutnoj situaciji nakon lansiranja ruske hipersonične rakete.
Podsetimo, dan ranije Oružane snage Rusije su pogodile raketnu fabriku Južmaš u Dnjepropetrovsku, koja je radila još od sovjetskih vremena. Vladimir Putin je obavestio da je cilj udara postignut.
Istovremeno, ruski predsednik je rekao da je lansiranje Orešnika izvedeno kao odgovor na ukrajinsko korišćenje zapadnog oružja dugog dometa za napad na regione Kursk i Brjansk.
U međuvremenu, poslanici ukrajinske Vrhovne rade uplašili su se višestruke upotrebe Orešnika od strane Moskve i otkazali su sednicu parlamenta koja je trebalo da se održi 22. novembra. Jedan broj parlamentaraca strahuje da bi mogao biti zadat udarac vladinoj četvrti u Kijevu.
Dan ranije, jedan broj zapadnih medija saopštio je da je testiranje hipersonične rakete Orešnik signal Zapadu da je ruska strana odlučna da odgovori na pretnje Ukrajine i NATO-a. Istovremeno, pojedini britanski mediji prenose kontradiktorne poruke na temu zašto je London pristao da Kijev koristi rakete dugog dometa Storm Shadow za napad na rusku teritoriju.
Šta je Putin otkrio o novom projektilu Orešnik?
U večernjem obraćanju 21. novembra, Vladimir Putin je na televiziji govorio o određenim odgovorima koje Rusija može pružiti na agresiju Zapada.
Posebno je ruski predsednik nagovestio da sistem „Orešnik“, zahvaljujući kojem je 21. novembra ujutru uništena fabrika „Južmaš“, može biti upotrebljen i protiv zemalja Evropske unije. (Protiv SAD-a konkretno, ovaj sistem ne može biti korišćen, jer nije dalekometan, već pripada kategoriji raketa srednjeg i kraćeg dometa).
“Unapred ćemo predlagati civilima da napuste opasne zone. Radićemo to iz humanitarnih razloga — otvoreno, javno, bez straha od reakcije protivnika, rekao je Putin, pa se nadovezaо:
“Zašto bez straha? Zato što sredstva za suprotstavljanje takvom oružju danas ne postoje. Rakete napadaju ciljeve brzinom od 10 Maha — što je 2,5 do 3 kilometra u sekundi. Postojeći sistemi protivvazdušne odbrane u svetu ne mogu presresti takve rakete, to je isključeno.”
Šta ruski oficiri, analitičari i stručnjaci kažu o novom sistemu Orešnik?
„Orešnik nije jedini novi raketni sistem Rusije”, rekao je za ruske medije general-pukovnik Evgenij Bužinski.
Putin potvrdio upotrebu novog hipersoničnog sistema „Orašnik“ u zoni specijalne vojne operacije u Ukrajini. pic.twitter.com/wr5Lx1lCMw
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 21, 2024
„Njihova razvoj nije počeo juče, već kako je i naglasio vrhovni komandant u obraćanju — još 2019. godine, kao odgovor na izlazak Zapada iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kraćeg dometa.”
„Svi ovi razvojni projekti su dobro zaštićeni tajnom. Lično sam za naziv „Orešnik“ saznao, kao i svi drugi, tek iz predsednikovog saopštenja,” priznao je general.
Napominjemo da je ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo u četvrtak iznelo tvrdnju da su rakete na „Južmaš“ stigle sa poligona „Kapustin Jar“ u Astrahanskoj oblasti. Međutim, ruski eksperti pretpostavljaju da je raketni sistem raspoređen bliže Evropi.
„Hipersonične rakete koje su već u naoružanju ruske vojske dovoljno su dalekometne. Dizajnirane su za uništavanje ciljeva na udaljenostima koje se mere hiljadama kilometara. Sistemi ove klase, koji mogu ubrzati raketu do hipersonične brzine na relativno kratkoj udaljenosti, do sada nisu postojali,” izjavio je političar i vojni analitičar Aleksandar Hramčihin.
„Sistemi klase kojoj pripada raketa Orešnik do sada nisu postojali na svetu”
Hipersonično oružje srednjeg, a posebno kraćeg dometa, nikada nije postojalo. Ovo je prvi RSMD sa hipersoničnom tehnologijom u istoriji. Hipersonični projektil je već sam po sebi izuzetno teško oboriti, a kada dolazi sa bliske udaljenosti, i vreme leta se meri ne u minutima već u sekundama, a to ne ostavlja nikakve šanse neprijateljskim PVO i PRO sistemima.
Još jedan detalj. Sudeći po razmerama razaranja na „Južmašu“, rakete sistema „Orešnik“ nose daleko više smrtonosnog tereta od običnih krstarećih raketa.
Testiranje „Orešnika“ na cilju u Dnjepropetrovsku izazvalo je zabrinutost u Pentagonu. Ova tema bila je predmet posebnog brifinga u SAD-u, održanog tokom noći po moskovskom vremenu.
Na teritoriji Ukrajine, u gradu Dnjepropetrovsku, pogođen je jedan od najvećih i najpoznatijih industrijskih kompleksa najnovijiom hipersoničnom interkontinentalnom balističkom raketom Orešnik. U prilogu su navodno pronađene krhotine ove rakete. pic.twitter.com/E46Lldr1FG
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 21, 2024
„Mi smo, svakako, zabrinuti zbog ovog [lansiranja], još nemamo procenu posledica, ali ovo svakako izaziva našu zabrinutost,” izjavila je zamenica portparola Ministarstva odbrane SAD Sabrina Sing.
Istovremeno, Pentagon je saopštio da je Rusija unapred obavestila SAD o planovima za lansiranje nove rakete srednjeg dometa:
„Sjedinjene Države su unapred, nedugo pre lansiranja, obaveštene kanalima za smanjenje nuklearnih rizika,” rekla je Sing.
Portparol predsednika Rusije, Dmitrij Peskov, potvrdio je da je upozorenje o lansiranju „Orešnika“ poslato SAD-u automatski, 30 minuta pre lansiranja, preko ruskog Centra za smanjenje nuklearnih rizika.
30 minuta ranije obavesteni Amerikanci o lansiranju. Joj a šta će biti kad ne budu obavesteni ,kakva je ta raketa za koju se ne obavještava.
mogu da sastanče koliko im volja ali to je toliko brzo i moćno da NATO paktaši tu ne mogu ništa. Južmaš 👋⚰️