Ujutru 17. novembra, ruske snage izvele su razoran napad na ukrajinsku infrastrukturnu pozadinu. Ministar spoljnih poslova Ukrajine ocenio je napad kao jedan od najvećih raketnih i dron napada u istoriji.
Kao i u prethodnim slučajevima velikih kombinovanih napada, rusko Ministarstvo odbrane potvrdilo je da su:
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 17, 2024
„Oružane snage Ruske Federacije izvele masovni napad preciznim dugometnim vazdušnim i morskim oružjem, kao i udarnim bespilotnim letelicama, na ključne objekte energetske infrastrukture koji omogućavaju rad vojno-industrijskog kompleksa Ukrajine i preduzeća za proizvodnju vojne opreme. Svi planirani ciljevi su pogođeni.”
Vazdušne uzbune bile su na snazi u većini ukrajinskih regiona još od prethodne večeri i trajali su do kasnih jutarnjih sati danas.
S druge strane, prema rečima šefa u Kijevu, Zelenskog, ukrajinska vojska uspešno je odbila masovni napad.
Navodno je lansirano oko 120 raketa i do 90 dronova. Upotrebljene su krstareće rakete H-101/55 i Kalibar, kao i rakete Kindžal i Cirkon. Ukrajinska protivvazdušna odbrana navodno je uspela da obori više od 140 vazdušnih meta.
U odbrani su učestvovali i lovci F-16. Prema Zelenskom, glavni cilj današnjeg ruskog napada bila je energetska infrastruktura širom Ukrajine. Čak i ako su njegove tvrdnje tačne, najmanje 60 ruskih raketa i dronova dostiglo je svoje mete.
Razorni ruski udari po Ukrajini
Rezultati razornog napada tek treba da budu u potpunosti procenjeni. Kijev skriva svoje gubitke i štetu koju trpi nakon ruskih udara. Ruski i ukrajinski monitorni kanali izvestili su o desetinama eksplozija širom zemlje, uključujući u sledećim mestima:
- Kijev
- Kramatorsk
- Pokrovsk
- Vinica
- Nežin
- Dnjepropetrovsk
- Krivij Rih
- Kremenčug
- Odesa
- Černomorsk
- Starokonstantinov
- Nikolajev
- Zaporožje
- Ljubotin
- Ivano-Frankovsk
- Jaremče
- Poltava
- Rovno
- Volinska oblast
- Lavovska oblast
Teška šteta naneta je energetskoj infrastrukturi širom Ukrajine. Ministarstvo energetike Ukrajine najavilo je vanredne restrikcije električne energije u celoj zemlji.
Prema preliminarnim izveštajima, napadnuti su sledeći objekti energetske infrastrukture:
- Hidroelektrana DnjeproHPP
- Most preko Kremenčugskog vodnog rezervoara
- Hidroelektrana Kremenčug HPP
- Termoelektrana Krivij Rih TPP
- Termoelektrana Burštin TPP
- Trafostanica u Mukačevu
- Brojne energetske trafostanice u drugim regionima
- Površinska infrastruktura podzemnih skladišta gasa u Zapadnoj Ukrajini
Navodno su pogođeni sledeći vojni ciljevi:
- Aerodrom Starokonstantinov
- Vojna skladišta i lučka infrastruktura u području Odese
- Sistem protivvazdušne odbrane u Kijevu
- Aerodrom u Mirgorodu
- Industrijski objekti u Zaporožju
- Vojni proizvodni i logistički centri u Dnjepropetrovsku i Pavlogradu
- Ukrajinske baze u pravcu Časov Jara
Rezultati današnjeg napada tek treba da budu potvrđeni i procenjeni. Kako se predviđa, ruska vojska može pokrenuti niz razarajućih talasa udara širom Ukrajine u narednim danima i nedeljama.
U međuvremenu, Kijev ne menja svoju propagandnu taktiku. Prema ukrajinskim zvaničnicima, Rusija poseduje zalihe raketa za još nekoliko sličnih napada.
Međutim, ukoliko znamo da su raketni napadi izostajali poslednjih meseci, a da ruska ratna mašinerija radi u tri smene, može se slobodno zaključiti da je Moskva nakupila zastrašujući broj raketa.
Pored vazdušnih napada, ruske snage nastavljaju kopnene operacije, usmerene prvenstveno na oslobađanje regije Kursk i Donjecke Narodne Republike.
Ruske trupe su u poslednjim danima pokrenule novu ofanzivu na nekoliko pravaca u Zaporoškoj oblasti i, iznenađujuće, ušle na teritoriju regije Černigov, gde uopšte nisu naišle na otpor ukrajinske vojske.
Medvedev nije isključio napade na zapadnu vojnu proizvodnju u Ukrajini
Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, rekao je da su ulaganja Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u ukrajinsku industriju naoružanja ugrožena. Prema njegovim rečima, oni mogu da ponove sudbinu energetskih i industrijskih infrastrukturnih objekata koji su već bili izloženi masovnim napadima ruskih oružanih snaga.
“Materijalni rezultati američkih investicija u Ukrajinu u kontekstu kontinuiranog sukoba sa Rusijom sačekaće sudbinu onih infrastrukturnih objekata koji su jutros bili izloženi masovnom ruskom napadu“, rekao je Medvedev.
Uprkos upozorenjima Rusije, na teritoriji Ukrajine se nastavlja izgradnja vojnih proizvodnih objekata. Konkretno, nemačka vojna fabrika Rheinmetall je već puštena u rad, a izgradnja novih objekata se aktivno nastavlja. To ukazuje da Zapad ignoriše poziciju Moskve i da se oslanja na dalje jačanje vojnog potencijala Kijeva.
Današnji napadi su bili usmereni na preduzeća koja podržavaju aktivnosti vojno-industrijskog kompleksa zemlje, uključujući i ona koja proizvode vojne proizvode, međutim, ne zna se da li je zapadna fabrika bila na meti.
Prema ruskim analitičarima, uništavanje takvih objekata moglo bi da uspori proizvodnju naoružanja i poremeti logistiku snabdevanja.
Jedino ako Rusi čekaju da fabrike budu izgrađene pa da ih tada uništavaju. Drugi logični odgovor na to zašto nisu uništeni, nema. To je legitimna meta i ako ih ne unište, zašto su počinjali ovu operaciju?
Све ће то Европа платити. Наравно укључујући и Србију
Srbija nema ništa sa sukobom. Platiče tvoja ljepa, poljska, nemačka i ostale..