Pres služba Združene korporacije za brodogradnju (OSK) Ruske Federacije saopštila je 15.11.2024. godine da će teška nuklearna krstarica Admiral Nahimov, nakon završetka procesa popravki i modernizacije, započeti morske probe do kraja ove godine.
„U brodogradilištu Sevmash, koje je deo OSK-a, sprovodi se završna faza popravki i modernizacije raketne krstarice Projekta 11442M. Radovi se izvode u strogoj saglasnosti sa programima dogovorenim s Ministarstvom odbrane Ruske Federacije,“ navodi se u saopštenju korporacije, prenosi agencija Interfaks.
Prema rečima zvaničnika OSK-a, „do kraja 2024. godine popravke će biti završene, a brod će isploviti na fabrička testiranja.“
U maju 2023. godine, tadašnji ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu, koji sada obavlja funkciju sekretara Saveta bezbednosti Ruske Federacije, izjavio je da će krstarica Admiral Nahimov, nakon modernizacije, biti opremljena hipersoničnim raketama Cirkon.
On je naveo da će popravka broda biti završena 2024. godine, nakon čega će krstarica nastaviti sa ispunjavanjem zadataka kao deo ruske Severne flote.
Kasnije je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da će Admiral Nahimov postati najmoderniji brod Ruske ratne mornarice. Krstarica će biti opremljena hipersoničnim raketama Cirkon i krstarećim raketama Kalibar.
Admiral Nahimov pripada porodici krstarica Projekta 1144, klase Orlan. Za potrebe Ruske ratne mornarice izgrađena su ukupno četiri broda ovog tipa.
Od njih je operativna samo krstarica Petar Veliki, koja je ujedno i glavni brod Severne flote. Ruski vojni predstavnici navode da bi i ona mogla biti modernizovana nakon povratka Admirala Nahimova u aktivnu službu.
Porinuće ruske krstarice na nuklearni pogon Admiral Nahimov odlagano više puta
Krstarica Admiral Nahimov, koja se do 1992. godine zvala Kalinin, izgrađena je u Baltičkom brodogradilištu, a radovi su započeti 1983. godine.
Brod je porinut 1986. godine, a u naoružanje mornarice Sovjetskog Saveza uveden je 1989. godine. U aprilu 1992. godine dobio je sadašnji naziv.
Krstarica Admiral Nahimov deli već svima poznatu sudbinu pojedinih teških ratnih brodova mornarice SSSR-a i kasnije Rusije. Naime, brod je više vremena proveo van upotrebe, zaboravljen u brodogradilištima, nego u aktivnoj službi mornarice.
Iako je brod nedavno napunio 38 godina, bio je u aktivnoj upotrebi samo deset godina, od 1989. do 1999. godine. Dana 14. avgusta 1999. godine, krstarica je prebačena u brodogradilište Sevmash na popravku i dalju modernizaciju, ali rok za završetak radova, iz više razloga, neprestano je odlagan.
Tek 2013. godine stvari su počele da se pomeraju. Sevmash je uspeo da zaključi ugovor s Ministarstvom odbrane Rusije, a nakon dve godine završena je demontaža zastarele opreme s broda.
Godine 2016. izvršena je procena oštećenja trupa, a već 2019. godine postavljeni su temelji za novu opremu, ažurirani su sistemi za održavanje života, povučeni kablovi i instalirane nove instalacije.
Osim unutrašnjih popravki, brod klase Orlan je izmenjen i spolja. To je, između ostalog, omogućilo značajno jačanje naoružanja.
Prema dostupnim podacima, osim raketa Oniks i Kalibar, krstarica Admiral Nahimov treba da dobije najnovije hipersonične protivbrodske rakete tipa Cirkon, koje će se lansirati pomoću univerzalnog raketnog sistema.
Raniji raketni sistemi na ovim krstaricama omogućavali su postavljanje samo 20 raketa, dok će sada biti instalirano 10 vertikalnih lansera, sa po osam ćelija svaki. Tako će krstarica Admiral Nahimov moći da nosi do 80 raketa Oniks, Kalibar ili Cirkon.
Osim toga, na brodu će biti instalirani i protivvazdušni sistemi Poliment-Redut i Pancir-M, kao i protivpodmornički sistemi Paket-NK i Otvet.
Planirano je da modernizacija krstarice bude završena 2018. godine, ali su rokovi ponovo pomereni, ovog puta na 2020. godinu.
Potom su predstavnici mornarice najavili da će modernizacija biti završena do 2021. godine. Međutim, tokom cele 2021. godine brod je i dalje bio na terenu u brodogradilištu Sevmaš.
U septembru 2021. godine bivši komandant mornarice, Vladimir Koroljev, postao je zamenik generalnog direktora OSK-a i ponovo odložio operativnu spremnost krstarice do 2023. godine.
Radovi su nastavljeni, a u februaru 2022. objavljena je vest o formiranju posade, koja broji 1.000 mornara iz četiri flote (Severne, Baltičke, Crnomorske i Tihookeanske).
Iako obećanje stižu iz zvaničnih izvora, ne treba ih uzimati zdravo za gotovo
Treba napomenuti da, iako zvaničnici brodogradnje tvrde da će Admiral Nahimov zaploviti do kraja godine, to ostaje neizvesno.
Pre samo nekoliko dana, u ruskim medijima pojavile su se informacije da su rokovi za završetak radova ponovo pomereni, a da će probne plovidbe početi najranije krajem proleća 2025. godine.
Ruski vojni stručnjaci smatraju da su uzastopna kašnjenja opravdana složenošću radova. Prema njima, tokom modernizacije sačuvan je samo trup broda, dok je celokupna „unutrašnjost“ zamenjena.
Pored toga, prvobitno je planirana nabavka pomoćnih sistema sa Zapada, ali su oni na kraju morali biti proizvedeni u Rusiji.
S druge strane, poslednjih godina ruska brodogradnja je prioritet dala zadacima povezanim sa specijalnom vojnom operacijom, kao što su proizvodnja fregata i manjih raketnih brodova.
Kada je reč o brodogradilištu Sevmash, prioritet su nuklearne podmornice. Najverovatnije, to utiče i na završetak krstarice Admiral Nahimov, jer većina sredstava za odbranu odlazi na aktuelne prioritete.
Da li ruske fregate poput Admiral Gorshkov nose sa sobom Cirkone ili Kalibre sa nuklearnim bojevim glavama ili su isključivo konvencionalne?
Kada je fregata bila na Kubi, mislim da su Amerikanci govorili kako fregata ne predstavlja pretnju i da ne nosi nuklearno oružje. Odakle oni znaju šta Rusi nose sa sobom i nije li to malo čudno da freagte koje krstare okeanima, naoružani najnovijim hipersoničnim projektilima nemaju nukelarne bojeve glave, bar nekoliko na brodu?