Tokom noći i jutra 17.11.2024., Oružane snage Ruske Federacije izvele su kombinovani masovni napad na ciljeve na teritoriji Ukrajine koristeći kamikaze dronove, kao i rakete lansirane iz vazduha i sa mora.
Vazdušne uzbune oglašene su u većini ukrajinskih regiona još od prethodne večeri.
Masovni napad na Ukrajinu tokom noći između subote i nedelje izveden je u nekoliko talasa. Prvo su se na ukrajinskom nebu pojavili kamikaze dronovi tipa Geran, koji su tradicionalno dolazili iz više pravaca.
Prema rečima predstavnika ukrajinskih Vazduhoplovnih snaga, ruski dronovi delovali su iznad Nikolajeva, Odese, Harkova, Sumija, Kijeva, Vinnice i drugih regiona. Tokom noći, pogođeni su ciljevi u Nikolajevu, Kijevu i drugim gradovima.
Posle 04:00 ujutru, ukrajinske snage su objavile da je sedam ruskih strateških bombardera Tu-95MS poletelo sa aerodroma Olenja u Murmanskoj oblasti. Dolazak na liniju lansiranja raketa zabeležen je oko 06:00.
U 06:42 Kijev je prijavio lansiranje raketa prema ciljevima u Ukrajini, dok su u 07:10 stigle informacije o lansiranju krstarećih raketa Kalibar sa mora, iz oblasti Feodosije.
Potvrđeni su napadi na Nikolajev, gde su ruski dronovi pogodili industrijsku zonu. Prijavljeni su udari u Kropivnickom (Kirovograd), kao i eksplozije u Kijevu.
Ukrajinska protivvazdušna odbrana počela je da deluje, ali za sada nema detalja o posledicama napada. Takođe, prijavljeno je više napada u regionu Čerkasi.
Tokom jutra, sirene za vazdušnu uzbunu oglašavale su se širom Ukrajine. Iako je rano govoriti o rezultatima ruskih napada, očekuje se da će detalji biti dostupni tokom dana.
Taktičke metode napada
Oružane snage Ruske Federacije koristile su taktiku iscrpljivanja ukrajinske protivvazdušne odbrane, lansirajući u prva dva talasa kamikaze dronove Geran i krstareće rakete tipa H-101 i Kalibar. Ove rakete lansirali su strateški bombarderi Tu-95MS i borbeni brodovi Crnomorske flote.
Kasnije ujutru, na teritoriji Ukrajine pojavile su se hipersonične rakete Kinžal, lansirane sa aviona MiG-31K. Prijavljeni su i udari balističkim raketama sistema Iskander-M. Prema nezvaničnim ruskim izvorima, tokom jutra su na ruskom nebu bile aktivne 17 strateških bombardera Tu-95MS, pet Tu-160 i više bombardera Tu-22M3.
Neki izvori navode da su u napadu korišćene i hipersonične rakete Cirkon, koje su gađale ciljeve u Kijevu.
Ciljevi napada
Iako detalji o ciljevima još nisu poznati, pretpostavlja se da su meta napada bili ukrajinski vojni objekti, uključujući aerodrome, industrijske kapacitete za proizvodnju naoružanja i ključna infrastrukturna postrojenja, naročito energetska.
Ruska strana, koja je poslednjih meseci nagomilala zastrašujuće količine balističkih i krstarećih raketa, mogla bi ovim napadom započeti seriju udaraca čiji je cilj oslabiti poziciju ukrajinskih vlasti pred moguće pregovore, posebno nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD.
Kopnena ofanziva
Pored vazdušnih napada, ruske snage nastavljaju kopnene operacije, usmerene prvenstveno na oslobađanje regije Kursk i Donjecke Narodne Republike.
Ruske trupe su u poslednjim danima pokrenule novu ofanzivu na nekoliko pravaca u Zaporoškoj oblasti i, iznenađujuće, ušle na teritoriju regije Černigov, gde uopšte nisu naišle na otpor ukrajinske vojske.
Pa ide u prilog Amerikancima jer su ga i izazvali provokacijama,šta su prema tebi trebali dozvoliti NATO rakete u Donbasu ili Američke baze na Krimu?
Ovaj rat im je najveci promasaj 21 vijeka. Usli su u krvavu kupku , koja me podsjeca na rat sa Finskom 1940. Ovaj rat najvise ide Amerikancima u prilog.
Ako se sagledaju činjenice najviše ide u prilog Kini i Indiji, kupuju sirovine od Rusa po ceni koju oni daju. Od zapadnjaka najbolje jeste stvarno amerima, što i jest bio njihov plan, a bogami najgore nemačkoj pa onda ostalim glupim evropljanima koji su ko slepci pratili upustva amerike. A opet za razliku od svih njih koji su uveli sankcije najveći skok cena osnovnih potrepština i naftnih sirovina je u u ovoj našoj prodatoj Srbiji, ebo na av.