NaslovnaNovostiRusi planiraju da testiraju „nevidljivi“ aerostat za povećanje efikasnosti FPV dronova na...

Rusi planiraju da testiraju „nevidljivi“ aerostat za povećanje efikasnosti FPV dronova na ukrajinskom frontu

Rusi će testirati u Ukrajini aerostat sposoban da poveća domet FPV dronova. On navodno neće moći da bude detektovan na radarima ukrajinske vojske.

Ruski stručnjaci će testirati kompleks komunikacionih releja postavljenih na aerostatima u zoni svoje specijalne vojne operacije, koji će biti sposoban da poveća domet FPV dronova na 40 kilometara.

Ovo je juče izjavio ruskoj novinskoj agenciji Tass konstruktor proizvoda sa pozivnim znakom “Kot Begemot”.

“Kućište balona napravljeno je od polietilena niske gustine, a proizvod je opremljen video-kamerom. Testiranja su planirana u naredna dva meseca i biće sprovedena u pozadinskoj zoni, zajedno sa školom operatora dronova Arhangel.

Balon će se koristiti za distribuciju signala sa repetitora, kako bi operatori dronova mogli da vide na većoj udaljenosti, a uređaji mogli da lete dalje.

Teoretski, balon je sposoban da poveća domet dronova na 70 kilometara, ali u praksi udaljenost bi trebala biti do 40 kilometara, jer našim vojnicima nije potrebno da dronovi lete dalje,” naveo je sagovornik agencije.

Prema njegovim rečima, u budućnosti će nova vrsta aerostata funkcionisati u zoni specijalne vojne operacije u Ukrajini.

“Aerostat je planiran za korišćenje u pozadini linije fronta, gde će emitovati signal preko linije kontakta. Pored toga, polietilen niske gustine je vrsta materijala koji ne može biti detektovan radarom.

Oblik balona je okrugao, što omogućava fluidnost radio-talasa i on se ni na koji način ne prikazuje na radaru,” rekao je ruski stručnjak.

Sagovornik agencije Tass dodao je da se aerostat može otkriti samo kada se približi na udaljenost od najviše 500 metara od radara.

Aerostati su letelice koje koriste gasove visoke flotabilnosti, kao što su helijum ili vodonik, da bi se održali na velikim visinama. Ova oprema koristi se u misijama gde su potrebni uređaji sposobni da ostanu u vazduhu dugo, bez velike potrošnje energije.

Aerostati mogu ostati na konstantnoj visini tokom dugih perioda i koriste se prvenstveno za nadzor i komunikaciju.

balon kao sto je ovaj sa teretom za hobiste mozda je oborila americka vojska dok je lebdeo iznad americkog vazdusnog prostora proslog vikenda
balon

Prvobitno su aerostati bili jednostavno poznati i kao baloni. Kako je evoluirala tehnologija letenja letelica “lakših od vazduha”, izmišljeni su novi tipovi aerostata sa pogonom, pri čemu je termin „balon“ rezervisan za aerostate bez napajanja.

Upotreba balona u savremenoj avijaciji uključuje najčešće meteorološke balone za meteorologiju kao i sportske balone za rekreaciju. Baloni se takođe povremeno koriste i za nadzor.

AKV-05

Ruski vojni resor već uveliko koristi balone nove generacije AKV-05, namenjene prvenstveno zaštiti važnih objekata. Slični kompleksi, opremljeni sistemom za video-nadzor, korišćeni su ranije u Siriji u bazi Hmejmim i tokom operacije oslobađanja Palmire.

AKV-05 je optičko-elektronski sistem video nadzora sa ugrađenim termovizirom, koji omogućava efikasno izviđanje (u normalnim vremenskim uslovima) u radijusu od 10 km. Pomoću moćne kamere možete da vidite registarske tablice automobila sa visine od 300 m na udaljenosti većoj od 2 km.

Helijum (50 kubnih metara) se koristi kao gas nosač za balone. Proizvod je sposoban da drži opremu težine do 16 kg na visinama od 300 do 1000 metara. Maksimalno trajanje boravka u vazduhu je 75 sati.

Kompleks se preporučuje da se koristi pri brzinama vetra ne većim od 15 m/sec, međutim, ako je potrebno, može ostati u položaju pri udarima do 25 m/sec. Rusi su proširili lepezu opreme koju koriste na ovim aerostatima sa drugom opremom: radarima, komunikacijama i elektronskim ratovanjem.

Prema rečima vojnih stručnjaka, baloni su ostali zapamćeni pojavom minijaturnih visokotehnoloških izviđačkih sistema. Baloni podižu opremu na značajnu visinu, što značajno povećava njihovu efikasnost.

akv 05 aerostat
akv 05 aerostat

Ovi kompleksi su opremljeni velikim brojem senzora i kamera koji prate šta se dešava na terenu. Čim dođe do bilo kakvih promena u situaciji (bilo kakvo kretanje), program za obradu podataka se odmah aktivira.

Veštačka inteligencija analizira promene i, ako u njima pronađe sumnjivu dinamiku, šalje signal operateru. To vam omogućava da blagovremeno odgovorite na pretnju.

Nije poznato da li će se upravo ovi borbeno dokazani aerostati koristiti za proširenje dometa FPV dronova ili je u pitanju novi model.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave