Naslovna Novosti Nakon udara ruske interkontinentalne balističke rakete, Kijev želi američki PVO sistem THAAD...

Nakon udara ruske interkontinentalne balističke rakete, Kijev želi američki PVO sistem THAAD vredan 3 milijarde dolara

58
thaad lanser
thaad lanser
google news

Ukrajinski mediji, nakon današnjeg udara na industrijski objekat u Dnjepropetrovsku od strane ruske interkontinentalne balističke rakete, koji još uvek nije zvanično potvrđen, nastoje da Kijev dobije nove sisteme PVO ali i rakete.

U nekim publikacijama se naglašava da je Ukrajina nemoćna protiv ovakvog oružja. Međutim, to nije sasvim tačno.

Neki resursi ističu da interkontinentalne balističke rakete mogu oboriti jedino američki protivvazdušni sistemi THAAD, koje su SAD ranije razmestile u Izraelu za odbranu od potencijalnih raketnih napada Irana.

Ovaj sistem može otkriti ciljeve na udaljenosti do 1.000 kilometara, dok je visina presretanja od 150 do 200 kilometara. Takođe treba istaći da cena sistema THAAD, zajedno s opremom, iznosi oko 3 milijarde dolara.

U “aluzivnim porukama” se podseća i na to da je ruska interkontinentalna balistička raketa, ispaljena iz Astrahanske oblasti, prešla udaljenost do Dnjepropetrovska za samo pet minuta.

raketa tomahawk
raketa tomahawk

Podsetimo, ranije se u medijima pojavila informacija da Ukrajina može zatražiti od SAD rakete „Tomahawk“ za napade na ciljeve u dubini teritorije Rusije.

Vredi napomenuti da je Vašington ranije odbio mogućnost isporuke Tomahawk-a i Thaad-a Kijevu, ocenjujući da je Ukrajini već isporučeno dovoljno naoružanja. Pentagon je objasnio zašto Ukrajini ne daje PVO sistem THAAD, kao što je Izraelu upotrebivši rečenicu: “To je kao da poredite jabuke i narandže”

Kijev je od SAD nekoliko puta tražio ovaj sistem, međutim, nikada nisu stigle čak ni naznake da bi THAAD mogao ni u budućnosti da bude raspoređen u Ukrajini.

THAAD je deo slojevite arhitekture koju su SAD izgradile protiv pretnji kao što su balističke i interkontinentalne rakete. Smatra se komplementarnim sa sistemom Patriot (koji je namenjen za presretanje raketa kraćeg dometa nego THAAD), sistemom Aegis (koji može pogađati rakete na veoma velikim visinama, u svemiru), i sistemom Ground-based Midcourse Defense – GMD (protiv interkontinentalnih balističkih raketa – ICBM).

thaad princip rada
thaad princip rada

PVO THAAD ukratko

“THAAD” se odnosi na Terminalnu visoku zona odbrane na području velikih nadmorskih visina i predstavlja napredni sistem odbrane od raketa dizajniran za presretanje i uništavanje balističkih raketa kratkog, srednjeg dometa tokom njihove terminalne faze leta.

Sistem je dizajniran da se brani od pretnji balističkim raketama kako unutar atmosfere, tako i izvan nje.

Ključne karakteristike i komponente sistema THAAD uključuju:

  1. Radar: THAAD koristi napredan X-band radar, poznat kao AN/TPY-2 radar, za praćenje i identifikaciju dolazećih pretnji. Ovaj radar pruža podatke visoke rezolucije o ciljevima i može razlikovati stvarne pretnje od neprijateljskih objekata poput ruševina ili mamaca.
  2. Rakete Presretači: Rakete koje koristi THAAD dizajnirane su za sudar i uništavanje dolazećih balističkih raketa. Ove rakete nazivaju se THAAD Interceptor.
  3. Lanseri: Lanseri THAAD koriste se za transport i lansiranje interceptor raketa. Svaki lanser može nositi više interceptora.
  4. Sistem kontrole vatre i komunikacije: Elementi kontrole vatre i komunikacije THAAD odgovorni su za koordinaciju celokupnog sistema i usmeravanje interceptor raketa ka njihovim metama.
thaad
thaad

THAAD je ključni deo sistema odbrane od balističkih raketa Sjedinjenih Američkih Država i razmešten je na različitim lokacijama širom sveta radi zaštite od potencijalnih pretnji balističkih raketa. On je dizajniran da dopuni druge sisteme odbrane od raketa, poput Patriot sistema protivraketne odbrane.

Razmeštanje THAAD-a bilo je predmet geopolitičkih rasprava i tenzija, posebno na mestima gde je instaliran. Na primer, razmeštanje THAAD-a u Južnoj Koreji bilo je izvor sukoba između Južne Koreje i Severne Koreje, kao i između Južne Koreje i Kine.

58 KOMENTARA

  1. Bolje da smo mi to kupili za tri milijarde nego avione koji neće stići ni da polete.Naravno ako bude potrebno,ne daj bože!

    Slažem se 20
    Ne slažem se 3
    • Ruska hipersonična raketa leti 3km/s
      a američki radarski sistem lociraju je na udaljenosti od 1000km. pa ako znaš ti izračunaj koliko ima vremena za obaranje.

      Slažem se 6
      Ne slažem se 2
  2. Oni nisu samo nacisti benderovci, oni su benderovci debili. Oni bi da ratuju a da im ceo svet šalje oruźje. To glupanderi nije moguće, mnogo ste se zahebali. Žao mi je naroda koji strada, dok se oni bogate i kupuju nekretnine i imanja po svetu. Da imate malo mozga, znali bi ste da vi to sigurno nećete koristiti.

    Slažem se 29
    Ne slažem se 4
  3. Koji indijanci sta je sledece sto ce onaj prosjak da trazi stigao je do tomahawka i THAAD da mu nece trebati mozda nosac aviona

    Slažem se 50
    Ne slažem se 5
  4. “KINŽAL” je hipersonična raketa,i nemoguće je oboriti,taj američki sistem JE POTPUNO NEMOČAN!! A svako ko se razume,zna da Ukrajinci ne koriste nijednu zapadnu raketu,već njih konteoišu i ispaljuju Amerikanci i NATO oficiri,jer nijedna ne može da se aktivira i lansira na cilj bez Satelitskog navođenja,koje Ukrajna NEMA!!

    Slažem se 63
    Ne slažem se 8

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version