Indijski piloti su uspeli da se sigurno katapultiraju iz lovca, nekoliko sekundi pre nego što je avion pao i potpuno se uništio. U pitanju je još jedan lovački avion tipa MiG-29 koji je indijsko ratno vazduhoplovstvo izgubilo tokom rutinskog leta.
Sovjetski lovac MiG-29 srušio se u Indiji. Snimak trenutka pada zabeležen je i objavljen na internetu ubrzo nakon incidenta. Na snimku se vide dva pilota aviona kako koriste katapult-sedišta kako bi izbegli sigurnu smrt.
Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait MiG-29 savaş uçağının düşüş anları:pic.twitter.com/Zb8q2rEImB
— SavunmaSanayiST.com (@SavunmaSanayiST) November 5, 2024
🔸BREAKING: MiG-29 fighter jet crashes in Agra during a routine sortie. Pilot ejected safely; investigation underway.
— Abhishek (@abhishekbabu237) November 4, 2024
Thank God🙏#Agra #IndianAirForce pic.twitter.com/jKBNOLB9QJ
Incident se dogodio tokom obuke leta iz indijske države Pandžab sa odredištem u Agri.
Navodno se pretpostavlja da je avion imao tehnički problem nekoliko minuta nakon poletanja iz indijske vojne baze, što je dovelo do toga da platforma ne reaguje na komande posade. Na kraju, avion nije mogao biti spašen, pa su piloti odlučili da se katapultiraju.
Indijsko ratno vazduhoplovstvo je u zvaničnoj izjavi o incidentu navelo da je „borbeni avion MiG-29, koji je pripadao indijskom ratnom vazduhoplovstvu, pao u Agri tokom rutinskog leta zbog kvara sistema.“
Podsetimo, ovo je drugi avionski incident koji uključuje ovaj tip aviona u samo dva meseca u indijskom ratnom vazduhoplovstvu.
Agra, UP- A MiG-29 aircraft of Indian Air Force crashed during a routine training sortie today, after encountering a system malfunction.
— SK Chakraborty (@sanjoychakra) November 4, 2024
The pilot manoeuvred the aircraft to ensure no damage to life or property on ground, before ejecting safely.
Enquiry ordered.
From ANI pic.twitter.com/P83azY5bK4
U septembru ove godine, drugi MiG-29 pao je u indijskoj državi Radžastan, takođe zbog tehničke greške. Taj incident se dogodio tokom obuke noćnog leta, ali posada je i tada uspela da se bezbedno katapultira.
Lovac uključen u nedavni incident bio je modernizovan u varijantu MiG-29UPG, tako da starost platforme nije razlog pada. Indijsko ratno vazduhoplovstvo koristi MiG-29 od 1987. godine, kada je iz Moskve kupilo 80 jedinica.
Trenutno, indijsko ratno vazduhoplovstvo planira sveobuhvatnu modernizaciju svoje flote sovjetskih borbenih aviona, ali poslednja dva incidenta izazvala su zabrinutost i reakcije u ovoj najmnogoljudnijoj zemlji na svetu.
Ipak, Indija nije jedina zemlja koja koristi dvomotorni MiG-29. U pitanju je generacijski proveren avion koji se koristi u vazduhoplovstvima preko 20 različitih zemalja, uključujući Srbiju, Azerbejdžan, Bugarsku, Rusiju itd.
Višenamenski lovac presretač MiG-29 ukratko
Sovjetski/ruski višenamenski lovac presretač MiG-29, poznat i kao “Fulcrum” prema NATO oznaci, je prvi put poleteo 1977. godine. MiG-29 je prvobitno dizajniran kao presretač, ali je kasnije modifikovan za različite uloge, uključujući vazdušnu borbu, blisku podršku i izviđanje.
Dvomotorni avion s visokom manevarskom sposobnošću. Ima delta krila i nosi dva motora Klimov RD-33 smeštena sa strane trupa, MiG-29 ostaje jedan od najčešćih borbenih aviona na svetu. Tokom godina njegove masovne proizvodnje proizvedeno je 1600 aviona.
MiG-29 je bio u službi ne samo u sovjetskim zemljama, već i u zemljama NATO-a ali i ostatku sveta.
Supersonični i izuzetno manevarski MiG-29 ima jedinstven dizajn integrisanog kola koji ne deli avion na trup i krila. Ima niz elektronskih sistema za otkrivanje i ometanje neprijateljskih signala.
Okvir aviona se sastoji od glatkih prelaza sa klasičnim bočnim zidovima samo u nosu. Poseduje troslojni kokpit s visokom vidljivošću i dizajnom koji olakšava rad pilota. MiG-29 je opremljen radarom N-019 ili N-010, zavisno od varijante.
MiG-29 je dizajniran za uništavanje svih vrsta vazdušnih ciljeva vođenim raketama i vazdušnom topovskom vatrom u teškim vremenskim uslovima, uključujući i u uslovima smetnji, kao i za uništavanje kopnenih ciljeva korišćenjem nevođenog oružja u uslovima smanjene vidljivosti.
Vrsta: | Laki multifunkcionalni frontalni avion |
Posada: | 1-2 |
Maksimalna brzina: | 2450 km/h |
Domet: | 1430 km |
Maksimalna visina: | 18000 m |
Maksimalno opterećenje: | +9G |
Pratnja vazdušnih ciljeva: | 10 |
Naoružanje | Uporišta naoružanja: 6 ispod krila + 1 za spoljni rezervoar za gorivo u centru trupa |
Top: 30 mm GSH-30-1 aircraft gun, 150 rounds Borbeno opterećenje: 2180 kg | R-60M do 6 projektila R-27 verzije R-27R, R-27ER, R-27T, R-27ET (do 2 projektila, okačene samo na pilone unutrašnjeg krila) R-73 do 6 projektila R-77 do 6 projektila, počev od verzije 9-13C BKO “Talisman” B-8M1 S-24B FAB-500M62 OFAB-250-270 KMGU-2 ZB-500 |
Kod Indusa izgleda veliki javasluk.Od WW2,izubili vise stotina aviona u udesima,vise nego u ratovima sa Pakistanom.Najvise,Mig 21,Mig 29 ,uspeli da izgube i 12,13 skoro nova SU-30MKi,zato izgleda kupuju avione na sve strane,izgleda pregovaraju i za Grcke Miraze 2000.
Koja je namera ove”vesti” ? Što je objavljujete padove američkih aviona?? Loše je za njihov imidž, neko zadužen za komercijalnost američkih aviona mogao bi da se naljuti na takve vesti ???