Lovac F-4 Fantom iranskog vazduhoplovstva srušio se u planinskoj oblasti u blizini Kermanšaha. Prema pisanju lokalnih medija, avion je oboren takozvanom prijateljskom vatrom iranske protivvazdušne odbrane, koja je nedavno bila u pripravnosti i očekivala novi napad izraelskih vazduhoplovnih snaga.
Kako prenose regionalni mediji, piloti su uspeli da se katapultiraju, a mesto pada lovca brzo je ogradila vojska.
Iranska PVO otvorila vatru na sopstveni lovac F-4 Fantom. Posada uspela da se katapultira. pic.twitter.com/qMQlSpeCob
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 7, 2024
Prema rečima očevidaca, nakon incidenta, snage bezbednosti su odmah blokirale put od Bistuna do Dinevara, ograničavajući kretanje vozila tokom operacije. Lokalno stanovništvo potvrđuje da službe bezbednosti i vojska rade na licu mesta, ali još nema zvaničnih komentara o uzrocima i posledicama pada aviona.
S obzirom na planinsko područje, avion je mogao biti identifikovan kao neprijateljska meta.
Podsetimo, pre dve nedelje izraelsko vazduhoplovstvo izvelo je raketni napad na vojne ciljeve Islamske Republike. Teheran je tada obećao da će odgovoriti na ovaj čin agresije, a Tel Aviv je zapretio drugim napadom u slučaju iranskih agresivnih akcija.
Zapadni mediji su uspeli da prenesu da bi Izrael mogao da pokuša da uništi nuklearni potencijal Irana odmah posle predsedničkih izbora u SAD. Po svoj prilici, iranska vojska je uzela u obzir ovu informaciju.
Posade PVO stavljene su u maksimalnu spremnost da odbiju mogući napad. Moguće je da su nervozni stručnjaci za PVO, sopstveni lovac F-4 Fantom klasifikovali kao neprijateljsku metu.
U tom kontekstu, stručnjaci skreću pažnju na činjenicu da je sistem PVO Islamske Republike još uvek daleko od savršenog. Konkretno, imaju ozbiljne probleme u otkrivanju i presretanju savremenih brzih i prikrivenih ciljeva.
RV Irana jedno je od najsnažnijih u regionu, ali opterećeno i različitim tipovima aviona i tehnike, njene nabavke, zanavljanja i stanja. Opslužuje ga preko 52.000 pripadnika, od kojih 37.000 u RV (po drugim podacima 30.000), a u PVO 15.000 ljudi.
Imaju u upotrebi oko 300 borbenih letilica raznih vrsta. Značajan deo tehnike je zastareo i nije upotrebljiv. Više od polovine tehnike je američko-francuskog porekla i njeno redovno opsluživanje i remont nije moguć usled sankcija koje su započete još početkom osamdesetih godina.
Ostala tehnika je uglavnom ruska (sovjetska) i kineska. Korpus islamske revolucionane garde ima svoje Ratno vazduhoplovstvo.
Na broju, formacijski, Iran ima devet lovačko-jurišnih eksadrila (do 186 aviona), sedam lovačko-presretačkih (70-74 aviona), jednu izviđačku (do osam aviona), a poseduje i transportnu i pomoćnu avijaciju.
Prve primerke aviona Phantom-II Iran je nabavio još tokom vladavine šaha Reze Pahlavija. Imperijalno vazduhoplovstvo Irana raspolagalo je sa ukupno 225 aviona Phantom-II i to 32 F- 4D, 177 F-4E i 16 RF-4E.
Po izbijanju Islamske revolucije u Iranu 1979. godine, susedne arapske zemlje su se osetile ugraženim od strane Islamske Republike Iran, tako da je Irak 22. septembra 1980. godine napao Iran. Ovim napadom započeo je krvavi osmogodišnji Iračko- iranski rat. Tokom tog rata Iran je izgubio 70 aviona.
a,da,to ko onaj f-16 što je kao nastradao od prijateljske vatre😂. A onda iz nekog razloga, KEEHMMMM, ne leti ni jedan od ostalih 15 koji su im stigli😂😂😂
Dobre avione ima Iran ,neki iz Vijetnamskog rata .F-14 tomcat iz Top Gana ,filma sa Tom Krusom i Keli Mek Gilis,iz 86 godine,dobar film,koga zanima avijacija .
Film je dobar za naivne srednjoškolce, inače je teška bljuvotina, baš kao i drugi dio.