Naslovna Novosti Neočekivani potez Francuske: Udarna grupa nosača aviona Šarl de Gol ićiće ka...

Neočekivani potez Francuske: Udarna grupa nosača aviona Šarl de Gol ićiće ka Indo-pacifičkom regionu

9
Rafale M poleće sa francuskog nosača aviona Šarl de Gol, izvor foto Dassault Aviation
Rafale M poleće sa francuskog nosača aviona Šarl de Gol, izvor foto Dassault Aviation
google news

Strategijske vojne misije članica NATO-a postaju sve manje predvidljive kako prognoze o razvoju međunarodne bezbednosne situacije postaju sve pesimističnije.

Francuska će poslati svoj nosač aviona Šarl de Gol u indo-pacifičku zonu, iako razmeštaj u regionu, na ovom nivou, nije bio najavljen u poslednjih šest meseci, kao što je ranije bio običaj.

Polazak bi mogao biti pokrenut već u novembru, ali zavisi i od svetskih događaja.

Udarna grupa nosača aviona francuske mornarice spremna je za veliki i dugotrajan razmeštaj u Indo-Pacifik, a odlazak se očekuje u novembru, prema članku od 1. novembra objavljenom u Naval News.

Iznenađujuća informacija je objavljena na nedavnoj konferenciji Francuskog instituta za međunarodne odnose (IFRI).

Slanje francuske udarne grupa nosača aviona je još uvek “samo plan”, ali se očekuje da nosač aviona Šarl de Gol i njegova pratnja uskoro započnu višemesečno putovanje koje će ih odvesti u istočni Mediteran, Crveno more, Indijski okean, i verovatno u udaljena prostranstva Tihog okeana.

Udarna grupa Šarl de Gol mogla bi napraviti istorijska zaustavljanja, po prvi put, u Japanu i na Filipinima, prema Naval Njuzu.

Nosač aviona može ploviti naredne dve godine pre nego što bude potrebno obavezno zaustavljanje za treći veliki tehnički pregled i dopunu (poznat kao “ATM3” na francuskom).

Podsetimo, u aprilu 2024, francuski kontraadmiral Žak Malard, komandant grupe Šarl de Gol, rekao je da u tom trenutku nije bilo planova da se udarna grupa pošalje u indo-pacifičku zonu.

Ipak, naredne godine, region će biti najmanje jednako intenzivan vojno kao i 2024, kada je Italija poslala nosač aviona Kavour i F-35 avione na vežbu sa američkim ratnim brodovima, a Kina je nedavno rasporedila dva nosača aviona zajedno.

Velika Britanija je u avgustu najavila da će 2025. takođe poslati udarnu grupu nosača aviona u indo-pacifičku zonu. Nosač aviona “Prince of Wales” sa F-35 borbenim avionima na brodu biće raspoređen u regionu uz multinacionalnu pratnju.

Naravno, u regionu će biti prisutna i najmanje jedna američka udarna grupa nosača aviona.

nosac aviona sarl de gol
nosac aviona sarl de gol

Iz dostupnih informacija u otvorenim izvorima ne može se utvrditi da li je Francuska ranije planirala odlazak nosača aviona Šarl de Gol u indo-pacifičku zonu ili je odluka doneta avgusta-septembra, što bi značilo neočekivani polazak kako bi se stvorio efekat iznenađenja ili jača reakcija na određene međunarodne događaje u toku ili ubuduće.

Udarna grupa Šarl de Gol 

Tačan sastav udarne grupe nije poznat, ali standardna pratnja predstavljena na IFRI konferenciji uključivala je razarač klase Horizon specijalizovan za protivvazdušnu odbranu, fregatu opremljenu takođe sa protivvazdušnim kapacitetima (FREMM DA, verovatno fregata Alsace prema Naval News), fregatu klase Akvitan sa protivpodmorničkim kapacitetima (ASW FREMM), nuklearno napadnu podmornicu (SSN), logistički brod (Žak Ševalje) i ofšor brod za podršku i asistenciju klase Luar.

Vazdušna jedinica će uključivati dva E-2C Hawkeye AEW aviona (rano upozorenje i kontrola), 24 Rafal aviona i četiri helikoptera. Francuska udarna grupa nosača aviona će imati oko 3.000 mornara i pilota koji će moći da sprovedu čitav spektar aero-pomorskih misija.

Razmeštaj francuske udarne grupe nosiće ime “Klemanso 25”.

Više vežbi koje će se održati u okviru misije “Klemanso 25” su u fazi proučavanja, sa zajedničkim ciljem razvoja interoperabilnosti sa francuskim partnerima.

Francuska mornarica planira vežbu sa indijskom mornaricom, što je pokazano kroz godišnju vežbu Varuna.

Prema vojnom izvoru, jedna od sekvenci mogla bi okupiti lokalne i manje lokalne partnere (Indonezija, Malezija, Singapur, Australija, Indija, Kanada, Japan, Velika Britanija itd.) oko vežbe koja bi se fokusirala na temu pomorske sigurnosti u prolazima Indonezije.

Ove godine, Francuska je poslala fregatu Bretanja u indo-pacifičku zonu (misija Tanskorn) na sedmomesečni razmeštaj (april – oktobar). Brod je učestvovao na RIMPAC-u među nekoliko drugih vežbi.

Održavanje fregate na moru mesecima više nije kompleksnost, već izazov u vezi sa transportom i upravljanjem zalihama rezervnih delova, nivoom tehničke intervencije i autonomijom na moru. Navigacija od Guama do Honolulua trajala je 12 dana na moru bez susreta sa ikim, objasnio je francuski oficir.

lovci francuske mornarice rafale na nosaču aviona Šarl de gol, usidren u luci limasol, kipar
lovci francuske mornarice rafale na nosaču aviona Šarl de gol, usidren u luci limasol, kipar

Za CSG Šarl de Gol, kompleksnost će biti deset puta veća s obzirom na obim uključenih elemenata. Ipak, koristit će novog Žaka Ševaljea, broda za snabdevanje koji se nedavno pridružio francuskoj floti i predstavlja prednost u pogledu “operativne logistike”.

Brod je mnogo veći u poređenju sa klasom brodova za snabdevanje koje zamenjuje i donosi nove sposobnosti, uključujući mogućnost dopunjavanja raketama tokom plovidbe i snabdevanja podmornica municijom.

Ovo sredstvo će omogućiti udarnoj grupi da promeni svoju operativnu skalu brzine sa praktično udvostručenom sposobnošću u poređenju sa prethodnom generacijom.

9 KOMENTARA

  1. Sledeća meta Iran ….skupljaju se ovako je bilo i 2001 i 2003 Avganistan i Irak …ameri su već tamo a osrali stižu…

  2. Mislim da je bolje da ostanu kod kuće,kako se stvari brzo odvijaju,mozda im zatreba za domaci teren.Mada realno sva ta sila vise ne deluje tako impresivno,od kako je pocelo ratovanje sa dronovima.

    13
    1
  3. Možda u Indokini žive francuzi i englezi pa zato idu tamo, ko zna?😁 Eventualno, možda žele da kao vatreni ljubitelji isusa i vatikana šire ljudska prava i demokratiju među tamošnje divljake, ko zna, isto moguće😁.

    14
    2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version