Naime, kako je izjavio direktor nuklearnog centra Valentin Kostjukov najmoćniji laserski sistem na svetu, UFL-2M, napravljen je u Saratovskom nuklearnom centru i dobio je figurativno ime „Car Laser”.
Kako je direktor Saratovskog nuklearnog centra dalje izjavio izgradnja novog moćnog ruskog UFL-2M „Car lasera“ teče po planu, a njegova instalacija će dostići punu snagu za četiri do pet godina.
„Razradili smo tehnologiju, fiziku i fizički model i pokrenuli prvu fazu fizičkih osnova vezanih za inženjerske sisteme. Mislim da će u narednih četiri-pet godina ova instalacija raditi punim kapacitetom i da će dati rezultate“.
Kostjukov je dodao i to da je prva faza rada već završena.
Sada se sve radi „da sistem proradi punim kapacitetom – do maksimuma“.
„Car laser” je aluminijumska sfera, prečnika 10 metara i težine 120 tona.
Snaga ovog sistema je hiljadu puta veća od snage najveće nuklearne elektrane.
Međutim, lakše je kontrolisati takav sistem: kada gorivo prestane da se zagreva, on prestaje sa radom.
Govoreći o neobičnim zadacima, Kostjukov je istakao da bi uz pomoć takvog lasera bilo moguće eliminisati asteroide.
Zamišljen kasnih 1980-ih, nakon izgradnje revolucionarnog 12-kanalnog lasera “Iskra-5“, UFL-2M je razvijen zarad eksperimenata velikih razmera kontrolisane termonuklearne fuzije korišćenjem inercijalnog zatvaranja plazme.
Projekat lasera UFL-2M je dalji razvoj radova na stvaranju 12-kanalnog laserskog sistema “Iskra-5” emisione snage 120 TVT puštenog u rad 1989. godine.
Glavni cilj je bio istraživanje fizike rada mete indirektnog zračenja koja je uz njegovu pomoć rešena.
Pravci ovih istraživanja obuhvataju lasersku termonuklearnu sintezu, interakciju laserskog zračenja sa gustom plazmom, fizičke procese u vrućoj i gustoj plazmi i magnetosferske oluje.
Njegov prvi modul postao je operativan 2020. godine, a primenjena istraživanja su počela 2021. i 2022. godine.
A koje su karakteristike, mogućnosti i potencijalna upotreba ovog lasera?
Kada bude potpuno operativan, laser UFL-2M će imati kapacitet snage od ogromnih 4,6 megadžula (MJ).
Poređenja radi, moćni laser Nacionalnog postrojenja Laboratorije Lorens Livermor, koji je pre dve godine postavio svetski rekord u isijavanju laserske energije, kada je postigao snagu od 2,2 MJ, što je rezultiralo korisnom snagom od 3,4 MJ fuzione energije.
Francuska je jedina druga zemlja sa sličnim moćnim laserom, sa postrojenjem Laser Megajoule u okolini Bordoa sa kapacitetom ispoljene energije do 2 MJ.
Očekuje se da će instalacija stvorena u nuklearnom centru postati šampion među laserskim sistemima uvedenim i planiranim za izgradnju.
U njemu će na termonuklearnu metu biti dovedeno 2,8 MJ energije, što je jedan i po puta više nego u najvećim sličnim inostranim instalacijama NIF u SAD (1,8 MJ) i LMJ u Francuskoj (2 MJ).
Pri puštanju lasera UFL-2M sistem treba da ima snagu od 4,6 MJ.
Kako je ranije objasnio Sergej Gagarin, niko na Svetu nije mogao da pokrene termonuklearni proces u laboratoriji.
Glavni problem je što malu količinu supstance treba sabiti do veoma velike gustine.
Zbog toga poklopac treba da se kreće sferno simetrično, a odstupanja od sferne kompresije su nedopustiva.
UFL-2M se sastoji od 192 laserskih zraka od 0,53 mikrona (sa snagom koju generiše laser od neodimijumskog stakla u čvrstom stanju), koji se istovremeno uvode u komoru za interakciju u obliku sfere sa svih strana.
Komora od 120 tona ima prečnik 10 metara i prekrivena je aluminijumskom legurom debljine 100 mm.
Laserska hala objekta duga je 130 metara, a izgrađena je na posebnom temelju za zaštitu od seizmičkih uticaja.
Objekat se sastoji od oko 16.000 kvadratnih metara čistih prostorija.
Ukupna vrednost projekta je oko 45 milijardi rubalja (485 miliona dolara).
Uz perspektivu postizanja kontrolisane termonuklearne fuzije za čistu energiju ‘Car Laser’ ima niz drugih potencijalnih upotreba, uključujući modeliranje procesa koji se dešavaju u trenutku nuklearne eksplozije, što ga čini neprocenjivim za istraživanje novog termonuklearnog oružja.
Laserska instalacija takođe može pomoći u revolucionarnim istraživanjima u oblasti fizike velike gustine energije, odnosno proučavanju svojstava materije u ekstremnim stanjima, uključujući ultra visoke pritiske i temperature, karakteristične za snažne eksplozije, što može biti od pomoći, npr., u proučavanju procesa koji se dešavaju na Suncu i drugim zvezdama.
U nekom smislu, sam ‘Car Laser’ je minijaturno Sunce stvoreno u laboratorijskom okruženju.
Rusija ima dobro izgradjenu reputaciju kao pionir i lider u oblasti laserskih tehnologija, a sovjetski naučnici Valentin Fabrikant, Aleksandar Prohorov, Nikolaj Basov i Žores Alferov su 1950-ih godina i ranih 1960-ih su osmislili, razvili i izgradili prve laserske tehnologije u svetu.
Sve u svemu sa početkom rada najmoćnijeg lasera u Svetu se otvaraju neslućene mogućnosti razvoja novih tehnologija i naučnih dostignuća koja mogu promeniti ceo Svet, a u vojnom smislu ovaj laser otpočinje eru vojnih sukoba u svemiru.
Па прво ће ићи у војне сврхе. Увек је тако било