NaslovnaNovostiRat može da iznedri mnoge, neobične, pa i neverovatne situacije: Amerikanci i...

Rat može da iznedri mnoge, neobične, pa i neverovatne situacije: Amerikanci i Nemci – (ne)očekivani saborci

Rat može da iznedri mnoge, neobične, pa i neverovatne situacije. U to smo se uverili na mnogim primerima. Ovaj je, međutim, veoma redak. Nije reč o zajedničkoj proslavi Božića kao na Zapadnom frontu, ili Uskrsa na Solunskom, već o stvarnoj borbi u istom stroju. 

Zamak Iter koji se nalazi na teritoriji tirolske opštine Iter, u okrug Kicibiel (Kitzbühel, današnja Austrija) podignut je u XIII veku. U svojoj istoriji mnogo puta je, kao i sve slične kapitalne građevine, rušen, obnavljan, a zatim ponovo razvaljivan do temelja.

Njegove ruševine kao građevinski materijal koristili su okolni seljaci. U XIX veku zamak je obnovljen na istim temeljima, a početku XX veku on je poprimio konačan izgled prateći neogotički stil. Kao takav, bio je idealan kao tamnica za visoke političke i vojne rukovodioce Francuske koji su zarobljeni 1940. godine u Francuskoj.

Nacisti su ih posle nekoliko seljenja prebacili 1943. godine upravo u taj zamak. U zarobljeništvu, bolje rečeno zatvoru, nalazili su se: ministar vojske i premijer Pol Reno (Jean Paul Reynaud), Eduard Daladje (Édouard Daladier), bivši prvi ministar, bivši glavnokomandujući Moris Gamelan ( Maurice Gamelin) i Maksim Veigan (Maxime Weygand), uz mnoge druge. Napomenimo da su tu bili, između ostalih, Žorž Klemanso, sin Mišela Klemansoa, sestra De Gola, itd.  

Spasavanje

Četvrtog maja 1945. godine načelnik službe bezbednosti zamka i njegovi podređeni, shvativši da je Treći rajh propao, rešili su da se na vreme spasu i pobegli su. Zatvorenici su ostali prepušteni sami sebi. Svejedno, oni su se bojali da napuste zamak jer su se oko njega još uvek nalazile grupice ogorčenih nacista.

Francuzi su poslali Čeha Andreasa Krobota, nekadašnjeg logoraša Dahaua, da pokuša pronaći saveznike. Krobot, koji je u zatvoru bio kuvar, uputio se na bicikli da potraži pomoć. U susednom radiću Vergl (Wörgl) on je slučajno sreo borca austrijskog pokreta otpora. On ga je odveo kod neobičnog saveznika – majora Vermahta Jozefa Gangla koji je izdao Treći rajh i dostavljao oružje antifašistima (!).

Krobot je produžio da traži Amerikance, ali sada u automobilu i u društvu Gangla. Na američke tenkiste iz sastava 12. oklopne divizije, Sedme američke armije generala A. Patča (Alexander McCarrell Patch) naišli su u gradu Kufštejnu. Kapedan Džon Li, proučivši pismo-akreditiv iz zamka Iter i konsultujući se putem radija s višom komandom, krenuo da ih oslobodi.

Bitka i oslobođenje

Vojnicima 23. tenkovskog bataljona iz pomenute 12. oklopne divizije komandovao je upravo taj kapetan. On je predvodio tenkovski vod od četiri srednja tenka ”M4 Šerman”. Međutim, najpre je do zamka stigao samo komandirski tenk.

Njima se pridružio, očigledno u želji da olakša svoj izvesno zarobljenički položaj, major Jozef Gangl sa svojih 13 ljudi, ali i hauptšurmfirer SS (kapetan) Kurt Zigfrid Šrader. Ovoj neobičnoj grupi priključio se i jedan pripadnik austrijskih ustanika, kao i nepoznat broj oslobođenih francuskih zarobljenika.

Svega je u tom šarenom odredu bilo 36 ljudi. Nešto kasnije u pomoć su pritekli delovi 12. tenkovske i 36. streljačke divizije. 

Nemci su pokušali da povrate kontrolu nad zamkom. Ili se nekome još ratovalo, ili napadači nisu bili u toku zbivanja. Na nemačkoj strani bilo je između 150 i 200 vojnika iz sastava 17. motorizovane SS divizije ”Gotfrid Gec fon Berlihingen” (Gottfried „Götz“ von Berlichingen) pod komandom oberfirera (brigadnog generala) Georga Bohmana.

Četa je bila ojačana protivtenkovskom baterijom. Protivtenkovski top te baterije pogodio je tenk ”Luda Dženi” američkog kapetana, koji je došao do kapije zamka. Visoki zatvorenici nisu zaboravili kako se ratuje, već su dohvatili ostavljeno oružje i počeli da dejstvuju po neprijatelju.

Amerikanci, Francuzi i Nemci dejstovali su do dolaska pojačanja. Odbranu je očigledno spasilo to što se zamak nalazio na steni do koje se moglo doći samo uzanim mostom. Zahvaljujući takvom položaju, esesovci su se raštrkali oko zamka.

Koliko je to bilo dobro kao razređen cilj, toliko je bilo loše za sasređen protivnapad, pa su Nemci izgubili nekoliko desetina ljudi, što ubijenih, što ranjenih. Ostali su se razbežali ili se predali.

pol reno i moris gamelen u ruševinama zamka
pol reno i moris gamelen u ruševinama zamka

Oficir Vermahta Jozef Gangl poginuo je, reklo bi se časnom vojničkom smrću, pokušavajući da spase bivšeg prvog premijera Francuske Pola Renoa. Posmrtno je odlikovan oredenom heroja austrijskog pokreta otpora.

Nekoliko ljudi je bilo ranjeno, a jedan tenk je bio oštećen. Kurta Šradera su zarobili kao pripadnika SS, ali zahvaljujući urgiranjima bivših zarobljenika zamka Iter, posle dve godine on je oslobođen.

Bitka za zamak Iter bila je jedna od dve bitke Drugog svetskog rata gde su se  izmešani, borili dojučerašnji neprijatelji protiv esesovaca. Druga bitka dogodila se u blizini sela Gostoun, na teritoriji savremene Češke, tokom operacije ”Kauboj”.

Tada su se udružili Amerikanci, nemački zarobljenici, saveznički zarobljenici i ruski dezerteri iz Prve kozačke divizije Vermahta i stupili u bitku sa snagama SS. Razlog? Spasavanje retkih konja. Eto, i to je jedan od kamičaka mozaika zvanog rat. 

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave