NaslovnaNovostiRuski izvori izveštavaju o prvoj upotrebi britanskih projektila Storm Shadow u regionu...

Ruski izvori izveštavaju o prvoj upotrebi britanskih projektila Storm Shadow u regionu Kursk dok SAD daju dozvolu

Prema preliminarnim ruskim izveštajima, Oružane snage Ukrajine nanele su još jedan udar NATO raketama na teritoriju Rusije. 20. novembra ukrajinski udari raketama Storm Shadow na ratom razorenu rusku oblast Kursk.

Ruski vojni izvori javili su da se napad dogodio oko 15 časova po lokalnom vremenu. Navodno je ispaljeno do 12 projektila Storm Shadow. Fragmenti su navodno pronađeni u blizini sela Marino. Selo se nalazi zapadno od Riljska u ruskoj pozadini.

Na snimcima sa tog područja vidljiva su oštećenja na civilnim stambenim zgradama. Svi detalji o šteti tek treba da budu otkriveni.

Prema preliminarnim izveštajima PVO sistemi 57E6/M i 9M338K Pancir-S1 i Tor-M2 uspešno su presreli odred od 12 stelt vidljivih krstarećih raketa Storm Shadow, a krhotine je otkrilo lokalno stanovništvo.

Ovo je barem drugi napad na rusku pozadinu raketama NATO-a. U noći 19. novembra, rakete ATACMS američke proizvodnje gađale su rusku oblast Brjanska. Danas je britnaski The Times objavio da je Vašington ukinuo zabranu upotrebe projektila Storm Shadow za udare duboko u Rusiju.

Sjedinjene Američke Države dale dozvolu da koriste Storm Shadow za udare duboko po Rusiji

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena odobrila je upotrebu britanskih raketa dugog dometa Storm Shadow za udare duboko na rusku teritoriju, objavio je britanski The Times, pozivajući se na izvore sa Dauning strita.

Publikacija napominje da britanski premijer Kir Starmer i članovi njegove vlade neće davati zvanične izjave o Storm Shadow iz „operativnih razloga“ kako ne bi dali Moskvi „stratešku prednost na bojnom polju“.

Podsetimo, London već nekoliko meseci traži dozvolu od Vašingtona za udare Storm Shadow duboko po Rusiji. Reč je o britanskim raketama, a njihova uspešna upotreba je nemoguća bez američkih sistema za navođenje.

Istovremeno, Starmerovi saradnici su izjavili za publikaciju da odobravanje raketnih udara Storm Shadow duboko u rusku teritoriju neće promeniti tok sukoba u Ukrajini. Tako je bivši britanski ministar odbrane Ben Volas naglasio da bi transfer krstarećih raketa Taurus u Kijev bio značajniji korak.

Napominje se da je Starmer saznao za Bajdenovu odluku da dozvoli Ukrajincima da koriste rakete dugog dometa ATACMS protiv ciljeva u Ruskoj Federaciji na pola puta preko Atlantika, kada je leteo na samit G20 u Rio de Žaneiru.

zelenski pise po raketi storm shadow
zelenski pise posvetu po raketi storm shadow

Premijer i njegovi najviši saradnici, okupljeni ispred aviona, već su tri dana ranije znali za Bajdenovu odluku, ali nisu bili spremni da vest procuri tako brzo, naglašava izdanje.

Prekretnica je nastupila kada je histerija oko severnokorejskih vojnika počela da se vrti, što se smatralo „velikom eskalacijom“. Visoki vladini izvori rekli su Tajmsu da su prethodni američki prigovori na upotrebu Storm Shadow sada odbačeni.

Storm Shadow/SCALP rakete ukratko

Storm Shadow i(ili) SCALP-EG su dve krstareće rakete dugog dometa koje Velika Britanija i Francuska isporučuju Ukrajini. Mogu da gađaju ciljeve na udaljenosti do oko 500 kilometara, dok su za izvoz znatno kraćeg dometa. Kijev raspolaže i jednom i drugom verzijom.

Za ciljanje se koristi napredni inercijalni i satelitski navigacioni sistem. Nakon lansiranja, ove rakete dostižu brzinu od oko 1100 kilometara na sat. Dizajnirane su korišćenjem stelt tehnologije i mogu da lete nisko, što ih čini teškim za otkrivanje radarima. Već su objavljeni snimci koji pokazuju dejstvo ruskih protivvazdušnih sistema protiv ovih raketa.

Važna karakteristika je njihova velika destruktivna moć. Svaki Storm Shadow/SCALP-EG dugačak je preko 5 metara i težak približno 1.300 kilograma, sa približno 450 kilograma koji je dodeljen BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented Charge) bojevoj glavi.

U zavisnosti od napadačevih potreba, može da funkcioniše na više načina i da eksplodira pri udaru, sa zakašnjenjem ili u vazduhu, stvarajući salvu destruktivnih fragmenata.

Raketa je prvi put videla sukob u invaziji SAD na Irak. Oružje za precizne udare su upotrebili Tornado bombarderi iz RAF-ove 617 eskadrile tokom napada na Irak 2003. godine, a u potpunosti je u službi od 2004. godine.

ukrajinski su 24 sa raketom storm shadow
ukrajinski su 24 sa raketom storm shadow

Nije iznenađujuće da se na slici iznad vidite ukrajinski avion Su-24. Odavno je već potvrđeno da su ovi avioni odgovarajuće modifikovani da nose britanske i francuske krstareće rakete. To je postignuto uz pomoć pilona pozajmljenih upravo iz aviona Panavia Tornado.

Raketu je nakon toga koristilo nekoliko zemalja u borbenim operacijama, uključujući Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo tokom njihovog nasilnog svrgavanja režima u Libiji 2011. godine. U tom sukobu, projektil je korišćen za gađanje različitih ciljeva.

Storm Shadow/SCALP-EG je oružje koje je značajno unapredilo ukrajinsku vojsku. Ove rakete su korišćene, između ostalog, za nedavni napad na most Čonhar i luci Sevastopolj, gde ukrajinski i zapadni izvori tvrde da su pogodile podmornicu Rostov na Donu.

Do danas su rakete Storm Shadow pokazale donekle efikasnim u nanošenju preciznih udara na strateške ruske ciljeve.

oboreni storm shadow
oboreni storm shadow

Uz pomoć ove rakete, ukrajinsko vazduhoplovstvo je svoje bombardere Suhoj Su-24 pretvorilo u moćne sisteme za duboke napade, međutim, čini se da im ruski PVO ali i sistemi elektronskog ometanja zadaju ozbiljne muke.

Pre sukoba u Ukrajini, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo posedovale su otprilike 1.250-1.400 takvih projektila, a koliko ih je preostalo ne zna se. Vesti o ukrajinskim napadima ovim raketama na ukrajinskom frontu stižu često, te ukoliko uporedimo učestalost upotrebe sa potvrđenim udarima, borbena efikasnost zaista ostaje upitna.

8 KOMENTARA

  1. Вечерас ће бити врело… Јако врело, сви купе прње из Кијева и Украјине, вечерас Руси дижу све на Украјину… Али мене плаше руске подморнице, пријављено је да носе Рубеже… То већ није шала, дижу све вечерас са намером да је угасе, али дословно, вечерас Украјина иде у мрак!
    Само Калибара је спремно између 30 и 50 да буде лансирано… Све, све само да не лансирају Рубеже, ако лансирају Рубеже, онда ће бити НЕ ДАЈ БОЖЕ!

    • Mislio sam da je rs-26 rubež raketa kopnenog baziranja a ne podmornicka.Svejedno to nisi dobre vijesti.Spominjala se mogućnost da se ispali ali bez nbg.

  2. Zanimljivo je to koliko Rusi obaraju Ukrainskih raketa da se postavlja pitanje moze li zapad toliko proizvesti. Isto tako Ukrainci uvek obore 99,9 Ruskih dronova i samo jedan im umakne. Pa sta onda porusi Ukrainu i sta unisti Ruske jedinice na bojnom polju.

  3. 12 STEALTH видљивих крстарећих ракета. Ил се виде ил се не виде .

  4. Oboreni projektili kao i ATACMS, možeš misliti.
    Ako su ostale samo krhotine, to znači da je raketa pogodila svoj zadati cilj, sve drugo su samo laz.

    Slažem se 5
    Ne slažem se 6

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave