NaslovnaNovostiPeking podiže ulog: Četvrti kineski nosač aviona biće nuklearni; Samo dve zemlje...

Peking podiže ulog: Četvrti kineski nosač aviona biće nuklearni; Samo dve zemlje na svetu poseduju takve brodove

Na Lokalitetu br. 1 Instituta za Nuklearnu Energiju (poznatom i kao Baza 909) intenzivno se radi na projektu Longvej („Moć Zmaja”).

Kina je izgradila prototip nuklearnog reaktora koji može biti postavljen na veliki ratni brod. Ovo ukazuje na to da Peking radi na prvom nosaču aviona sa nuklearnim pogonom, izjavili su istraživači iz Međunarodnog instituta Midlberi, sa sedištem u Kaliforniji, SAD.

„Osim ako Kina ne razvija nuklearne krstarice, koje su koristile samo Sjedinjene Države i Sovjetski Savez tokom Hladnog rata, projekat se sigurno odnosi na razvoj nosača aviona na nuklearni pogon,” kažu istraživači prenosi AP.

Istražili su satelitske snimke Baze 909 kod Lešana, u provinciji Sičuan na jugozapadu Kine, kao i otvorene izvore, uključujući tendere za projekte, dosijee zaposlenih i studije o uticaju na životnu sredinu. Naravno satelitski snimci su napravljeni uz pomoć američkih satelita.

Prema analitičarima, slike su navodno prva potvrda spekulacija koje su dugo kružile u medijima, sugerišući da će četvrti kineski nosač aviona imati nuklearni pogon. Projekat reaktora u Lešanu nazvan je projektom Longvej (moć zmaja).

kineska mornarica, na slici vidimo liaoning kineski nosac aviona
kineska mornarica, na slici vidimo liaoning kineski nosac aviona

Samo Francuska i SAD imaju nosače aviona sa nuklearnim pogonom

Kineska mornarica je već odavno najveća na svetu po broju plovila i brzo se modernizuje.

Dodavanje nosača aviona sa nuklearnim pogonom bio bi veliki korak ka ostvarenju kineskih ambicija da imaju snage sposobne za operacije na desetine hiljada kilometara od kineske obale, što bi predstavljalo “so na već preduboku ranu” u smislu izazova za Sjedinjene Države.

Godine 2018, Kineska industrija za brodogradnju (CSIC) izdala je saopštenje za medije u kojem navodi da Kina planira da „utrostruči napore” u izgradnji ovakvih ratnih brodova. Saopštenje je kasnije uklonjeno.

Iako Kina nije komentarisala izveštaj AP-a, a verovatno ni neće, u martu je Juen Huaži, politički komesar Narodne oslobodilačke armije Kine, potvrdio izgradnju četvrtog nosača aviona i naveo da će uskoro biti određeno da li će imati nuklearni pogon.

sandong kineski nosac aviona
šandong kineski nosac aviona

Podsetimo, trenutno samo Sjedinjene Države i Francuska imaju nosače aviona sa nuklearnim pogonom.

Nuklearni pogon omogućava ovim brodovima da plove godinama bez potrebe za dopunom goriva, što donosi jedinstvene strateške prednosti.

Nuklearni ledolomci i plutajuće nuklearne elektrane

Kina trenutno ima tri nosača aviona, od kojih je najnoviji, Fudžijan, porinut 2022. godine i bio je podvrgnut morskim testovima od septembra 2024. godine. Nosač aviona, opremljen elektromagnetnim sistemom katapulta, sličnim onima koje razvija i koristi američka mornarica, trebalo bi da uđe u službu sledeće godine.

Prvi kineski nosač aviona, Liaoning, je preuređen sovjetski brod Varjag, klase Kuznjecov, dok je drugi, Šandong, izgrađen u Kini, ali je baziran na sovjetskom dizajnu.

Prve informacije o radovima sa nuklearnim reaktorom koji će opsluživati veliki površinski brod pojavile su se na sajtovima kineskih državnih specijalizovanih kompanija još 2017. godine.

Takođe, Kina razvija projekat plutajuće nuklearne elektrane za korišćenje u Južnom kineskom moru, a početni radovi su napravljeni na izgradnji kineskog ledolomca sa nuklearnim pogonom.

Formacija sa nosačem Liaoning u sredini
Formacija sa nosačem Liaoning u sredini

Još od 2000-ih Rusija i Kina su razgovarale o prenosu ruskih nuklearnih reaktora za plutajuće nuklearne elektrane. Generalno, Kina se smatra preozbiljnom pomorskom silom, a nosač aviona sa nuklearnim pogonom obezbedio bi joj mogućnpst globalnog vojnog prisustva, nešto za šta SAD smatraju da jedine polažu pravo.

3 KOMENTARA

  1. umesto da štampaju biblije, kopaju zemlju duboko da pronađu neke hriščanske svetinje,možda isusovu nogu ili šta već, te da se mole, mole i mole, oni proizvode nuklearne brodove…ajte molim vas, pa amerikanci čuvaju okeane od onečiščenja a svemir od vansvemiraca, verujmo njima, a molimo se isusu i to je dobizna kombinacija 😁🤪

    1
    2
  2. Ако жутаћи направе на истоку следи један велики рат. Ваљда се нас неће сетити овог пута

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave