NaslovnaNovostiMađarska postavlja nove standarde u avijaciji: Kompanija Uaviator prikazala Phantom, stelt dron...

Mađarska postavlja nove standarde u avijaciji: Kompanija Uaviator prikazala Phantom, stelt dron dometa 10.000 km

Savremeni sistemi ratovanja doživeli su značajnu transformaciju u poslednjim decenijama, pri čemu tehnologija igra sve važniju ulogu u vojnim operacijama.

Među najrevolucionarnijim inovacijama u savremenoj vojnoj strategiji su dronovi. Ova bespilotna letelica (BPL) revolucionisala je način na koji vojske funkcionišu na bojnom polju.

U svetlu brzog napretka u oblasti novih vojnih tehnologija, mađarska kompanija Uaviator odlučila je da se pridruži ovom trendu i odgovori na sve veću potražnju za naprednim bespilotnim sistemima.

Dronovi, poznati u SAD i kao bespilotni vazdušni sistemi (UAS) ili bespilotna vazdušna vozila (UAV), prešli su dug put od svog nastanka.

Prvobitno razvijeni za potrebe nadzora i izviđanja, evoluirali su u svestrane alate koji se koriste u širokom spektru vojnih operacija. Danas postoje vojni dronovi različitih oblika i veličina, od malih prenosivih kvadkoptera do velikih UAV-ova koji lete na velikim visinama i dugo traju.

Upotreba dronova proširila se i van nadzora. Sada se koriste za precizne napade, prikupljanje informacija, elektronski rat, pa čak i isporuku robe u nekim slučajevima. Mogućnost da se koriste dronovi bez ugrožavanja pilota učinila ih je dragocenim sredstvom u savremenim sukobima.

Projekat PHANTOM, koji je razvio Uaviator, predstavlja diskretnu i efikasnu opciju za različite misije.

Dizajniran da prevaziđe ograničenja kapaciteta dronova već prisutnih na tržištu, kombinuje naprednu tehnologiju i prilagodljivost okolini, postavljajući nove standarde u avijaciji, naročito zahvaljujući svom dometu od 10.000 km, piše sajt Army Recognition.

Njegove tehničke karakteristike i izdržljivost čine ga obećavajućim u oblasti teških dronova, sposobnim da odgovori na razne potrebe, od nadzora do kritičnih logističkih misija.

Sa strukturnom težinom od 600 kg, PHANTOM je napravljen za prevoz značajnog tereta do 500 kg. Ovaj kapacitet omogućava širok spektar aktivnosti, od transporta specijalne opreme do isporuke osnovnih zaliha.

Dron postiže ukupnu težinu prilikom poletanja od 1.100 kg, što odražava njegov robustan dizajn i optimizovanu konstrukciju za misije dugog dometa. Njegov raspon krila od 14 metara obezbeđuje izuzetnu stabilnost u letu, omogućavajući sigurno upravljanje čak i u teškim vremenskim uslovima.

PHANTOM se izdvaja i svojim sposobnostima letenja na velikim visinama, dostižući maksimalni plafon od 6.000 metara. Na ovoj visini može preći impresivne udaljenosti, s dometom do 10.000 km, što ga čini pogodnim za prekogranične operacije.

Ove osobine čine dron PHANTOM vrednim instrumentom za operacije koje zahtevaju diskreciju i izdržljivost.

Ugradnja stelt tehnologije dodatno pojačava njegov potencijal u osetljivim okruženjima gde je ključno izbegavanje detekcije. PHANTOM-ova sposobnost da se prikrije na horizontu, ostajući pritom nevidljiv tradicionalnim sistemima za detekciju, pruža stratešku prednost korisnicima. Bilo za nadzor, izviđanje ili logističku podršku, PHANTOM obezbeđuje efikasne operacije uz očuvanje niskog profila.

Pored toga, BPL PHANTOM je dizajniran sa modularnošću na umu, omogućavajući jednostavne prilagodbe konfiguracije da zadovolji specifične zahteve misije u kojoj učestvuje. Mogućnost opremanja ili uklanjanja neesencijalnih komponenti čini ovaj dron izuzetno svestranim, pogodnim za širok spektar operativnih primena.

10 KOMENTARA

  1. Bolje da su kupili suhoj nego francuske avione.francuska tehnologija je kao peuget ide ide i bez naznake na neki kvar samo stane i nema sanse da ga pokrenes

    6
    2
  2. Poučeni iskustvom u Ukr.da Rusi sve zapadne dronove uništavaju i da he Ukr.postala groblje zapadnog oružja Mađarska pokušava nešto svoje. Ipak, sao i svi iz EU rajha, njihovo je da prave kobase, pice i pivo, za sve ostalo su duduci. Evo, hrvati su odlični da iznajmljuju svoje stanove a tokom ta 2 meseca idu da žive pod šator negde u šumu 😁

    7
    4
  3. Za onih 3 milijarde evra za prevaziđene francuske avione za našu malu teritoriju i promenjene načine ratovanja, mogli smo da razvijemo kao Mađari dronove, kao Iranci i Rusi rakete,…
    Ovako smo dali novac siromašne Srbije bogatoj Francuskoj i prebogatim kreditorima Rotšildima.

    19
    3
    • Neka.Samo da nismo uzeli ruske kršine,puno mi srce.Ne smemo da dozvolimo da nas tupavi vuku od 1945. u pogrešne odluke i u 21.veku.
      Prvi put imamo pravu odluku a to nema cenu!

      5
      11
    • Ziva istina, budućnost ratovanja je dronovi. Za te pare mogli ko turci fabriku da otvore za dronove i bespilotni letelice i dron samoubica da se proizvodi. A ovi avioni mogu da ti ih uniste dok su na aerodrom. Mnogo pogresna politika to normalno narod ce da plati dal bilo u ratno stanje ili u miru.

      8
      1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave