Nuklearno napadna podmornica USS Virginia nije mogla da izroni jer se njen propeler zapleo u ribarsku mrežu nesvesnih norveških ribara.
Grupa norveških ribara nedavno se našla u neverovatnom incidentu. Skandinavci su bacili mreže u ledeno more Norveške, ali umesto ribe, ulovili su nuklearnu napadnu podmornicu američke mornarice.
Zamislite reakciju njihovih porodica kada su im ispričali ovu priču!
Retka i neobična situacija
Incident se dogodio 11. novembra, u blizini fjorda Malangen, na obali Norveške. Tog dana kapetan ribarskog broda bio je Harld Engen. On je otkrio da je posle pražnjenja mreža njihovo plovilo primilo poziv obalske straže.
Norveška obalska straža ih je obavestila da je njihova mreža zapela za USS Virginia, nuklearnu napadnu podmornicu dužine 115 metara, koja pripada američkoj mornarici.
„Upravo smo ispraznili mreže i spremali se za povratak kada nas je putem radija kontaktirala obalska straža,“ izjavio je kapetan.
Straža je informisala ribare da je američka super-podmornica nenamerno uplovila u njihove ribarske mreže i da je s njima prešla razdaljinu od približno dve nautičke milje.
Incident je izazvao brojne reakcije jer u tom području svakodnevno plove brojni ribarski i drugi brodovi. Izgleda da se USS Virginia našla u ovoj nezgodi tokom svog puta iz luke Tromso, koja se nalazi u blizini. Tokom poslednjih godina, podmornica redovno plovi norveškim teritorijalnim vodama, ali će joj ova misija sigurno ostati u sećanju.
Dok je USS Virginia pokušavala da izroni na površinu, deo ribarske mreže zapleo se oko njenog propelera. Na mesto incidenta ubrzo je stigao brod norveške obalske straže, koji je pomogao oslobađanju propelera presecanjem mreže.
Portparol američke mornarice potvrdio je da niko nije povređen u incidentu i da se još uvek istražuje kako je došlo do ove nezgode.
Humor ribara i ozbiljnost mornarice
Iako su ribari sve shvatili kao šalu, američka mornarica pristupila je ovom slučaju s mnogo više ozbiljnosti, svesna da su posledice mogle biti tragične u drugačijim okolnostima.
Na svu sreću, ovog puta jedini gubitak bila je ribarska mreža norveških ribara!
Virginia klasa podmornica ukratko
Virginia klasa podmornica predstavlja najmoderniju seriju nuklearno pogonjenih višenamenskih podmornica američke mornarice. Ove podmornice su dizajnirane da budu tihe, smrtonosne i sposobne za obavljanje širokog spektra misija, od obaveštajnih operacija do borbenih zadataka na otvorenom moru ili priobalnim područjima.
Program za razvoj podmornica klase Virginia započet je 1990-ih kao odgovor na potrebu za ekonomičnijom alternativom podmornicama klase Seawolf.
Ove podmornice su dizajnirane za operacije u posthladnoratovskom dobu, s naglaskom na fleksibilnost i prilagođavanje različitim vrstama misija. Prva podmornica, USS Virginia (SSN-774), porinuta je 2004. godine, označivši novu eru u američkim podmorničkim operacijama.
Opremljene su nuklearnim reaktorom S9G, koji omogućava praktično neograničen domet i operacije bez potrebe za dopunom goriva tokom celog životnog veka podmornice (oko 33 godine). Broj članova posade iznosi oko 130 ljudi, uključujući oficire i mornare.
Maksimalna brzina iznosi oko 25 čvorova (46 km/h) u potopljenom stanju dok joj je operativna dubina nešto preko 240 metara. Poseduje napredne sonarne sisteme (Large Aperture Bow sonar), dok poseban dizajn trupa utiče na smanjenu buku dakle povećanu prikrivenost. Modularna je pa se očekuje laka nadogradnja budućim tehnologijama.
Što se naoružanja tiče, ima mogućnost postavljanja podvodnih mina. Tu si i 12 vertikalnih lansera za Tomahawk krstareće rakete, kao i 4 torpedne cevi za Mark 48 torpeda.
Protivbrodske i protivpodmorničke operacije Virginia klase podmornica uključuju otkrivanje i neutralizaciju neprijateljskih brodova i podmornica. Sposobna je da obavlja i obaveštajne i izviđačke misije, dakle prikuplja informacija i vrši nadzor na priobalnim područjima. Posebne operacije uključuju pružanje podrške specijalnim jedinicama, uključujući prevoz i iskrcavanje SEAL timova.
Varijante Blokova
Virginia klasa podmornica proizvodi se u više blokova, svaki s unapređenjima:
- Blok I: Osnovni model, prva četiri broda.
- Blok II: Pojednostavljeni proces gradnje radi smanjenja troškova.
- Blok III: Redizajnirani vertikalni lanseri i poboljšani sonarni sistemi.
- Blok IV: Produženi intervali između remonta za povećanje operativnog vremena.
- Blok V: Uvođenje modula za nošenje dodatnih raketa (Virginia Payload Module).
sramota za američku vojnu industriju, baš sramota.
Upetljali se ko kokoš u kudelju 😁
slab motor