FPV dronovi presudili britanskom tenku Challenger 2 bačenom u borbu u Kurskoj oblasti, dok
Nedavno su se pojavile slike koje prikazuju kako ruska FPV drona uništava britanski tenk Challenger 2, demantujući tvrdnje Britanaca o nepobedivosti ovog oklopnog vozila.
Challenger 2, koji je Ujedinjeno Kraljevstvo isporučilo Ukrajini, pogođen je dronom dok se nalazio u oblasti Kurska, gde su se nedavno vodile intenzivne borbe između ukrajinskih i ruskih snaga.
A British-supplied Challenger 2 tank has been destroyed by a drone, according to Russian social media.
— BFBS Forces News (@ForcesNews) November 14, 2024
The grainy footage appears to show the main battle tank being hit by a drone in Russia's Kursk region. pic.twitter.com/W5lwydT3sm
Ovaj incident predstavlja novi udarac ugledu britanskog tenka. Ruski vojni blogeri sugerišu da sama upotreba ovih teških oklopnih vozila od strane ukrajinskih snaga u oblasti Kurska ukazuje na njihovu odlučnost da zadrže pozicije na teritoriji pod ruskom kontrolom.
Neki glasovi na društvenim mrežama, koji se moraju uzeti s velikom rezervom, tvrde da ukrajinske snage pokušavaju da održe svoje pozicije u ruskoj oblasti Kurska do 20. januara, anticipirajući inauguraciju američkog predsednika Donalda Trampa. Takođe, neki veruju da bi njegov povratak na vlast mogao doneti nove strategije zapada o Ukrajini.
Ovo nije jedini uništeni tenk Challenger 2 u oblasti Kurska. Ranije je jedan drugi Challenger 2 uništen na ukrajinskom frontu, gde je ostavljen napušten na bojnom polju, a zatim potpuno uništen.
Šteta je bila tolika da nije mogao biti transportovan na Crveni trg u Moskvi, gde se izlaže zarobljena zapadna vojna oprema.
Ostaje nejasno da li je Ukrajina poslala dodatne tenkove Challenger 2 u oblast Kurska.
Međutim, s približavanjem zime i sve vlažnijim i mekšim tlom, očekuje se da britanski tenkovi imaju poteškoća s mobilnošću na terenu.
Početkom ove godine, britanski The Sun je izvestio da Challenger 2 često postaje nepokretan u plodnom crnom tlu Ukrajine. Ova situacija i dalje otežava upotrebu teških oklopnih vozila.
Britanski novinar je dokumentovao probleme s kojima se ovi tenkovi suočavaju na ukrajinskom terenu. U svom izveštaju, opisuje “masivni Challenger 2 kako se zaglavljuje u bogatom i tamnom tlu, dok se gusenice bore da održe trakciju.
Dok tenk pokušava da se popne uzbrdo, motor traži veću snagu za kretanje, ali dodatni napor je prevelik za mašinu, jer gusenice već previše čvrsto grabe meko tlo”, opisao je Britanac muke ovih tenkova.
Rusi se žale kako im je pretežak: odvlačenja trofejnog tenka M1A1SA Abrams od 65 tona
Sa druge strane, evakuacija trofejnog američkog tenka Abrams od 65 tona sa bojnog polja, koju su izvodili ruski vojnici, pokazala se kao izuzetno težak zadatak. To potvrđuju snimci na kojima se vidi kako dva tegljača s velikim naporima premeštaju ovu američku vojnu tehniku.
„Mi ćemo ga sigurno odvući. Uz ovako velike napore. Mislim da ćemo ga dostaviti na odredište“, čuje se glas iza kamere.
Evakuacija trofejnog američkog tenka Abrams od 65 tona sa bojnog polja, koju su izvodili ruski vojnici, pokazala se kao težak zadatak. pic.twitter.com/dDh8qhH8In
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 15, 2024
Krajem oktobra pisali smo da je većina tenkova Abrams, isporučenih Ukrajini, uništena ili zarobljena.
Veruje se da je preko 25 od 31 tenka Abrams, isporučenih Ukrajini, uništeno, onesposobljeno ili zarobljeno. Većina ih je pogođena vođenom artiljerijom ili kamikaza dronovima.
Najmanje jedan tenk uništio je ruski T-72B3 nakon razmene vatre, dok je nekoliko tenkova napušteno od strane posada.
Izveštaji su takođe pokazali da su ukrajinski tenkisti izražavali nezadovoljstvo ranjivošću ove tehnike prema ruskom oružju. Prema njihovom mišljenju, dimenzije Abramsa čine ih znatno uočljivijim u poređenju sa sovjetskim modelima T-80 i T-64.
U međuvremenu, zamenik stalnog predstavnika Rusije pri Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), Maksim Bujakevič, izjavio je u septembru da su ruske oružane snage uništile dve trećine Abrams tenkova isporučenih Kijevu. Dodao je da je komanda ukrajinskih snaga veoma retko uvodila američke tenkove u borbu.
Poslaćemo mi bar odred sakupljača sekundarnih sirovina. Ima da nađu način da ih rastave na minijaturne komadiće.
Како неће бити тешки од 65 тона!? Ту би се морале користити дизалице велике носивости. Међутим оне су као гломазне одлична мета за противничку страну. Да се раставе на мање подсклопове поново се морају користити велике дизалице. Не знам како се с овим проблемом носи руска армија? Они тенкови чије је извлачење ризично вероватно до даљњег остају ту где су?
Вуче их други тенк.
Онда немојте да их уништавате и решена ствар