Očigledno, ne govorimo o nekoj metafizičkoj ili božanskoj intervenciji u sukobu, već o „izraelskim statistikama“ koje se čine… nepouzdanim.
U svojoj analizi u Jerusalim Postu, vojni analitičar Jona Džeremi Bob primećuje, s iznenađenjem, da Izraelske odbrambene snage čudno menjaju brojke o gubicima Hamasa, otežavajući procene o završetku rata.
Konkretno, kako navodi izraelski stručnjak, nedavno su izvori Izraelske vojske izjavili da je broj ubijenih pripadnika Hamasa oko 15.000. Međutim, čudno, u julu je izraelska vojska rekla da je ubila 17.000 boraca.
Sabirajući taj broj sa brojem puta kada su Izraelci saopštili da su ubili desetine boraca u jednom ili više dana, broj mrtvih Hamasa trebalo bi da bude između 18.000 i 19.000.
„Ako je ubijeno 43.000 Palestinaca, ima razlike da li je 25.000 civila ili je 30.000 civila…“
Razumno je što se Bob pita kako su se „vratili u život“ 3.000-4.000 članova Hamasa u poslednja četiri meseca.
Ovo nije prvi put da izraelska vojska ili vlada moraju da revidiraju statističke podatke, navodi se u analizi.
„Do 1. februara, odbrambeni zvaničnici su izjavili da je Izrael ubio oko 10.000 boraca. Do 12. februara, premijer Benjamin Netanjahu rekao je da je izraelska vojska ubila 12.000 boraca Hamasa“, navodi se.
Tako su „u realnom vremenu mnogi odbrambeni izvori tvrdili da je broj bio bliži 10.000-10.500, ali je u roku od nekoliko dana izraelska vojska promenila ukupan broj kako bi bio u skladu s onim što je Netanjahu javno rekao.“
Čak i kasnije, izraelska vojska je vratila brojke na prvobitnu procenu, tako da je julska procena bila stabilna. „Međutim, izraelska vojska je ponovo revidirala procene o broju ubijenih iz Hamasa“, naglašava Bob.
Zašto vojne statistike štete Izraelu?
Neprestane značajne revizije brojki ne samo da izazivaju sumnju u pouzdanost IDF-a da prijavljuje osnovne ratne statistike, već i štete izraelskom „javnom ratu“ da smanji broj palestinskih civila koji su stradali, kaže izraelski novinar The Jerusalem Posta.
„Ako je ubijeno 43.000 Palestinaca, ima razlike da li je 25.000 civila ili 30.000 civila, i ima razlike da li izraelski argumenti na tu temu ostaju dosledni i zasnovani na činjenicama ili se smatraju politizovanim,“ naglašava.
Izraelska vojska je razbila 24 bataljona Hamasa, što se vidi na bojnom polju, ali izraelski list naglašava da Hamas ima hiljade ili više boraca koji su se infiltrirali među civilno stanovništvo i čekaju pravi trenutak za povratak.
„Tvrdnja da je više njih mrtvo nego što zapravo jeste i da se ova pretnja ne shvata ozbiljno, neće pomoći Izraelu u budućnosti,“ ističe se u izraelskoj analizi.
Izrael nema vremena
Zaključno, Jona Džeremi Bob se nada da je ovo poslednja neočekivana revizija statistika u njegovoj zemlji, ističući da vreme nije na strani Izraela.
„Prilično je jasno da bi, sa neograničenim vremenom, izraelska vojska mogla konačno eliminisati Hamas kao borbenu snagu“, kaže Bob, ali za njega „vreme nije neograničeno. Nekoliko meseci nakon početka rata, gotovo ceo svet se okrenuo protiv Izraela, osim SAD-a.“
Podseća da je do maja 2024. američki predsednik Džo Bajden javno objavio da je zamrznuo određene količine municije potrebne Izraelu za nastavak borbe protiv Hamasa i Hezbolaha.
U nastavku navodi da su dva kandidata za predsednika SAD jasno stavila do znanja da žele da rat što pre završi, a svakako pre dana inauguracije sredinom januara.
Konačno, podseća da veliki deo izraelskog naroda želi da rat uskoro završi, mnogi od njih su želeli kraj oko kraja proleća kao deo dogovora o vraćanju izraelskih talaca iz Hamasa.