NaslovnaAvijacijaNovi kineski protivraketni sistem HQ-19 bio bi dobar dodatak Vojsci Srbije, jer...

Novi kineski protivraketni sistem HQ-19 bio bi dobar dodatak Vojsci Srbije, jer FK-3 nema mogućnost protivraketne odbrane

Naime, na ovogodišnjem vazduhoplovnom sajmu u Žuhaju, Kina je zvanično predstavila svoj najnoviji protivraketni sistem HQ-19, koji se po karakteristikama može uporediti sa američkim antibalističkim raketnim sistemom THAAD ER.

Iako je ovo njegov prvi javni prikaz, antibalistički system HQ-19 je već par godina u operativnoj upotrebi od strane vazduhoplovstva Narodnooslobodilačke vojske, a u medijskim izveštajima se pojavljuje još od 2021 godine.

Raketni sistem HQ-19 je montiran na kamionu visoke prohodnoti pogona točkova 8×8, sa konfiguracijom lansera sa šest raketa. 

Koristi sistem za hladno lansiranje raketa pod oštrim uglom, što mu omogućava da efikasno presretne nadolazeće balističke rakete. 

Raketni sistem HQ-19, uključuje osmatračko-akvizicijski radar 610A, koji detektuje ciljeve u atmosferi na daljinama do 4000 kilometara, pokrivajući područja od severnih delova Južne Azije do unutrašnjih regiona Kine, kao što je Tibetanska visoravan. 

Radar 610A ima poboljšane mogućnosti za otkrivanje radarski slabo uočljivih letelica i u velikoj meri je otporan na protivnička protivelektronska dejstva i u sposobnosti klasifikacije i prepoznavanja velikog broja ciljeva u vazduhu. 

Međutim, informacije o osmatračko-akvizicijskom radaru 610 i dalje u javnosti ostaju oskudne odnosno sa samo dva zvanična članaka izdatih od strane konstruktorskog biroa Instituta 38. 

Ono što je poznato u javnosti da radar 610A radi u S frekfentnom opsegu kao radar elektronskog skeniranja i poseduje velike mogućnosti u otklanjanju nejasnoća u radarskom prikazu. 

Grubo procenjeno, frontalna površina radara 610 je približno 4,6 metara kvadratna, što odgovara broju od oko 9600 primopredajnih modula.

nepotvrđene fotografije kineskog pvo sistema hq 19
hq 19

Radar tipa 610 služi kao okosnica kineske četvrte generacije radara ranog upozorenja dugog dometa za otkrivanja pretnji iz vazduha, uključujući stelt borbene avione, a takođe je efikasan u otkrivanju taktičkih balističkih raketa i ciljeva u bližoj zemljinoj orbiti.

Komandno-kontrolni sistem HQ-19 integriše ove radarske podatke u svom sistemu radi boljeg praćenja i presretanja uočenih ciljeva u vazduhu.

Razvoj protvraketnog sistema HQ-19 datira još iz kasnih 1990-ih kao deo kineskog 863 programa, koji je stvorio napredak u visokotehnološkim vojnim dostignućima Kine. Sistem za navođenje protivraketnog sistema HQ-19 uključuje infracrveni senzor sa bočnim otvorima, dizajniran da smanji atmosferske smetnje i obezbedi precizno nišanjenje na velikim visinama. 

Raketu sistema HQ-19 načinjenu od karbonskih vlakana pokreće dvostepeni motor na N-15B čvrsto raketno gorivo,. 

Ovakva konstrukcija rakete daje specifičan impuls raketnog motora od 260 sekundi za visoku upravljivost rakete pri presretanju bojevih glava koje lete hipersoničnim brzinama. Dizajn motora rakete obezbeđuje dvostruki impuls, što poboljšava terminalnu kinetičku efikasnost i proširuje operativni radijus rakete. 

Inovacije u konstrukciji rakete kompozitnim materijalima omogućava raketi da manevriše pri silama do 60g tokom presretanja cilja.

Domet presretanja raketnog sistema PRO HQ-19 je do 3,000 kilometara, što mu omogućava da pogodi balističke rakete unutar tog dometa, uključujući i njihove bojeve glave u silaznoj putanji. 

Kinetička bojeva glava HQ-19 raketnog sistema ga svrstava među retke antibalističke raketne sisteme takve kategorije, zajedno sa američkim kliznim kinetičkim vozilima. 

Kina je postigla početnu sposobnost u tehnologiji kinetičkog obaranja raketa, sa prvim uspešnim probnim letom ovakve rakete 1999 godine, čineći je drugom nacijom u Svetu posle SAD koja je razvila ovakvu tehnologiju protivraketne odbrane. 

navodno lasniranje hq 19
navodno lasniranje hq 19

Višestruki testovi potvrdili su funkcionalnost HQ-19, uključujući presretanje cilja na preko 200 kilometara nadmorske visine i relativne brzine do 10,000 metara u sekundi. 

Prikaz HQ-19 na ovogodišnjem aerosalonu u Žuhaju  nagoveštava nameru Kine da ovaj raketni sistem izvozi kupcima u inostranstvu,. 

Sposobnosti protivbalističkog raketnog sistema HQ-19 u presretanju raketa mogu predstavljati opciju za zemlje koje traže slične protivraketne sisteme, a među njima bi trebala biti i Srbija kojoj očigledno nedostaje ovaj segment odbrane svog vazdušnog prostora i teritorije.

5 KOMENTARA

  1. 4 Baterije HQ19 i tri baterije S350 Vitjaz uz postojeći FK3 i dodatno pojačanje malog dometa bi rešilo potrebe Vojske Srbije za PVO sredstvima.

    Slažem se 6
    Ne slažem se 1
      • Leba da jede??? 😂😂😂 A bdp prešišao nemački i japanski, bar prema Svetskoj banci i MMF-u što smo svi čitali, ali ne, tebi glupanu iz hrvacke kontejnerske banana državice klečavaca ćemo da verujemo na reč a znamo poštenje u katolika…

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave